• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    GILHAD: je to jak virtual desktop, s tim ze se da lip editovat, plus ulozit state, ukoncit i spustit. mrkni na youtube na par videi, je to tam vcelku hezky ukazany
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    CHOROBA: Mas nejaky odkaz, kde by to bylo kratce a prehledne popsano? Rychly google mi vyhodil jen uvod, ze muzu pomoci nejakeho toolbaru otvirat/hledat/prepinat spustene programy, ale uz ne jak tim nahradit vic ploch
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    GIOMIKY: Me se zase osvedcilo gnome proste neinstalovat :) emerge -avq fluxbox a jedem :)


    SUCHRE: Kdyz jsem pripojenej k nekolika (desitkam/stovkam) vzdalenym pocitacum (a na nektere se leze neprimo prez jiny) a organizuju tam vzajemne prenosy dat, protoze pruchodnost siti by neumoznila centralni distribuci stihnout v pozadovane dobe, mam otevreny prohlizec, weboveho klienta, editor se zdrojakem, pripojeni k serveru, kde rozhoduju, co se nasadi hned vsem a co jen vybranym, soubor s evidenci co uz je, na cem pracuju a co ceka, tak to samo o obe klidne tech 138 oken udela - a prave otevrene okno s pripojenim k nedokoncenemu pocitaci vs. zavrene pripojeni k hotovemu je mnohem prehlednejsi, nez se tam zalogovat prez par meziskoku, otevrit tamni screen zkontrolovat stav a pripadne napsat/pastnout radek, radne to oznacit v cheklistu a zase se odlogovat, abych to po chvili opakoval cele znova.

    Ale i pri mensich vecech se vic oken sakra hodi:
    email, prohlizec se sadou tabu k dane uloze, par otevrenych textovych editoru (pracovni soubor, knihovny, par examplu), pripadne i par grafickych, par prikazovych radku (ne nutne na tom samem pocitaci/pod tim samym uzivatelem), rozhozeno po par virtualnich plochach a na dalsi skupine ploch neco, co prislo jako prednostni interrupt a je potreba vyresit hned (takze prohlizec s jinou sadou relevantnich tabu a zase prislusne editory a commandliny) a na jine sade ploch uz par dni bezi spojeni na nekolik lokalnich pocitacu, co potrebujou obcas postrcit ... a uz to zase jsou nizsi desitky spis nez vyssi jednotky ...

    Nebo minuly tyden, co jsem se pustil do online kurzu na novem pocitaci urcenem prave pro tohle:
    webovky kurzu a jim odkazovanych materialu v prohlizeci, 2-3 playery se stazenymi instrukcnimi videi (nebudu je tahat furt dokola znovu a znovu prohlizecem) v ruznych souvisejicich partiich, 3 okna CADu a tutorial k nemu, commander at vidim jake soubory a kde mi to dela), pdfka s relevantnima datasheetama (tak 3-4 min.), root na lokalu, kde doinstalovavam nejake dalsi potrebne programy (napr libre office, kdyz narazim na XML soubor), user na lokale a na starsi pracovni masine, kde mam zajimave konfigurace a ruzne vychytavky uz poresene leta, CherryTree na poznamky a textak s blogem, kam si o tom pisu ... 16-18 oken jen to fikne a potrebuju vsechna a jde o jeden samostatny ukol ...

    Jako byt omezeny systemem na jednu plochu a zapasit s poctem naraz spustenych programu a lagovat kdyz to o jeden, dva prezenu, a muset pocitac rebootovat ob den, aby nezaclo lagovat i pouhe pretahovani oken po obrazovce, tak si poradim i s mene, ale tohle byly problem Windows na nadupane masine, ne s Linuxem na starsim a slabsim notebooku, ten proste jel prijatelnou rychlosti furt a vypinal/uspaval jsem ho jen kdyz jsem ho chtel nekam prenest, coz taky nekdy nebylo potreba par mesicu ...

    Proste to beru tak, ze ten pocitac se ma co nejlip prizpusobit mym potrebam a slouzit on me, nikoli naopak. Takze proste oken a programu tolik, kolik se mi zrovna hodi, nikoli resit, jestli to utahne, nebo ne a jak moc se mam omezit a komplikovat si zbytecne praci.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    KAERO: proc nepouzivas Activity, misto ploch?
    KAERO
    KAERO --- ---
    KDE, 10 pracovnich ploch, prepinani Win+cislo, presun oken Win+Alt+cislo. Na 9. mam vzdy email, na 10. vzdy browser atd., pripadne uprava podle potreby. 7 konzoli je sedm zaplnenych ploch.

    Ale nikdy nepochopim, jak zvladaji vice programu najednou windowsaci. Dole v liste maji treba 3 ikonky pdf prohlizece a prepinaji mezi nima - ja se okamzite ztratim ktere pdf je ktere.

    SUCHRE: delam na dlouhodobem projektu, to je prezentace od kolegy, vlastni soubor s poznamkami, vypocetni program, editor zdrojaku vypoctu, k tomu pdfko s normou, dalsi pdfko s dokumentaci programu, browser pro napovedu. Po obede nastane nutnost vyrobit nejakou fakturu -> prepnu na cistou plochu, spustim souborovy manazer, najdu predchozi fakturu, otevru email, zkopiruju adresy do libreoffice writeru, napisu fakturu, vytisknu/poslu emailem. Vratim se k rozdelanemu projektu. Kdybych mel znova otevirat prezentaci, pocitaci program, editor, pdfko tak me jebne. Momentalne mam spustenych 12 programu. Nechapu lidi co furt programy ukoncuji a znovu pousti :)
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    Jo, to clovek nekomu v dobry vire zameni gnome za fluxbox, aby se zrychlil pocitac a dotycnej tam pak nainstaluje dropbox, google drive a sychnronizaci vseho moznyho.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GILHAD: aaa ... fluxboxar... to mam radost... osobne se mi na novych systemech nejveice osvedcilo:
    apt-get remove *gnome* && apt-get install fluxbox && startx
    ;-] Ted jsem nejak resit, ze jsem mel pomaly pocitac... a bezely tam nejaky keyringy .. a social sharing blbosti... vyse uvedeno to poresilo... system se zrychlil asi o 40%
    Kdysi jsem mel jeste radeji blackbox... ale ten nevim, jestli je jeste podporovan, funguje...
    Window Managers for X: Blackbox
    http://www.xwinman.org/blackbox.php
    ... koukam, ze ho debian jeste podporuje .. ale nevybavuji si uz, proc jsem nainstaloval fluxbox...
    myslim, ze je podporovanejsi...
    Je na tom vsem moc hezky videt, jak sice software nestarne, ale spoustu tech lidi, ktery to podporovali / vyvijeli
    se uz venuji necemu jinemu. Ty stranky na univerzitach uz dost casto nefunguji atp. Myslim, ze uz se to ani
    moc nenosi, aby mel vyucujici na univerzite svoji domaci stranku na zzz.edu/~username ... kdyz to tak fungovalo,
    tak to byl vybornej zdroj vsech moznych hezkych udelat a programku...
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    dtto pro tri monitory, apod. Pri pozorovani takovejch lidi jsem pomerne rychle zjistil, ze hodne casu stravej hledanim, kde je mys.
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    Ty potrebe mit otevreno 138 aplikaci nerozumim. Mam spusteno 5-6, prohlizec obvykle v tabech. Co nepotrebuju, zaviram. Doba znovuspusteni v souctu vyjde lip nez neustaly prepinani.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    GIOMIKY: Mam ve fluxboxu stabilne otevreno 12 virtualnich ploch a prepinam Alt-F1..Alt-F12, taky silne navykove :)
    Okna na nich seskupuju dle potreby
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    To jsem nevedel, diky. Tohle zonglovani s oknama to usnadni.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    v KDE plasma je to default. ( mod4 1-x ) na prepinani woken
    Mod4 + w winbox
    Mod4 + p putty
    Mod4 +t terminal
    Mod4+m minimize
    MOd4 +e editor

    mod4 + sipky pageup/pagedown mam na tilling woken, supr vec.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    GIOMIKY: windows klávesa + 1 je default zkratka ve windows, pro první program co je na taskbaru přepnutý. dvojka je druhý atd.
    to tvoje je taky dobrá zkratka
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Sry za double post... ale tohle proste musim sdilet...
    Jakoze s Windows & Linux & MacOS je vzdycky problem, kdyz ma clovek otevrenych vice, nez 2 okna. Tim myslim multiasking typu ted musim 4x zmacknout alt+tab, abych se dostal k 1. oknu, ktere jsem otevrel, potom 5x, abych se dostal k predposlednimu atp.
    Tohle se mi podarilo vyresit, pokud ma clovek 9 oken a mene. Primy pristup ve fluxboxu lze zaridit takto...
    ~/.fluxbox/keys
    # go to a specific tab in the current window
    Mod4 1 :GotoWindow 1 {static}
    Mod4 2 :GotoWindow 2 {static}
    Mod4 3 :GotoWindow 3 {static}
    Mod4 4 :GotoWindow 4 {static}
    Mod4 5 :GotoWindow 5 {static}
    Mod4 6 :GotoWindow 6 {static}
    Mod4 7 :GotoWindow 7 {static}
    Mod4 8 :GotoWindow 8 {static}
    Mod4 9 :GotoWindow 9 {static}

    ... pokud se to da do nastaveni a reloadnu se konfiguace, tak v pripade, ze uzivatel zmekne WIN+[1-9],
    tak prepne presne do 1.-9. okna v poradi, jak je otevre, nehlede na to, na jake jsou plose. Ted se mi
    stalo, ze jsem potreboval 7 terminalu najednou a rychle mezi nima prepinat. Cimz se to vyresilo.

    Jako tresinku na dortu jsem si nadefinoval pro FluxBox
    Mod4 m :ToggleCmd {ShowDesktop}

    (coz je notoricky znama zkratka pro zobrazeni plochy.... (WIN+M)

    A kdyz jdu od pocitace, tak zamykam pomoci (WIN+l)
    ~/.fluxbox/keys
    Mod4 l : Exec /usr/bin/sleep.sh

    /usr/bin/sleep.sh
    slock & sudo sh -c 'echo -n mem > /sys/power/state'

    Jakoze asi nepotrebuju novej Window Manager... a dost se desim toho prechodu na WayLand...
    to bude zase CVE.

    Sorry, ale mel jsem z to, ze by to treba mohlo byt nekomu k necemu dobre...
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Nevim, kam presne by se to hodilo... ale mam velkou radost, ze jsem objevil zdrojaky k xearthu... je to muj jeden z mych nejoblibenejsich programu pro Linux... uz docela dlouho... tak treba to nekoho take potesi:
    xearth (version 1.1) home page
    https://xearth.org/
    Jakoze je mi jasny, ze xplanet je novejsi a nejak tak pokrocilejsi, ... ale tohle je proste srdcova zalezitost
    Screen porizen s: ./xearth -shade -pos 'fixed 50.05 14.25' -font fixed

    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    VYHULENY_UFO: Pro představu jaký sraní. Mám do práce openvpn a když se na ní připojim, tak se do stub resolveru nedostane DNS server z té VPNky. V /var/run/NetworkManager/no-stub-resolv.conf se ale přidá správně. Takže řešení je jednoduché, pokud se z /etc/resolv.conf udělá symlink na ten no-stub-resolv.conf tak to funguje podle očekávání. Až na to, že chromium snap nemá v apparmoru povolený čtení z no-stub-resolv.conf, je v enforcing módu a když mu upravíš konfigurák, tak ti to záhy snap přepíše zpět.
    VESNACH
    VESNACH --- ---
    VYHULENY_UFO: e, ja se v tomhle fakt nechci hrabat, tak uplne me to nebavi a nikdo mi to nezaplati ani. Proto mam minta, aby to alespon nejak fungovalo out of the box. Zkousel jsem s tim vsemozne laborovat prvni tyden (pro me jedine debian like distra, prinejhorsim rhel), ale novy notas do doku, vsechno pres usb-c...omg, jsem fakt rad za to minimum bizzaru co to dela a povazuju to takhle za vitezstvi.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    VESNACH: da se to prenastavit, ale ja s tim mel docela srani. nejsem uplnej expert pres systemd-resolved a osobne povazuju systemd na svem notebooku za zbytecny. urcite ti nekdo poradi, nebo se ponor do dokumentace.

    pri nejblizsi preinstalaci se vratim k openrc. na provozovani ntb staci a lip se konfiguruje.
    VESNACH
    VESNACH --- ---
    VYHULENY_UFO: 127.0.0.53 as the only DNS server and a list of search domains. ok, asi beru.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    VESNACH:
    systemd-resolved - ArchWiki
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd-resolved#DNS
    Using the systemd DNS stub file - the systemd DNS stub file /run/systemd/resolve/stub-resolv.conf contains the local stub 127.0.0.53 as the only DNS server and a list of search domains. This is the recommended mode of operation.
    VESNACH
    VESNACH --- ---
    tohle mi nekdo vysvetlte :) mam doma na notasu minta a resim, ze se obcas dostanu jenom na sajty co maji ipv6, otocim modem a dobry. Tak chci zmenit DNSka na modemu (upc) a pro zajimavost se podivam do resolv.conf, kde mam

    nameserver 127.0.0.53
    options edns0
    search home

    a na 127.0.0.53 bezi instalace nexcloudu
    tcp        0      0 127.0.0.53:53           0.0.0.0:*               NASLOUCHÁ  1073/systemd-resolv
    coz jsem na lokalu neinstaloval a ani to nevidim jako balik v cache :D to je co jako? Ja teda nemam moc cas resit takovyhle kraviny, ale z tohodle jsem mozna trochu nervozni xD
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam