• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    JUSTIF: O speciálním kodovani pro Linux nevím. Pro češtinu vždycky zkouším UTF-8, ISO 8859-2, win 1250 a pak zbytek. Zkoušel jsi, zda háčky umí font který používáš?
    JUSTIF
    JUSTIF --- ---
    ERGOSUM: diky za tip, zkusim to i tam. spis jsem ale ten dotaz smeroval k tomu, jestli je nejakej sytem formatu kodovani pro linux, kdyz jeden format co jsem nasel windows-1250 odkazuje k tomu, ze to je windowsackej, zejo. :)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    JUSTIF: Mám. Zeptej se tady [ Elektronické knihy [eKnihy] - nadešel jejich čas? už jste nějakou četli? něco tu snad pro Vás máme...;-) ] co se tam používá za kodování. Případně si to otevři jako textový soubor.
    JUSTIF
    JUSTIF --- ---
    zdravim.. hele zacal jsem pouzivat konvertor a databazi ebooku calibre a mam problem s diakritikou.. zkousel jsem do pole encoding napsat vsechno co jsem vygooglil (windows-1250, cp1250, UTF-8, etc.) sice uz nemam zmrseny písmena s hackama a carkama ale jsou misto toho pismena bez nich. jako asi bych si na to zvyknul (sam pisu bez hacku a carek) ale kdyby se to povedlo postylovat, byl bych rad. :) nejaky napady?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    AQUARIUS: Na serverovnu vodní tok, nebo komín. Zvláště v tom prvním případě se můžeme směle bavit o MW.
    Jen je pak otázka nakolik jsou vzduch a voda pohybující se součásti. :-)
    Napadlo mě rovněž "ekologické" a jistě štědře dotované řešení využívající přirozeného větru, kde by servery pracovaly pouze v zimě a za silného větru a deště. Pokud by takové podmínky nebyly nastoupí větráky a postrikovače poháněné dieselovým agregátem :-D
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    MEJLA77, ERGOSUM: na jedno PC mozna dobry, na serverovnu fakt ne. (Zejmena pokud se bavime o salech, kde na jeden rack je 10+ kW)...
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    AQUARIUS: A co například tepelná trubice?
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    jak chlazeni? procesory budou ve vedlejsim hyperprostoru, kde je doba ledova
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    AQUARIUS: pasivní chlazení ...
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    WIL_M: jenom ty ventilatory si nejak nedokazu predstavit :)
    WIL_M
    WIL_M --- ---
    DANIELSOFT: já se obecně těším, až v it technologie bez pohyblivých částí vytlačí ty s nimi
    MATHEW_ER
    MATHEW_ER --- ---
    Diky za info a za uvedeni do reality. Boot z netu teda asi nepujde, kvuli wifi a absenci moznosti jakkoli modifikovat okoli toho stroje (konfigurovat jim nejak DHCP server).
    VLASTIS
    VLASTIS --- ---
    COLBEN: MATHEW_ER: jen doplnim informaci k PXE - klient (jehoz BIOS musi podporovat bootovani ze site a pochybuji, ze existuje BIOS , ktery navaze spojeni pres WiFi) posle DHCP request a v odpovedi hleda PXE server a PXE path parametry
    PXE server je je TFTP server, ktery poskytuje boot image a PXE path je cesta k tomuto image
    preji hodne stesti s kompilovanim linuxu, ktery nebude vyzadovat disk, pujde bootovat z netu a bude delat to co potrebujes
    osobne si myslim, ze mnohem levnejsi a jednodussi bude usb klicenka, na ktere bude..
    COLBEN
    COLBEN --- ---
    MATHEW_ER: Take s tim nemam praktickou zkusenost, ale pokud bys chtel vylozene klasickej netboot PXE tak bys k tomu potreboval specialne nastaveny dhcp server, ktery by jako odpoved na dhcp pozadavek tveho klienta poslal spolu s beznym pozadavkem i nejake dalsi info jako soubor, protokol a kdesi cosi viz. http://pxe.dev.aboveaverageurl.com/index.php/PXE_Booting . S wifi se v tomto pripade rozluc uplne. Pokud bys netrval na bezdiskove variante (aspon mala flashka ci sd karta) tak by asi tvoje pozadavky mohl splnovat program gPXE, ale musis si to holt nastudovat http://etherboot.org/
    MATHEW_ER
    MATHEW_ER --- ---
    Zkoumam ted problem, jak vyresit situaci u jednoho projektu. Klient bude takovy skoro pocitac (idealne uplne bez disku... pokud by sel nejaky vytvorit z casti RAM), ktery by nabootoval ze site (ne z lokalni, ale z netu, kam je pripojeny pres kabel nebo wifi) a natahl si system i s nasim software. Da se to vubec? Pokud ano, mohl by me nekdo prosim nasmerovat? V tomhle ohledu nemam temer zadne znalosti.
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    2BFREE: A kdyz to spustis pomoci "sudo -i soubor" ?
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ADMIX: VLASTIS: moc děkuji za rady, ty poslední už jsem nezkoušel, asi hodinu po půlnoci se to rozběhlo a jede to - po dvou dnech... urá :)

    Jinak dělalo to ve všech prohlížečích i po odpojení routeru, asi se musela překonat půlnoc, jinak nevím, čím by to ještě mohlo být, /etc/hosts jsem promazal odpoledne ...
    VLASTIS
    VLASTIS --- ---
    MEJLA77: tohle i nasledujici vypada ok
    pokud pouzijes kiny prohlizec, tak je to ok?
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    MEJLA77: co udela 'echo -e "GET / HTTP/1.0\n\n" | nc mejla.cz 80'?
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    AQUARIUS: hledal jsem radu ještě v auditku o ubuntu a odvozených distribucích, ping mi radili, pak ještě traceroute, výsledky jsou tady:

    traceroute -T -p80 mejla.cz

    traceroute to mejla.cz (94.142.233.94), 30 hops max, 60 byte packets
    1 192.168.66.6 (192.168.66.6) 13.561 ms 13.540 ms *
    2 * * *
    3 * * *
    4 * * *
    5 * * *
    6 * 10.32.0.5 (10.32.0.5) 31.151 ms 32.812 ms
    7 * * *
    8 * * *
    9 * * *
    10 * * *
    11 * * *
    12 isp3.internetsystem.cz (94.142.233.94) 33.131 ms 31.921 ms 35.079 ms


    ping mejla.cz:

    64 bytes from isp3.internetsystem.cz (94.142.233.94): icmp_req=51 ttl=51 time=13.2 ms
    - tohle to jede pořád, jen jsou tam na konci různé časy, od cca 11 do 30 ms, většina pod 20 ms

    nevím co je dig :( vím jen, že to asi provedl network-manager, nějak zakázal tu moji adresu, dostanu se na ftp, vidím všechny ostatní weby kromě svého, všichni ostatní můj web vidí...


    aktuálně můj etc/hosts vypadá takhle:


    # The following lines are desirable for IPv6 capable hosts



    192.168.66.11 mejla # Added by NetworkManager
    127.0.0.1 localhost.localdomain localhost
    ::1 mejla localhost6.localdomain6 localhost6
    fe00::0 ip6-localnet
    ff00::0 ip6-mcastprefix
    ff02::1 ip6-allnodes
    ff02::2 ip6-allrouters
    ff02::3 ip6-allhosts
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam