• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    Tak jsem podle návodu na netu vyzkoušel nastavit jednu routu, celou LAN přes eth:

    adresa: 10.0.0.0 maska: 255.0.0.0 brána 10.a.b.1

    A stačilo, cokoliv chce na LAN jde tedy podle tohohle pravidla na eth a zbytek jako default přes wlan.
    Zatím to vypadá, že většina toho co potřebuji funguje.

    Ještě jeden dotaz, přihlašování do té wifi je přes login v prohlížeči - síť nefunguje, dokud nepustím prohlížeč, v něm se mi sama otevře nějaká stránka, kam zadám login a heslo. To funguje v hotelech a pod.
    Jde tohle nějak zautomatizovat? Jak se tohle ověření jmenuje a nejde nějak nastavit ten login a heslo v konfiguraci připojení sítě, aby se to zadalo samo bez nutnosti pouštět prohlížeč a klikat to tam pokaždé ručně?
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    KECAM: DHCP mám jen u wifi, LAN (eth0) jsem nastavil ručně podle rady choroby.
    Co znamená "nastaveni pro wifi omezit jen na dana zarizeni"?
    Co znamená "autodiscover na proxy"? a kde se to nastavuje?
    Mám ubuntu 14.04 a nastavuju to v klikátku nastavení - sítě a nastavení proxy je tam jen jedno jediné úplně mimo drátové a wifi nastavení, pokud to jde nastavit nějakým příkazem z terminálu, nevím jak.
    KECAM
    KECAM --- ---
    ROUMEN: me se zda, ze se o tebe bijou dva dhcp servery. zkus nastaveni pro lan a nastaveni pro wifi omezit jen na dana zarizeni. u lan dej autodiscover na proxy. u wifi zakaz.
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    CHOROBA: No jestli nesmyslné nastavení sítě má vytvořit iluzi bezpečnosti, tak je v pořádku, že se tomu říká politika. Jako v té státní politice je to spousta keců, slibů, tvrzení nesmyslů a nelogických rozhodnutí :-)

    Jestli je to s čím bojuji nesmyslné nevím, neumím to posoudit, ale když to připojení jde přehazovat ručně, mělo by to jít i nějak zautomatizovat. Jestli to jde nastavením route (nevím jak, snad mi někdo zkusí poradit), je to asi nejlepší. Nebo by mohl jít napsat script, který prohodí eth a wlan, abych nemusel lézt do nastavení a klikat jak opice :-)
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    RATTKIN: politika (ani bezpečnostní) mě moc nezajímá (nerozumím tomu). Když jde ručně přepínat mezi LAN a internetem, mělo by to jít i automaticky. Jestli mi v tom pomůže nastavení route, tak když mi poradíte jak, budu moc rád, protože to ruční přenastavování je "vopruz" :-)

    Kdyby nechtěli abych se připojoval k internetu, neřekli by mi login a heslo k té wifi, nebo by rovnou wifi vypnuli.
    Kdyby mě nechtěli pustit do LAN (nebo můj počítač co smí i do internetu), tak by mi nedali ten certifikát a neumožnili by mi vůbec autorizaci nebo jak se tomu říká k té LAN nebi k těm serverům.

    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    tyve ;) todle fakt nejni zadna bezpecnostni politika
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    RATTKIN: ale to by muselo být tak že počítač co smí na internet se nikdy nesmí přijít do lan.
    a nesměl by tam být kovboj jako ty.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    ROUMEN: to je právě základ bezpečnostní politiky, že počítač je buď v lan nebo v internetu.
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    nebo místo tý 90.0 třeba 61.23 nebo 152.11 a pod.
    Tomu maglajsu s maskama nerozumím. Jako laik bych řekl, že kdyby vše co začíná 10. chodilo přes eth0 a zbytek přes wlan0 a aby se ta proxy uplatnila jen pro eth0, by mohlo fungovat.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    jo aha. jakoze nektery maj 10.29.90.0 a nektery 10.30.90.0?
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    CHOROBA: jak zjistím, kudy se to připojuje na ten který server? Ať už v LAN nebo venku?
    Některé servery mají IP 10.29.x.y, jiné třeba 10.30.m.n. ale nevím co znamená ta metrika a kudy to opravdu běží.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    hm , tak to podsit nejni. Jinak jo, z masky to poznas.

    todle by proste melo fungovat, esli ne, tak uz bych snad i zacal hledat jinde nez v routach


    0.0.0.0 10.c.d.1 0.0.0.0 UG 0 0 0 wlan0
    10.a.b.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 1 0 0 eth0
    10.c.d.0 0.0.0.0 255.255.252.0 U 2 0 0 wlan0
    192.168.x.0 0.0.0.0 255.255.0.0 U 1000 0 0 wlan0
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    a.b je 29.90, c.d je 50.200. Co je čeho podsítí se pozná z masek? Nebo z něčeho jiného? Já to nepoznám.

    Pokud je a.b. podsítí, mohlo by stačit jedno pravidlo pro směrování té podsítě a.b třes eth0 a zbytek na wifi?
    A co ten kousek začínající 192.? ten netuším, kde se tam vzal ani co může znamenat.

    Ten kdo to nastavoval to nepředělá, je to velká firma co si chrání svojí síť. Jak moc dobře to dělají nevím, dělám pro ně něco a pro přístup k jejich serveru musím být v té lan na jejich drátě plus k tomu ten certifikát, co jsem si musel nainstalovat.

    No a je to trochu neergonomické, že když jsem v LAN, nedostanu se na net, když na netu, nemůžu do LAN.

    Jak a kde se nastavují ty routy?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ROUMEN: druhej pripad by mel normlane fungovat(defaul gw pres wlan0) esli ne, tak v tom pripade se obavam, ze rozsah 10.a.b.0 bude podsiti 10.c.d.0 a budes si muset nastavit routy primo na jednotlivy stroje, nebo dat pesti tomu, kdo nastavoval sit, at to predela ;)
    ROUMEN
    ROUMEN --- ---
    CHOROBA: Vyzkoušel jsem ruční nastavení (IP, maska, GW, DNS - nastavil jsem stejné jako mi bylo přiděleno automaticky, ale ručně), výsledek route -n je úplně stejný:
    
    Směrovací tabulka v jádru pro IP
    Adresát         Brána           Maska           Přízn Metrik Odkaz  Užt Rozhraní
    0.0.0.0         10.a.b.1        0.0.0.0         UG    0      0        0 eth0
    10.a.b.0        0.0.0.0         255.255.255.0   U     1      0        0 eth0
    10.50.200.0     0.0.0.0         255.255.252.0   U     2      0        0 wlan0
    192.168.x.0     0.0.0.0         255.255.0.0     U     1000   0        0 wlan0
    

    Takže fungovalo jen LAN a na internet se nedostanu.

    V klikátku nastavení bylo tlačítko "Trasy" a tam zaškrtávátko "Použít toto připojení jen pro prostředky ve vlastní síti" a komentářem, že když se zaškrtne, nebude toto připojení použito jako výchozí. Tak jsem to zaškrtnul, protože bez toho mi to všechno směruje jen do LAN a na internet se nic nedostane:
    
    Směrovací tabulka v jádru pro IP
    Adresát         Brána           Maska           Přízn Metrik Odkaz  Užt Rozhraní
    0.0.0.0         10.c.d.1        0.0.0.0         UG    0      0        0 wlan0
    10.a.b.0        0.0.0.0         255.255.255.0   U     1      0        0 eth0
    10.c.d.0        0.0.0.0         255.255.252.0   U     2      0        0 wlan0
    192.168.x.0     0.0.0.0         255.255.0.0     U     1000   0        0 wlan0
    

    Po zaškrtnutí je tedy defaultní ta wifi, internet funguje, ale zase nedostanu do LAN. takže asi bude třeba nastavit ručně nějaké to směrování (route), aby rozsah IP z LAN šel přes eth0, ale nevím co kam a jak napsat
    MALAMUT
    MALAMUT --- ---
    DELVIT: rozumím ti, proto jsem taky rovnou uváděl lamu :-) tohle není moje parketa, tak jak jsem koupil, prodávám ... děkuju :-)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    routa, pokud ze svých omezených znalostí vím, umí jen zařídit, aby z aaa to když chci na zzzz poslal na ooo.
    dál se to musí forwardovat na ooo
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MALAMUT: čísla/znaky můžeš klidně vyměnit i jména mohou být fiktivní, ale pokud chce poradit tak to musí nějak popsat. Představ si, že by si chtěl ty někomu poradit a máš pouze část informace, tak asi těžko poradíš protože máš pouze nepatrnou část skládanky.
    MALAMUT
    MALAMUT --- ---
    DELVIT: dík, to z něj asi díky tomu "zabezpečení" nedostanu ...
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MALAMUT: pokud chceš radu chce to pořádný popis, kam co chce naroutovat. Pokud to pořádně nepopíšeš nemůžeš dostat kvalifikovanou radu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam