• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    RIVA: A fakt se do toho chceš pouštět?
    Nebude pro tebe lepší (rychlejší, komfortnější, bezpečnější) využívat PPA?

    Nevěřím, že pro Ubuntu není nějaký repozitář s aktuálními ovladači od AMD.

    Co je a k čemu slouží PPA - Linux E X P R E S
    https://www.linuxexpres.cz/praxe/co-je-a-k-cemu-slouzi-ppa
    JADE
    JADE --- ---
    RIVA: ano presne tak...ale nektere veci nainstalovane z .deb baliku sami pridaji svoje repo a pak se aktualizuji sami pres apt-get ... jako treba chrome
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    RIVA: jestli je to .deb, tak ano. pocitej ovsem s tim, ze muze mit jiny zavislosti a pak strhnes lavinu ...
    Takze neni spatny si OpenSource SW prelozit do deb balicku sam ze zdrojaku pro distro; tohle nejlip funguje u sw, kterej je v novejsi verzi (unstable) distra, casto si vystaci bez aktualizace knihoven.
    RIVA
    RIVA --- ---
    RIVA: Ale jinak krome ovladacu by me zajimalo jak to vlastne na Ubuntu funguje s jakymkoli jinym softwarem ktery nainstaluju ze stazeneho souboru bez pridani repo. Je to tak ze proste jen stahnu novejsi verzi a nainstaluji pres tu stavajici?
    RIVA
    RIVA --- ---
    Zdar, premyslim nad tim jak na Ubuntu aktualizovat proprietary AMD ovladace ktere jsem stahnul primo ze stranek. Normalne pres "apt update" to asi nepujde, protoze AMD neprovozuji oficialni repositories?
    FRANCIMOUR
    FRANCIMOUR --- ---
    FRANCIMOUR: opraveno, vše bylo funkční jen v configu jsem zapoměl na jeden řádek :P
    FRANCIMOUR
    FRANCIMOUR --- ---
    RATTKIN: se nechytám hostname -f je MediaWiki /hostname toho VM/
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    FRANCIMOUR: napiš dig icinga.francimourserver.cz a nebo hostname -f
    FRANCIMOUR
    FRANCIMOUR --- ---
    Ahoj,
    mám na vás lama dotaz a Apachem.

    Nainstaloval jsem icingu a mediawiki na dva VM.
    Problém je ten, že nedokážu přijít na to jak udělat aby se mi oba systému ukázali při zadání ip rovnou.
    Vždy musím zasat IP/mediawiki a nebo IP/icingaweb2

    Zde je sites-enabled na media wiki a icingu:

    vše je to v továru, tak jak dopadla instalace, zkouším to měnit, ale je to pro mě neprůchozí.


    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Presne tak SWAP je reseni pro procesy co cekaji na I/O tak dlouho, ze je to radeji posle do SWAP nez aby zrali RAM.
    Jde fungovat bez nej, nebo dynomaicky - ale jako vse co se lisi od normy to potrebuje promyslet a ne jen zahodit.

    V dnesnich cenach za GB to vetsina uzivatelu resit nemusi.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    KOLCON: Jo, to taky.

    Nebo se taky hodi jako zachranny pas, kdyz zadani obssahuje radu prioritnich pozadavku, z nich kazdy je ten nejdulezitejsi a ma absolutni prednost pred vsemi ostatnimi (plati pro kterykoli z nich i pro vsechny naraz - cili zjevne nesplnitelne, ale je to potreba nejak udelat) a zaroven misto naslibovaneho objemu informaci tam nahrnou radove vic a rucne odbouraji pojistku, ktera to priskrti pri desetinasobku objemu a narvou tam tisicinasobek, protoze obchodak zase nekde neco nasliboval, ze bude zitra rano - (pricemz dle zadani by to melo byt splnitelne ve zvlastnim rezimu do dvou tydnu).

    Tak se bud dodrzi zadani a nasmlouvane limity a bude 90% jejich klientu na den ci vic totalne utre, s tim, ze do dvou tydnu se to vyresi u posledniho (+sankce za neplneni), nebo se zacnout delat divy a vetsine klientu jede vetsina veci skoro spravne kdyz ne od zitrka rana, tak aspon zitrka dopoledne (coz je prijatelne, ze obchodaci ponekud nasazuji chape kazdy) a zbytek nejak dobehne do dalsiho dne i za cenu neprijemnych, lec tolerovatelnych problemu a zdrzeni a omluv obchodaka. - Hadej, cemu da real world bussines prednost ...

    (A i kdyz ja mam zada kryta, tak jsem ochotny se pokusit pomoct i nad ramec svych zavazku a sveho pocitu, co je technicky spravne reseni - at uz ohledne cizich slibu, nebo budgetu na techniku a rozvoj)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    oblibena promena vm.swappiness se kterou si useri radi hraji.
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    GILHAD: já to chápu tak, že swap se hodí na offload aplikací, které nejsou zrovna potřeba
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    HEINZZ: Nedavno jsem pridaval swap do pocitace s 32GB RAM, bylo to nutne a nebylo to kvuli hybernaci.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    GIOMIKY: big MAC sem neznal, jeste ze jsou i s vysvetlenim.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    GIOMIKY: To patri spis do sitove klubu :) nektere jsou ale dobre :D
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Add partioning vs provisioning:
    Rozdeleni disku je dobra vec kvuli logistice, klidne to zkus rozdelit. Osobne mam zvlast home kompletne od Instalace distribuce co zrovna pouzivam.
    Swap urcite + je potreba sifrovat pokud mas sifrovani dat.

    Umisteni (provisioning) - U SSD se delaji mensi oddily pro lepsi vykon a vydrz SSD. U klasickeho HDD te nezajima pristupova doba, ale propustnost u SWAP - takze druhy v poradi je naprosto ok.

    Jinak SWAP ano a velikost RAM + 128MB je doporuceni. Snadno se meni za chodu a vetsinou neni problem pridat dalsi ci zmenit.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    11 Funniest Jokes Only Linux SysAdmins Will Understand - It's FOSS
    https://itsfoss.com/funniest-linux-jokes/

    Chtěl jsem to poslat do textových vtipů, ale nevím, jestli by to tam někomu došlo.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    CHEVALIER: Vyser se na to, nestojí to za námahu. Logické a fyzické umístění u dnešních disků spolu souvisí jen mírně.
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    VYHULENY_UFO: Děkuji.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam