• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    ARAUCARIUS
    ARAUCARIUS --- ---
    GILHAD: viz @ADITU ubuntu je ke stažení přímo jako verze pro netbooky, čisté ubuntu je spíš pro normální laptopy. navíc pro netbooky tušim, že mají jiný prostředí než gnome
    ADITU
    ADITU --- ---
    GILHAD: Ubuntu pro netbooky (UNR) ma prave vyresenou tuhle velikost oken a nic nikam nepresahuje, vsechno je veliky maximalne jako display. pravda, moje zkusenost s tim je rok az rok a pul stara, ale imho se toho prilis nezmenilo
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    ARACAUSIUS: Takhle blbne ciste ubuntu 10.10 (i386, desktop). Ja ubuntu neznam, ale jako dat k experimentovani nekomu Getnoo na HW, ktery mam poprve v ruce na par hodin a pak ho zase uvidim kdovi kdy, tak by mi prislo jako slusny sadizmus :) Tak jsem si radsi nechal doporucit distro od nekoho, o kom vim, ze EEE pouziva (bylo to Puppy) a kdyz s tim bylo vic zlosti nez uzitku, tak jsem obslehl to, co tam fakt mel ... (uznavam, uzasny postup volby).

    Na eeebuntu se casem podivam, uvidim, jak s tim po dobu me nemoci zazapolil :)
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    RIVA: je to i pro widle a mac ... a ano, je to takova programova nadstavba nad OS
    v pripade toho XBMC Live to mas sikovne slozeny dohromady, ze to bezi na nejakym minimalistickym linuxu, aby to melo co nejmensi rezii...
    ale nevim, nezkousel jsem ho .. ja hlavne potrebuju mit i ten OS pod tim, kvuli browseru apod, ze je to i na ten net
    RIVA
    RIVA --- ---
    MR_DAN: Takze xmbc je v podstate multimedialni nastavba na linux? neco jak jsem mel na dellu media centre, ktery fungovalo nezavisle na systemu? chova se to jako aplikace z niz se da vyskocit, nebo je to takovej mrnavej OS sam o sobe?
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    MR_DAN: muzes si zkusit stahnout a vypalit na CD XBMC Live iso .. a vyzkouset
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    RIVA: XMBC je program pro media centra: http://xbmc.org/ na pousteni filmu, serialu, hudby, prohlizeni obrazku
    da se zevnitr toho programu i vypnout/uspat pocitac, takze muze klidne bezet od spusteni.. proste jde o to, co vsechno chces na tom media centru provozovat.... mne tam bezi jeste treba torrent klient, http server, ssh server, ... podle toho bych vybiral tu verzi .. ja uz vedel presne, takze jsem si to postavil "od semene" na ubuntu server edition
    RIVA
    RIVA --- ---
    MR_DAN: jo to bude asi ono, byl to windowsovskej instalator pro ubuntu
    RIVA
    RIVA --- ---
    MR_DAN: jakoze existuje nejaka specialni verze ubuntu pro media boxy? a co je XMBC? ja vim utfg :) ale radsi bych to mel vysvetleny polopaticky...
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    RIVA: nesmysl, kdyz je to na oddelenych partitionach, tak to bezi plnou rychlosti ... to, co nebezi tak rychle je, kdyz to instalujes do souboroveho filesystemu
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    RIVA
    RIVA --- ---
    DAGO: To se mi prave jako nechce, protoze jsem na strankach ubuntu cetl ze pak system nebezi tak rychle.
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    RIVA: ja mam media center s Ubuntu (teda hlavne s XBMC) a je to super... zalezi co od toho vsechno ocekavas?
    RIVA
    RIVA --- ---
    MR_DAN:
    STEFAN:
    Takze myslite ze je dobrej napad tam davat ubuntu?
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    RIVA: vem seznam tech svych vychytavek, plus jednotlive kusy hardwaru a postupne zadavej do googlu stylem 'ubuntu abc123' kde abc123 je typ dane komponenty, nebo nazev vychytavky
    ..takhle si zjistis podporu
    STEFAN
    STEFAN --- ---
    RIVA: a turboboost funguje nezávisle na operačním systému, nemá k němu žádnou souvstažnost, viz: http://www.intel.com/support/processors/sb/CS-029908.htm?wapkw=%28turbo+boost%29
    STEFAN
    STEFAN --- ---
    RIVA: dej si tam sedmičky, nebudeš zde nikoho dráždit ;-)))
    RIVA
    RIVA --- ---
    Ahoj, chtel jsem se zeptat co si myslite o instalaci ubuntu na high-end multimedialni sestavu pro domacnost. Mam trochu strach aby si linux dokazal poradit se vsema ovladacema a neco proste jenom tak neodflaknul. Hodne mi zalezi na turbo boostu u i5 procesoru a dalsich vychytavek pro tuhle desku: http://www.ebuyer.com/product/252615 Ma to smysl resit v tomhle pripade linux, nebo tam mam frknou sedmicky? Pls nekamenovat, jen se snazim bejt racionalni...
    PANTARIL
    PANTARIL --- ---
    DAGO: jak ti pomohl qemu?

    Jinak pokud mas aspon na jednom z tech kompu verejnou IP tak se to da resit reverznim ssh tunelem:
    - localIp je pocitac v lokalni siti za NATem, na ktery se chces pripojit
    - pubIp je pocitac s verejnou IP, ze ktereho se chces pripojit
    - ze stanice za NATem udelas ssh -R 2222:localIp:22 pubIp
    - pak prijdes k pubIp a udelas ssh -p 2222 localhost a mel by ses pripojit k localIp

    nebo si muzes zkonfigurovat ipv6 tunel. funguje to i za NATem (akorat musis forwardovat ip protokol 41. viz napr http://tunnelbroker.net/?gclid=CI7AgdjMsqYCFRYv3wodYUvtng )
    ARAUCARIUS
    ARAUCARIUS --- ---
    GILHAD: to takhle blbne ta netbooková verze?
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    Taky jeden takovy lama dotaz - nainstaloval jsem otci na EEEcko Ubuntu 10.10 a zatim dobry, jen vetsina dialogu se nevejde na obdrazovku (ALT+Leve mysitko to resi) a nektere dialogy se po maximalizaci zacnou chovat divne (myslim, ze takove, ktere se ani pri nejlepsi snaze nezmensi na tu plochu): kdyz se kamkoli klikne mysi, tak se preskoci z horni do dolni casti, na dalsi kliknuti zase naopak (a na prvni pohled se zda, ze system nevi kam jsem kliknul protoze butonky nereaguji, nebo jen nahodne).

    Nevi nekdo, jak tohle zarazit a vynutit pricetnejsi chovani?
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    DAGO: pokud nemas verejnou ip, tak tezko .. pokud mas, tak staci si forwardnout port na routeru
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam