• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ZZGERO: to sis zrovna jako zacatecnik vybral dobrou distribuci... zacinat penetracnima testama.. cool.. :P
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ZZGERO: Obecně má CHOROBA: pravdu. Jsou principy v linuxu, které se nemení a lze je použit všude.

    Doporučuji si, ale něco přečíst ke každé distribuci, která tě bude zajímat, jaké jsou zvyklosti, jaké jsou přednosti či nevýhody distribuce, atd. informace najdeš například na(nástěnka): http://distrowatch.com/.

    Je dobré vědět k čemu to chceš používat (server, desktop, studium linuxu, programování, kompozice hudby, atd.) předtím, než začneš studovat specifika té či oné distribuce.

    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    to je uplne jedno s jakym linuxem zacnes. furt je to linux
    ZZGERO
    ZZGERO --- ---
    jeste sem zapomnel rict docela dulezitou vec, ze by to mel byt Debian. Mam distribuci Kali, ktera je odvezena od Debianu (Wheezy)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ZZGERO: ze zdejší nástěnky: http://usl.wraith.cz/usl.html
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ZZGERO: nahod si na kompu virtual a nasleduj:
    Gentoo Linux x86 Handbook: Installing Gentoo - Gentoo Wiki
    https://wiki.gentoo.org/wiki/Handbook:X86/Full/Installation

    ZZGERO
    ZZGERO --- ---
    jsem s linuxem docela zacatecnik. doporucili byste nekdo nejakou dobrou ebook, kde jsou popsanymi zaklady + prikazy co a jak? cestina/anglictina
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    a kdybys nahodou este chtel pouzivat Putty pres seriak bez roota
    sudo usermod -a -G dialout $USER
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    omg

    $ sudo dpkg-reconfigure wireshark-common
    $ sudo usermod -a -G wireshark $USER

    logout/login nebo reboot
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ZZGERO: tady bys měl použít příkaz sudo, který způsobí to, že daná aplikace je spuštěná s vyššími právy.

    Musíš editovat soubor /etc/sudoers a to se dělá pouze pomocí programu visudo.
    Některé distribuce se jemně liší, ale můžeš se podívat např. na http://mixeduperic.com/ubuntu/how-to-setup-a-user-or-group-with-sudo-privileges-on-ubuntu.html.
    ZZGERO
    ZZGERO --- ---
    mam nainstalovany Wireshark a EtherApe, ale podari me nastavit interface pro zachytavani dat pouze pod rootem, pod normalnim userem zadny zachytavani nejde. Jak nastavit uzivatele, aby to slo pod normalnim userem - dat ho do jake skupiny? nebo to musim spoustet pod rootem ??
    do nedavna jsem delal vsechno pod rootem, ale bylo mi receno, ze bych pod nim nemel pracovat...
    nekdo nejaky napad? dik!
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    si dej este

    sudo dmesg | grep iwl

    esli objevis nejaky chybovy hlasky, ona to bude nejaka podobna legrace
    LEFTY
    LEFTY --- ---
    CHOROBA: díky, je to dobrej start. Bohužel tam mám intel 7260 a bude to asi problém firmwaru. Zatím jsem se dostal k vypnutí power managementu, tak uvidím, jeslti to pomůže.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    LEFTY: t430s, obcas stejny problemy. se odivej co tam je za kartu a pripadne nasleduj link
    sudo lspci | grep Network
    03:00.0 Network controller: Intel Corporation Centrino Advanced-N 6205 [Taylor Peak] (rev 34)
    sudo lsmod | grep iwl

    iwldvm 232285 0
    mac80211 630653 1 iwldvm
    iwlwifi 169932 1 iwldvm
    cfg80211 484040 3 iwlwifi,mac80211,iwldvm




    Ubuntu 14.04 - Fix Intel Centrino 6235 freeze & dramatically slow speed
    http://bernaerts.dyndns.org/linux/74-ubuntu/322-ubuntu-trusty-intel-centrino-6235-slow-freeze


    LEFTY
    LEFTY --- ---
    mám laptop lenovo thinkpad t440s. Sladkej kousek hw. Zkouším na tom provozovat xubuntu, a mám trable s wifi - jede velmi pomalu a po čase "uhnije" a často musím vypnout/zapnout wifi, aby se znovu začala přenášet data. Poradíte začátečníkovi, kterým směrem se vydat v diagnostice/identifikaci wifi chipu/updatu ovladače? Je tpo neskutečně iritující, že takovej krásnej kousek hw kulhá jak mrzák :-)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    ZZGERO: v BIOSu touchpad vypnout nejde?
    ZZGERO
    ZZGERO --- ---
    VYHULENY_UFO: tak synclientem sem to vypnul, ted je touchpad vypnuty a funguje jenom mys, ale porad to chaze chyby...ze zacatku (po restartu ) to funguje v pohode (obe tlacitka mysi) po nejake dobe (to hodne zalezi - nekdy to je hodina, nekdy 10 minut) to zacne blbnout - blbnuti se projevuje tak, ze na mysi funguje jenom jedno tlacitko - a jenom prave (takze sem prohodil prave s levym, aby to bylo aspon trochu pouzitelne), dal se chyba projevuje, ze nejsem schopny prepnout do jineho okna, ani do jineho workspace, ani na horni liste aktivovat menu Applications nebo Places atd... mys funguje pouze v aktivnim okne (napr.: ted prohlizec) a nefunguje ani klaves. zkratka Alt + tabelator...

    Nejake napady co s tim? A ano vim, ze to je docela dost dokurv.ne...Cely system jsem i nedavno celej reinstaloval, nicmene se chyba zacala projevovat velice rychle znova...
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ZZGERO: jestli ti staci ho vypnout softwarove, mela by bejt v distribuci dostupna utilita synclient.

    //vypne touchpad
    synclient TouchpadOff=1

    //zapne touchpad
    synclient TouchpadOff=0
    ZZGERO
    ZZGERO --- ---
    cus, mam takovy problem, potrebuju uplne vypnout muj touchpad, protoze dela docela dost problemy (long story). Mam distribuci Kali (postavene na Debianu)

    na teto strance jak to popisujou...

    SynapticsTouchpad - Debian Wiki
    https://wiki.debian.org/SynapticsTouchpad

    problem je, ze se tam odkazuji na nejaky soubor /etc/X11/xorg.conf.d/synaptics.conf ktery ale proste neexistuje v mem souborovem systemu...:( posilam screenshot, kde je videt obsah meho adresare /etc/X11

    tak sem vzal soubor z /usr/share/X11/xorg.conf.d , nakopiroval ho do /etc/X11/ a prepsal ho na xorg.conf.d a umistil do nej radek synclient TouchpadOff=0

    restartoval, ale nic se nestalo.

    nekdo nejaky napad, jak ten touchpad vypnout, nejlepe naporad - ale pouze softwarove....dik!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam