• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    KECAM:
    Pouzivam cinnamon a kdyz upravuju panek tak mi to zamrzne a musim sestrelit Xorg process z tty.
    Sestrelit cinnamon po zamrznuti nejde. Takze prijdu o rozdelanou praci. Ted uz to mam nastaveny a jede to dobre, ale nemam k tomu moc duveru. Radsi bych pouzival lxde kdyby tam slo jednoduse nastavit manipulovani s okny pomoci klavesnice.

    PUPU:
    jedu 5 instanci firefox, v kazde instanci klidne 50 tabs (staticky spis mene narocne stranky). Vic tabu uz pak taky jednotlive instance nedavaji. Chrome co jsem zkousel nevydrzi ani 20 tabu. Ve FF pouzivam no-script a povolim jen nutne minimum.
    KECAM
    KECAM --- ---
    BEAUFORT: pobezi ti v podstate vse, rychlost nejvice ovlivni pouzite prostredi. doporucuju lxde,xfce, aj ten cinamon je v pohode.

    pak uz, pokud se ti to bude zdat pomale, muzes optimalizovat uziti ram,swap, orezavat sluzby apod.
    zde par odkazu primarne pro ubuntu(zalozen tusim na debianu) based distribuce.

    http://www.hecticgeek.com/2012/06/few-things-to-speed-up-ubuntu/
    http://www.upubuntu.com/2012/06/11-tips-to-speed-up-computers-running.html?m=1
    http://www.howtogeek.com/115797/6-ways-to-speed-up-ubuntu/
    http://askubuntu.com/questions/2194/how-can-i-improve-ubuntu-overall-system-performance

    hodne se tam ty tipy opakuji
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    BEAUFORT: LXLE, funguje spolehlivě i na daleko slabších strojích :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    linux mint , verze MATE bude chodit jak hodiny
    BEAUFORT
    BEAUFORT --- ---
    ahoj, mam starou Toshibu Satellite 1.3GHz Intel a 4GB RAM. Jakou verzi Linuxu doporucite aby chodilo? Dikes.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    TEAPACK:
    Tak ja jen konstatuji zjisteni, docela se mi to tak libi. Vlastne ani nevim jak je to Win.
    Ted ani nemam na mysli konkretni skript.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    RAGNAROK: to je ale správně, takhle se to chovat má, protože ten kdo si připojí zařízení by k němu měl mít přístup, kdežto ostatní ne.... Pokud chceš, aby to taky viděli, tak budeš muset to zařízení připojovat pod určitým účtem (sharedUSB:sharedUSB) a zbytek lidí pak bude v jeho skupině...
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    TEAPACK:
    Ja ani cdrom na tomhle kompu nemam. Pouzit variable $USER me taky napadlo, to bych moh pouzit pokud by se cesta tvorila podle aktivniho uctu.

    Jsem to vyzkousel. Cesta '/media/username/usb_disk_name' se vytvori se jmenem aktivniho uctu v dobe pripojeni disku. Ostatni ucty ten disk taky vidi ve stejne slouzce ale nemaj na nej pristup (krom root).
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    RAGNAROK: cdrom je hlavně na /dev/sr0, což mi přijde nejsnazší, ale pokud opravdu potřebuješ username, tak je to $USER ;-)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    si to radsi mountni jinam rucne, at mas jistotu.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    (Pro potrebu psani skriptu) ve slozce /media mam vytvoreno:
    '/media/username/usb_disk_name'
    /media/cdrom

    Jak system vytvori string username? Pod root uctem to vidim take '/media/username/usb_disk_name'
    Jedna se mi o to jestli dir '/media/username/usb_disk_name' bude staticky, nebo muze nastat zmena v nazvu v pripade zmeny uctu nebo po znovupripojeni USB disku.

    Pokud budou mit 2 disky stejny nazev jak se vygeneruji nazvy disku?
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    RAGNAROK: mně takhle s USB klávesnicí nefungoval hotkey pro vstup do BIOSu a pomohlo taky dát ji do jiného USB portu
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    RAGNAROK:
    Mam problem s pomalou odezvou klavesnice, hlavne po tom co zmacku backspace (ale ne jenom). (debian 8.6 x64, cinnamon)

    Jsem poprehazel usb a vypada ze to pomohlo, ale stejne je to opruz ted si musim pamatovat kam co pichnout, snad to zase nezacne.
    VESNACH
    VESNACH --- ---
    DANIELSOFT: ja po letech instaloval linux na desktop doma mimo praci, takze sem chtel trochu experimentovat (neco jinyho nez debian) a protoze nejsem uplne noob asi a mam rad vyzvy tak sem sahl po Archu... no a ted tam pouzivam Minta s KDE a spokojenst naprosta.
    Ne, vsechno byla sranda, az do problemu "spojeni/WOL" na cipech Realtek 8168 8169 8101 8111, coz mi hodilo ultimatni klacek pod nohy, kdy metoda 1, metoda 2 ani metoda 3 z wiki nezabrala a kompilovat jadro, aby se korektne zavedl modul pro sitovku uz mi prislo trochu za carou :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    GHORMOON: tak ja to z konzole jedu, me to prijde i jednodussi, ale kolegixove by radsi omalovanky a tam koukam ze pptp je obcas jo obcas ne a cisco vpn z 95% jo.
    GHORMOON
    GHORMOON --- ---
    CHOROBA: durzne doporucuju vpnky a podobny veci prs NM neresit protoze to dela bordel :) stoji za to se tech par prikazu naucit v konzoli :)
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    PUNKREASS:
    Bych prave potreboval hotkey. Man jsem procet ale tam to asi neni.
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    RAGNAROK: nastaveni, rozlozeni. Jestli to de primo na hot key netusim.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Neni pro mc nejakej hotkey ktery upravuje sirku panelu?
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Je nejaky hack jak dostat do Ubuntu 16.04 proprietalni drivery, na AMD Kaveri A8-7600 grafiku?

    Nemile me prekvapilo, ze na webu driver neni a spise se, ze jako nepodporovano. Pritom ten procak je pomerne novej.
    Galium jsem zkousel, ale je to pomaly, blbne i 2D a ve hrach, kdyz uz jedou chybeli textury, takze bych radsi proprietalni driver.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Main Linux problems on the desktop, 2017 edition
    https://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html#WorksForMe
    Why Windows 10 sucks or Everything Wrong with Microsoft Windows
    https://itvision.altervista.org/why-windows-10-sucks.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam