• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    MASOO
    MASOO --- ---
    PUPU: kde to zjistim? (sorry, jsem fakt neznalek, mam linux proto, ze jsem nechtela vokna a protoze v tom compu proste byl;))
    PUPU
    PUPU --- ---
    MASOO: pomalost by nemela souviset s obsazenim filesystemu... co rika treba 'top'? ktery proces tam zere nejvic vykonu?
    MASOO
    MASOO --- ---
    ERGOSUM: tomu bohuzel opet nerozumim...

    ERGOSUM: ja to zas tak moc resit nechci
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MASOO: Jinak já přešel na Lubuntu a nelituji.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MASOO: Synaptic - stav - nenainstalováno, zůstaly..
    FSlint
    MASOO
    MASOO --- ---
    opet lama dotaz: mam eee pc Asus s Ubuntu 12.04 a je to posledni dobou pomalejsi a pomalejsi....zacla jsem tim, ze jsem vycistila soubory, temer vse, krom muziky, jsem presunula na externi disky apod. Ale tusim, ze by to jeste chtelo promaznout nejake dalsi systemove (?) a skrytejsi soubory, poradi nekdo jak na to? co zvladnu sama?
    BOLUDO
    BOLUDO --- ---
    Na to uz jsem nekde narazil, ze opkg je hodne podobny deb balickum, ale netusim jak s tim pracovat. Zkusit prejmenovat deb a predhodit ho tomu opkg?

    Mimochodem taky jsem narazil na OpenWRT, ktery je pro MIPS. Slo by nejak pouzit i tohle?
    BOLUDO
    BOLUDO --- ---
    Diky moc. Zkusim neco vykuchat z toho Debianu/MIPS. Ale jak treba poznam zavislosti? Vezmu rekneme binarku lynx, nakopiruju do binu na boxu a kdyz to hodi chybu tak hledam chybejici knihovnu? To mi prijde takovy humpolacky...
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    a vono opkg package sou akorat trochu predelany deb ne? fakt je ze debian bude asi nejlepci zdroj
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    BOLUDO: Ja kdyz jsem takhle potreboval SW do jedne desky, tak jsem si to vybalil z debianich balicku (bylo to pro procesor arm/armel) a rucne nakopiroval. Koukam, ze Debian tam ma i mips/mipsel port: http://www.debian.org/ports/mips/
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    BOLUDO: vetsinou je to embedded linux, nekdo veme kernel, a nakompiluje ho pro urcity zarizeni. Tgze bud si najdi binarky pro mips, nebo si od vyrobce stahni celej source, nahod si v kompu crosscompilaci a uprav si to k obrazu svymu.(je to jebani jak svine). obcas si takle doupravim linux v NASce, treba openvpn, nebo transmission. Kompilovat primo v tom muzes, ale nejspis ti dojde misto na disku, nebo se to bude kompilovat 14dni.
    BOLUDO
    BOLUDO --- ---
    Ahoj, mam takovy trochu obecnejsi dotaz ohledne "instalace" utilit do Linuxoveho set-top-boxu. V zakladu tam mam Linuxovou image OpenPLI, ktera obsahuje nejakou sadu beznu unix utilit (sed, grep, vi, wget, ssh, sftp, awk, diff....). Ta mnozina je pomerne omezena. Ted jsem resil to , ze bych tam rad doinstaloval neco jako lynx, tinyproxy a treba nejakou socks proxy. Problem je kde sehnat spravnou binarku. Pro instalaci pouzivam opkg, ale v repository zminene utility nejsou. Roota a pristup samozrejme mam, zaklady prace na unixu taky, ale vzdy se jednalo o "hotovy" stroj. Mozna je to spis obecnejsi dotaz. Co je to za Linux v techto zarizenich a jak ho customizovat, rozsirovat - lze to vubec, jaky jsou moznosti a omezeni?

    Ted budu trochu varit z vody...
    - Mozna musim jen pridat dalsi repository do OPKG, ale netusim jaky a kam.
    - Nebo muzu stahnout primo binarku pro moji architekturu (tusim MIPS/MIPSEL), nakopirovat do binu a pripadne dohrat dalsi zavislosti (knihovny). Zase ale netusim kde hledat.
    - Nebo stahnout zdrojaky a zkompilovat, na to se zatim necejtim.

    Muzete mne pls nekdo nakopnout spravnym smerem?
    WIL_M
    WIL_M --- ---
    ERGOSUM: zkoušel, ale on je imho problém už při detekci toho zvuku (asi) pomocí ffmpeg, kde je níže vidět, že detekuje 2 místo 6 kanálů, tím pádem se to přehraje pouze stereo.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    WIL_M: úpravy-vybrat zvuk to neřeší?
    WIL_M
    WIL_M --- ---
    hola, měl by někdo nápad, proč mplayer2 detekuje špatně zvukové stopy ve filmech, prosím? nefunguje kvůli toho prostorový zvuk :) pulse mou zvukovku prostorově neumí, používám alsa output. do reinstalu (opensuse > ubuntu) to fungovalo bez problémů, jako gui používám smplayer2, díky za nakopnutí :)

    ffprobe -show_streams a.mkv
    ............
    Stream #0.1(eng): Audio: ac3, 48000 Hz, 5.1, s16, 384 kb/s (default)



    mplayer 'a.mkv'
    MPlayer2 UNKNOWN (C) 2000-2012 MPlayer Team
    mplayer: could not connect to socket
    mplayer: No such file or directory
    Failed to open LIRC support. You will not be able to use your remote control.

    Playing a.mkv.
    ..............
    Opening audio decoder: [ffmpeg] FFmpeg/libavcodec audio decoders
    AUDIO: 48000 Hz, 2 ch, s16le, 384.0 kbit/25.00% (ratio: 48000->192000)
    Selected audio codec: [ffac3] afm: ffmpeg (FFmpeg AC-3)
    LUDO
    LUDO --- ---
    LUDO: HARVIE: tak po vyskusani asi bambiliona roznych moznosti som to vzdal a nechal to v defaultnom nastaveni, a problem sa sam nahodou vyriesil.
    Asi niekde nieco bolo nejakym zahadnym sposobom mutnute, zvuk nabehol po klepnuti na multimedialne tlacitko na klavesnici notebooku.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    KILLER_BEE: To das, ti poradime :)
    KILLER_BEE
    KILLER_BEE --- ---
    Ahoj lidicky, shanim admina pro linuxovy server - klasika, web a maily, nic vice, kdyztak nabidky do posty.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    LUDO: no tak v tom konfiguraku jsou jenom ty, kterejm uz nekdo z nejakyho duvodu nastavil nejaky opsny... kdyz tam nejsou, tak se pouzije vychozi nastaveni

    lsmod | grep snd | cut -d ' ' -f 1 | uniq

    a vsechny si projed pres modinfo a neco si o nich precti...
    LUDO
    LUDO --- ---
    HARVIE: lspci hlasi


    00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
    Subsystem: Lenovo Device 21e2
    Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 43
    Memory at e2700000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]
    Capabilities: <access denied>
    Kernel driver in use: snd_hda_intel


    Ja teda nikde v /etc/modprobe.d/ ten ovladac nevidim


    # autoloader aliases
    install sound-slot-0 /sbin/modprobe snd-card-0
    install sound-slot-1 /sbin/modprobe snd-card-1
    install sound-slot-2 /sbin/modprobe snd-card-2
    install sound-slot-3 /sbin/modprobe snd-card-3
    install sound-slot-4 /sbin/modprobe snd-card-4
    install sound-slot-5 /sbin/modprobe snd-card-5
    install sound-slot-6 /sbin/modprobe snd-card-6
    install sound-slot-7 /sbin/modprobe snd-card-7
    # Cause optional modules to be loaded above generic modules
    install snd /sbin/modprobe --ignore-install snd && { /sbin/modprobe --quiet snd-ioctl32 ; /sbin/modprobe --quiet snd-seq ; : ; }
    install snd-rawmidi /sbin/modprobe --ignore-install snd-rawmidi && { /sbin/modprobe --quiet snd-seq-midi ; : ; }
    install snd-emu10k1 /sbin/modprobe --ignore-install snd-emu10k1 && { /sbin/modprobe --quiet snd-emu10k1-synth ; : ; }
    # Keep snd-pcsp from beeing loaded as first soundcard
    options snd-pcsp index=-2
    # Keep snd-usb-audio from beeing loaded as first soundcard
    options snd-usb-audio index=-2
    # Prevent abnormal drivers from grabbing index 0
    options bt87x index=-2
    options cx88_alsa index=-2
    options snd-atiixp-modem index=-2
    options snd-intel8x0m index=-2
    options snd-via82xx-modem index=-2
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    LUDO: to je jedno kterej konfigurak... ale musi tam bejt radek "options" a jmeno modulu s ovladacem ty zvukovky... pres "modinfo [ovladac]" si vypises mozny parametry toho tvyho.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam