• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    KRYSTOFF
    KRYSTOFF --- ---
    DELVIT: bude to spis Grub2 kdyz je to Ubuntu 11.10
    KRYSTOFF
    KRYSTOFF --- ---
    ERGOSUM: ale to bych nemohl zmenit tu partitionu na ktery je to prave nainstalovany ne??
    KRYSTOFF
    KRYSTOFF --- ---
    rozlozeni mam nasledujici:




    # /etc/fstab: static file system information.
    #
    # Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
    # device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
    # that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
    #
    # <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
    proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
    # / was on /dev/sda5 during installation
    UUID=5328307c-f3ca-42a3-b0ba-91c2f27db384 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
    # swap was on /dev/sda6 during installation
    UUID=8bcd9574-4f11-4d10-9f0d-758cf82b1daa none            swap    sw              0       0
    



    /dev/sda mi vratilo:
    Cannot open /dev/sda

    ale jinak jsem v /dev nasel sda a sda1 az sda6
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    KRYSTOFF: Při podobných akcích se vyplatí udělat pořádnou zálohu
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KRYSTOFF: Dělal bych to GParted z nainstalovaného Ubuntu.
    NELDOR
    NELDOR --- ---
    KRYSTOFF: Jak presne to mas rozlozene ted, a co mas presne v /etc/fstab? Pokud v /etc/fstab pouzivas identifikaci partition podle labelu, nebo pokud pouzivas LVM, nebo pokud mas ty NTFS na primarnich partisnach (cisla 1-4), tak by to melo byt jedno a muzes je s velkou pravdepodobnosti bezpecne smazat aniz by to dokurvilo bootovani linuxu. Hod sem kdyztak vystup fdisk -l /dev/sda a vypis /etc/fstab.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    KRYSTOFF: no tak grub se ti prepise, az v okamziku, kdy nechas prepsat MBR. I kdyby se ti prepsalo neni problem ho tam zase dat zpet. Jde o grub nebo grub2? (je v tom docela rozdil).

    Kazdopadne zalezi co mas za partici pro to ubutnu. Nevim jestli tam mas LVM nebo ne. Kazdopadne pokud tam mas primo ext4, tak to pujde natahnout pres to uvolnene misto po windows(ech). Ted nevim jek je na tom gparted s podporou LVM, to by me mehl nekdo doplnit.
    KRYSTOFF
    KRYSTOFF --- ---
    mam dotaz: mel jsem na notebooku windows, pote jsem si priinstaloval Ubuntu 11.10, ted se chci windows uplne zbavit. vezmu GParted z LiveCD, chci deletovat dve NTFS partitiony s windows a datama, az za nima je partition s ubuntu - muze se stat ze diky vydeletovani predchozi partitiony se ty nasledujici prejmenujou a nepujde mi nabootovat z GRUB? nebo se to automaticky upravi? a co kdyz dale tu partition s ubuntu budu chtit zvetsit o ty vydeletovane?? Diky K.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    2BFREE: pokud staci skupina a ne uzivatel, mel by to resit setgid bit na adresar (chmod g+s)
    WIL_M
    WIL_M --- ---
    kdyby někdo náhodou dokázal pomoct s prostorovým zvukem v pulse, díky :)

    [ WIL_M @ Multimedia v unixovych OS [linux, bsd, etc.] ]
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    CHOROBA: esli potrebuje jen cist, tak je to vetsinou uplne jedno, a pokud tam nema cteni pro others, tak staci umask :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    tak esli tam www-data potrebuje jen cist, tak by se to dalo resit grupou ne?
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    2BFREE:

    touch soubor
    chown soubor
    vim soubor

    neprojde ? :)
    KOC256
    KOC256 --- ---
    2BFREE:
    asi prasarna ale nemuzes se tim IDE pripojovat i v ramci lokalu pres FTP :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    proc ho nepoustis pod userem? nema bash?
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    Ja neco podobnyho resim tim, ze adresar ma skupinu jakou chci a g=rwxs + umask 002 ... ten wrapper na editor je cistejsi :)
    PUPU
    PUPU --- ---
    2BFREE: co ti brani v tom vytvorit si skript, kterym budes poustet editor a po jeho ukonceni nastavovat ty prava? ;-)
    PUPU
    PUPU --- ---
    2BFREE: nevim o tom a uprimne o tom pochybuju. v solarisu si dokazu predstavit nejaky divoky hack pres dtrace, v linuxu ne.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    KOJA: nejakou dobu jsem pouzival vestavenou ftp featuru v Tux commanderovi. toho obcas pouzivam jako file managera.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    JEDINE pravidlo a je tak tezke ho dodrzet! Popovidej te si o tom vice v poste. Snazal jsem vsechny Flame. Banany budu rozdavat priste...

    Kazdopadne jeste odpoved na KOJA: muzes zkusit grafickou nadstavbu na ultimatiho klienta lftp alas lft-gtk. Nezkousel jsem, jak je to dobre, schvalne jestli ti to pujde http://www.lftp-gtk.com/ .
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam