• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    2SDPERCY
    2SDPERCY --- ---
    Nefunguje tuchpad. Tedy přesněji nedaří se mi ho rozchodit.
    Prostředí Gentoo, verze nb Asus VivoBook 203. Grafika X, správce oken Fluxbox.
    Při instalaci se mi nepovedlo nastavit Tuchpad. Tuchpad prostě nereaguje.
    pokusil jsme se dle netu.
    Kernel je nový jako všechno v něm kompilováno. Většina nastavení je v souladu s gentoo handbook.
    Předpokládaný problém je že něco někde chybí napsat.
    SATAI
    SATAI --- ---
    JAKUBATORUS: Kde "na wikipedii"? SSD jako takove neni problem.

    Zkusil bych Fedoru, pokud nemas v okoli nekoho, kdo ti bude pomahat. V takovem pripade bych bral to, co pouziva ten clovek.
    JAKUBATORUS
    JAKUBATORUS --- ---
    Ahoj, mám jako linuxová lama dotaz jestli jste někdo zkoušel na Lenovo yoga (510) nainstalovat linux (na wikipedii jsem se dočetl, že s tím jsou trable, mmj. kvůli ssd hd), příp. jakou distribuci by jste mi doporučili? O noťasu uvažuji, ale ještě ho nemám.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    VYHULENY_UFO: Myšleno tak, že swap se připojuje jinak než jako /něco. Tak jsem se spletl.
    Nicméně, když instaluji, tak to udělám správně. Mj. proto, že swap po mě přípojný bod nechce. A odpojit si ho také umím :-).
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    RAGNAROK:
    tak zatim nejlepe:
    ssterm
    stterm -f "Bitstream Vera Sans Mono:size=20:antialias=true"
    v .tmux.conf:
    set -g default-terminal "tmux"
    set-option -ga terminal-overrides ",*:Tc"
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Tmux je super ve spojeni s nvim akorat nevim jak zprovoznit true color a kurzivu. Mate nekdo zprovozneny true-color? Jakej terminal pouzivate?
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ERGOSUM: ja nevim jestli je to vyjimka, protoze u swapu to je takhle co ja si snad pamatuju :D
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    VYHULENY_UFO: A jo. Člověk to udělá a zapomene. To je ta výjimka.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ERGOSUM: no takze myslis swap partition, ale ta se nemountuje jako /home na /swap

    /dev/sdc2		none		swap		sw,discard
    
    /dev/sda1		/home		ext4		defaults,noatime,discard
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    VYHULENY_UFO: Ne ne.
    Swapovaci partition formátovaná jako Linuxový odkládací oddíl připojená do systému jako /swap
    S tou partyšnou může startovat několik instalací a live distribuce hledají, jestli na disku je.

    Podobně je zvlášť partition připojená jako /home
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    ERGOSUM: tim /swap rikas, ze swapujes na filesystem? protoze ono jde swapovat i do swapovaci partition.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    How to set shell working directory after leaving Vifm - Vifm Wiki
    https://wiki.vifm.info/index.php/How_to_set_shell_working_directory_after_leaving_Vifm
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    jo k čemu je btrfs, kromě toho že v ve výpisu df mám deset řádek?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KOLCON: Máš pravdu. Ale začátečník se zeptá:
    Co je to jako to btrfs subvolumy?
    Jak to mám udělat?
    Můžeš mi nějak jednoduše vysvětlit v čem je to lepší?
    Co je jednodušší?
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    ERGOSUM: Případně jen /boot a / a udělat btrfs subvolumy
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Doporučuji(nejen já :-) rozdělit disk na /swap, /home a zbytek (v tomto pořadí od konce disku).
    /swap (linuxový odkládací oddíl) je taková RAM na disku někde od 3 do 8GB je dostatečný
    /home tam máš uložené své fotky, filmy a další věci které zálohuješ a o které nechceš přijít
    / zbytek. Tam jsou programy, nastavení systému a spousta dalších věcí. Ovšem to všechno můžeš nainstalovat znovu. Jen je třeba mít tam dost místa (já tam mám 50GB a z toho je 40GB volných)

    Na /home je tedy hlavní kapacita disku.

    Omlouvám se všem, kteří to nečtou poprvé.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    tak nainstalovat linux je nska prdel, kdyz mas kompatibili hw, oproti tomu instalace widli je na pul dne
    KEL
    KEL --- ---
    ERGOSUM: jojo, večer jsem nabootoval z usb Lubuntu, co jsem zkusil, tak funguje to naprosto dostatečně. Čistá instalace, win šli hned pryč. To je přesně to co jsem chtěl. Byl jsem překvapen, že to šlo snadněji než Windows. Linuxu jsem se malinko obával, ale získal rychle plusové body.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    SUK: KEL: No jo. Ale pak dáš do prohlížeče třeba uBlock Origin provozuješ to na Linuxu se štíhlým desktopem a najednou máš otevřeno šest tabů s videem na 1GB RAM.

    Pokud instaluješ čistý systém na prázdný počítač(resp. můžeš vše smazat), není zkoušení ve virtuálu potřeba. Prostě znovu nabootuješ z live flashky, rozdělíš a zformátuješ disk a nainstaluješ znovu. Navíc je to blíž životu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam