• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ERGOSUM: ja nevim jestli je to vyjimka, protoze u swapu to je takhle co ja si snad pamatuju :D
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    VYHULENY_UFO: A jo. Člověk to udělá a zapomene. To je ta výjimka.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ERGOSUM: no takze myslis swap partition, ale ta se nemountuje jako /home na /swap

    /dev/sdc2		none		swap		sw,discard
    
    /dev/sda1		/home		ext4		defaults,noatime,discard
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    VYHULENY_UFO: Ne ne.
    Swapovaci partition formátovaná jako Linuxový odkládací oddíl připojená do systému jako /swap
    S tou partyšnou může startovat několik instalací a live distribuce hledají, jestli na disku je.

    Podobně je zvlášť partition připojená jako /home
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ERGOSUM: tim /swap rikas, ze swapujes na filesystem? protoze ono jde swapovat i do swapovaci partition.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    How to set shell working directory after leaving Vifm - Vifm Wiki
    https://wiki.vifm.info/index.php/How_to_set_shell_working_directory_after_leaving_Vifm
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    jo k čemu je btrfs, kromě toho že v ve výpisu df mám deset řádek?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KOLCON: Máš pravdu. Ale začátečník se zeptá:
    Co je to jako to btrfs subvolumy?
    Jak to mám udělat?
    Můžeš mi nějak jednoduše vysvětlit v čem je to lepší?
    Co je jednodušší?
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    ERGOSUM: Případně jen /boot a / a udělat btrfs subvolumy
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Doporučuji(nejen já :-) rozdělit disk na /swap, /home a zbytek (v tomto pořadí od konce disku).
    /swap (linuxový odkládací oddíl) je taková RAM na disku někde od 3 do 8GB je dostatečný
    /home tam máš uložené své fotky, filmy a další věci které zálohuješ a o které nechceš přijít
    / zbytek. Tam jsou programy, nastavení systému a spousta dalších věcí. Ovšem to všechno můžeš nainstalovat znovu. Jen je třeba mít tam dost místa (já tam mám 50GB a z toho je 40GB volných)

    Na /home je tedy hlavní kapacita disku.

    Omlouvám se všem, kteří to nečtou poprvé.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    tak nainstalovat linux je nska prdel, kdyz mas kompatibili hw, oproti tomu instalace widli je na pul dne
    KEL
    KEL --- ---
    ERGOSUM: jojo, večer jsem nabootoval z usb Lubuntu, co jsem zkusil, tak funguje to naprosto dostatečně. Čistá instalace, win šli hned pryč. To je přesně to co jsem chtěl. Byl jsem překvapen, že to šlo snadněji než Windows. Linuxu jsem se malinko obával, ale získal rychle plusové body.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    SUK: KEL: No jo. Ale pak dáš do prohlížeče třeba uBlock Origin provozuješ to na Linuxu se štíhlým desktopem a najednou máš otevřeno šest tabů s videem na 1GB RAM.

    Pokud instaluješ čistý systém na prázdný počítač(resp. můžeš vše smazat), není zkoušení ve virtuálu potřeba. Prostě znovu nabootuješ z live flashky, rozdělíš a zformátuješ disk a nainstaluješ znovu. Navíc je to blíž životu.
    KEL
    KEL --- ---
    Díky všem za odpovědi. Lubuntu vypada pěkně i když tomu zatím prd rozumím. Víc než 2 GB tam nenarvu, nepodporuje to deska a ani ssd tomu obětovat nebudu. Máti má jinak jiný noťas..ale nebere ho na chalupu, leží na stole doma, klasika žejo, ale on jí tam zase nechybí, jen je mi to líto vyhodit.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    doporucuju, BunsenLabs, alacritty a https://www.brow.sh/
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    a lavne si tam nahod nejakej remote :D
    SUK
    SUK --- ---
    KEL: No, 2GB RAM je neco, co dnesni prumerny prohlizec spotrebuje na zobrazeni bilyho obdelniku, dalsi 2 na zobrazeni reklamy, 4 pro zobrazeni stranky a 8 pak spotrebuje javascript :D Takze kdyz nekde na bazaci zvladnes vyskudlit za par stovek dva dvougigovy moduly, tak z toho bude o neco pouzitelnejsi stroj. Ale jinak pro otce jsem daval dokupy jeste starsi stroj s 1GB RAM a funguje to, dokonce si otec ani nestezuje. Sam za sebe u toho ale trpim, jak je to cely pomaly a zabrzdeny.

    Kazdopadne, nez zac nes cokoliv instalovat na ten stroj, tak si vyzkousej nekde bokem ve virtualu a pokus se s tim trosku naucit - pouzivat balickovaci system, prikazovou radku; precist si, jak je zvykem tucnaka partitionovat atd, protoze si tim usnadnis nejen instalaci ale i libovolne reseni problemu a nestane se, ze mati bude mesic bez stroje :)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KEL: Dal bych tam Lubuntu. Případně s LXQT. Na nový OS si zvykne rychle. HW je v pohodě.

    DELVIT: Puppy je fajn, ale je na tom hůř, pokud chceš instalovat něco navíc, nebo jinak. Doporučuji ho na flashku, nebo tam, kde se jednou nainstaluje a používáš ho jak je.
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    KEL: A co lubuntu ?
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    KEL: možná stojí za úvahu i puppy linux - http://puppylinux.com/. Má to dvě větve. Jedna je založena na Slackware a druhá na Ubuntu. Používal jsem to nějakou dobu na starém kompu a fungovalo to svižně.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam