• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    LIBORO: ipv4 forwarding povolit v jadru..
    LIBORO
    LIBORO --- ---
    Potřeboval bych poradit. Mám komp s Debianem, který chci využívat mj. jako firewall. Net by tedy měl nejprve téct do tohoto kompu a z něj do routeru. Problém je, že do routeru nic neteče. Zkoušel jsem i křížený kabel mezi druhou (výstupní) síťovkou a routerem a nepomohlo. Nutno dodat, že router má DHCP, ale ani jeho vypnutí nepomohlo. Kdybyste někdo věděl, kde by mohl být zakopaný pes, příp. odkázal, budu rád. Díky moc.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    P0CIN: hlavne kdyz nainstalujes linux jako druhej, tak se nic nedeje
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    P0CIN: někdy je samolepka s key pod baterií
    P0CIN
    P0CIN --- ---
    zdravim,
    chtel bych jet dual boot Kubuntu a Win8.1 (kdyby nahodou), ale mel jsem na notasu predinstalovan win8 a nemam k tomu zadny cdkey ani nic podobneho. Nerad bych o svou licenci prisel.
    Na netu jsem par navodu nasel, ale netusim, ktery je jak stary a funkcni. Nemuze me nekdo odkazat na neco aktualniho?
    DARMONLOR
    DARMONLOR --- ---
    Ten větrák může být i špatně fungujícím power managementem. Hlavně by mě zajímalo jak je možné, že laptop nechtěl ani bootovat CD. To operační systém prostě nemá šanci ovlivnit.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ROBERT_MOST: Proč se to seklo nevím(možná nedostatek místa na disku), Nicméně se ti povedlo přerušením aktualizace nabourat systém a soubory které byly očekávány na počítači nebyly.
    Ano. To německé Ubuntu ber jako stav, kdy nemáš co chceš, ale s počítačem můžeš pracovat a nainstalovat potřebné. On to chápal stejně. "Nebudu ti instalovat OS na míru, máš to funkční, můžeš bootovat, nainstaluj si distribuci podle sebe."
    Vypnout a zapnout počítač a čekat, že se to spraví, je ošklivý zvyk z Windows. V Linuxu (téměř) nefunguje. K podobnému účelu slouží správce úloh, kde můžeš zabít neposlušný program.

    Takže: Pokud nemáš na počítači uživatelská data, která chceš před tím zachránit, Nainstaluj čistou distribuci, tj. stáhni a vypal aktuální ISO, rozděl disk na / swap a /home (doporučeno nikoliv nutné*), naformátuj a nainstaluj znova. Odinstaluj a nainstaluj co potřebuješ a proveď aktualizaci. Můžeš ji udělat i po částech. (Normálně se napřed stáhnou všechny balíčky a poté se najednou rozbalují na místo(viz podrobnosti). Tím, že aktualizaci rozdělíš(např. napřed bezpečnostní aktualizace), Bude balíčků méně najednou. )
    * Pokud si nějakým způsobem rozboříš systém / nebaví tě/ chceš radikální změnu, přeinstaluješ systém a uživatelská data zachráníš. Doporučuji pro každý OS

    Pokud Ubuntu představuje pro tvůj noťas zátěž, Kubuntu na tom není o mnoho líp. Doporučil bych něco lehčího (třeba Lubuntu). Oblíbené programy jako K3B, Krusader a podobně tam můžeš nainstalovat také.
    ROBERT_MOST
    ROBERT_MOST --- ---
    tak moje prvni zkusenost s Linuxem...instalace Kubuntu 14.04.2014 vsechno naprosto v pohode, ihned po instalaci vsechno slapalo..odklikal jsem tam vsechny nabidnuty aktualizace, to okno se nejak cely kouslo, pc jsem vypnul, zapnul a vsechno bylo jinak...zmizela cestina, wifi nefungovalo, v podstate najednou nefungovalo nic, ani to nebootovalo cdcka, i kdyz to bylo nastaveny v biosu, vlastne ani vypnout to neslo..musel jsem to dat jednomu ajtakovi no a ten mi tam hodil Ubuntu ale nejakou nemeckou verzi coz je hruza a i kdyz jsem v Synapticu nainstaloval tu knihovnu pro cestinu, tak v Language Support tam stejne nejde dat, tak premejslim ze bych tam zas nainstaloval zpatky ten Kubuntu, ale nerad aby se mi stalo to samy, tak nevite nekdo prosim co se asi tak predtim mohlo stat?

    jo a v tom Ubuntu navic notas strasne topi a vetrak jede furt na bomby coz se mi taky nelibi
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    AQUARIUS: dík to je ono, zase umím další příkaz
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    RATTKIN: co takhle nastavit setgid na /kamera ? (a skupinu na tu, kterou pozadujes)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    prosím poradit:
    stahuju na NASu skriptem jpegy z IP kamery.


    for i in {1..17200}
    do
    curl http://192.168.1.20/snap.cgi --create-dirs -o /kamera/`date +%Y-%m-%d`/`date +%H`/`date +%Y-%m-%d+%H-%M-%S`cam1.jpg > /dev/null 2>&1 ;
    sleep 3
    done


    Stažené soubory a vytvořené adresáře mají majitele jak uživatel, co skript spouští a permissions:
    drwxr-x--- admin administ

    potřeboval bych, aby měli buď volnější permision, nebo jiného majitele, aby je mohli číst všichni.
    Napadl mě do skriptu zařadit hned za curl chmod, ale zdá se mi to prasácké a neřeší dobře nové adresáře.

    Zkoušel jsem nadřazený adresář /kamera nastavit jak chci a ve skriptu na začátku volat umask 000, ale zdá se mi že se nic nezměnilo.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    BIOH: No, libo li - upgrade na 14.04 jsem absolvoval, a nevidím problémy, takže za mě cajk :)
    BIOH
    BIOH --- ---
    PISKVOR: neni vypálený :-)))
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    BIOH:
    jockey-gtk
    by měl vyhledat a stáhnout closed-source drivery - to se týká mj. wifi.

    Mimochodem, proč 12.04? 14.04.1 LTS už je venku...
    BIOH
    BIOH --- ---
    instaluji ubuntu 12. 04 na HP Probook 470 G2 systém nenašel wifi, můžete mi poradit jak na to?
    VLASTIS
    VLASTIS --- ---
    ten USB bazmek(nemma detaily o typech, ktere se zkouseli), ale bylo jich vic:
    tvrdil, ze SMS odesla, ikdyz ne,
    obcas se sekal

    nez to resit bylo levnejsi pouzit hotovou GSM GW a jeji API
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    VLASTIS: co zlobilo? ja to ted rozchodil, pocitam tak s desitkama sms denne max.
    VLASTIS
    VLASTIS --- ---
    CHOROBA: provozovali jsme, po spouste problemu jsme nakonec koupili samostatnou GSM GW

    nastesti nemusime posilat stovky zprav za hodinu, pokud ano, tak bych to resil pres to API, stejne mi to v dusledku prijde levnejsi..
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    linux, za patnactset usb gw a pres at commandy, debian ma i smstool, ostatni distra asi taky
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    VLASTIS: Je to o něco jednodušší, než si zařizovat API. Ale zas ne o tolik; a hlavně to API je výrazně (!) rychlejší, jakmile máš těch zpráv víc než tak dvě za minutu.
    VLASTIS
    VLASTIS --- ---
    PISKVOR: pokud ma zbytecny telefon tak asi jo
    ja bych do toho nesel..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam