• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    KAERO
    KAERO --- ---
    CHOROBA: expresscard pres zadny virtual nejede poradne.

    VYHULENY_UFO: ty nemyslis, ja to vim. prave jsi me poznal :) ve virtualu nejede expresscard, tak mereni poustim z winu. ale na praci (zpracovani dat) mam linux, jinak bych se z windowsu zblaznil
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    SUK: nemyslim, ze takova situace nastane, jestli jo, tak vzacne. vlastne neznam nikoho, kdo by kvuli praci rebootoval komp do dualbootu. to proste zdrzuje.
    SUK
    SUK --- ---
    VYHULENY_UFO: A kdyz k praci proste potrebuju oboje? Obcas to a obcas neco? :D
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    SUK: o tom zadna, ale pak se vyseru na dualbooty nebo virtualizaci a proste pouzivam jen jeden operacni system, ktery k praci potrebuju.
    SUK
    SUK --- ---
    VYHULENY_UFO: Ono toho je vic. SW, ktery slouzi ke komunikaci s nejakym specifickym hardwarem, nizkolatencni hard realtime SW (zvuk atd)...
    SATAI
    SATAI --- ---
    FATBOZZ: moje x399 Taichi a další už to řeší i tak, že si z DHCP mohou vzít IP a novou verzi si sosnou...
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    RAGNAROK: no pokud mas dokumenty bez maker a bez nejakyho slozitejsiho formatovani, tak jo.
    ale naprikla hlasovaci predsednicka tabulka, kam pisu vysledky hlasovani ze schuzi spolecenstvi a ktera mi pocita kvorum (platne/neplatne), mi pod libreoffice nefunguje :D
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    VYHULENY_UFO:
    tak kuli temhle vecem nepotrebujes snad ani ten virtual
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    SUK: no, snad jenom ty, ktery si trvaj na graficky akceleraci. pro vetsinu uzivatelu, kteri potrebuji prohlizec, postu, word a excel tofakt staci.
    SUK
    SUK --- ---
    VYHULENY_UFO: Protoze nektery veci proste ve virtualu nefunguji :)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    proc dualboot, kdyz mame virtualizaci. linux na ntb a windows jenom ve virtualu.
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    TEAPACK: Update biosu jde resit pres bios. Vyrobci uz delaji to ze muzes pri startu zmacknout nejakou F kavesu a skrz nejake TUI / UEFI se te to zepta na soubor - fleska atp. Pak ho tam nahrajes. Nevidim v tom problem. Pro dalsi veci tu je napriklad
    LVFS: Home
    https://fwupd.org/
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    KECAM: Tak tak... já myslím, že těch 35k je za tuhle kombinaci přiměřené, hlavně když to vydrží nějakých 6-7 hodin bez zásuvky a ještě to má místo na dva disky =) (M2 + 2.5" SATA)
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    CHOROBA: Treba ten drive zminovanej 15" Zbook G3 ma 2x m.2 slot, jeden 2.5" SATA a 4 SO-DIMMy... ale to uz je ponekud extremni, navic do toho v nejvyssi konfiguraci jde narvat i mobilni Xeon. Na druhou stranu je to mensi, nez 6 let starej 15" Thinkpad.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    jojo, moje lenovo t460s uz ma jenom m2 slot na desce. zadnej druhej disk tam nenacpes
    CERMINEK
    CERMINEK --- ---
    EXX: mno za poslední dva roky jsem měl v řece vesměs jen stroje bez DVD a pouze s jedním místem pro HDD. HDD místo mechaniky je léty ověřená praxe, ale dneska to u většiny strojů prostě nejde.
    Porušuje po Lenovu P51s a ani ta to už neumí...
    KECAM
    KECAM --- ---
    AKA_THE_A: ale jde, jenom hold lidi vetsinou nechapou, co je primerena hodnota :)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    TEAPACK: Počkej. Myslíš to tak, že máš Linux ve kterém je podpora třeba zvukovky, nebo grafiky (wifi a síťovky mají lepší podporu než Win) a nemůžeš udělat update biosu, který to v Linuxu možná zneprovozní?
    Na vzácné operace jde udělat instalace widlí na flashku a pokud je třeba udělat boot odtut. Windows na flashce v šuplíku mohou napáchat nejméně škody.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    FATBOZZ: Taky se kloním pro dočasný dualboot - už kvůli tomu, že výrobci často neposkytují nástroje pro udate biosu apod z jiného OS než z Win, takže až zjistíš, že tvůj NTB má zastaralou verzi, kvuli které ti nepojede třeba wifi nebo zvukovka, tak se to hodí =)
    EXX
    EXX --- ---
    ERGOSUM: tak jsem to myslel..
    AKA_THE_A
    AKA_THE_A --- ---
    AQUARIUS: tak ono to nejde zároveň udělat lehký, tenký a za přiměřený prachy ;-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam