• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    CHEVALIER
    CHEVALIER --- ---
    Mám UBUNTU 20.04. Kvuli uTorrentu potřebuji nainstalovat libssl.so.1.0.0, která není v repozitáři. V systému je nainstalovaná libssl.so.1.1.1, kterou uTorrent neveme (

    utserver -settingspath /opt/utorrent-server-alpha-v3_3/
    utserver: error while loading shared libraries: libssl.so.1.0.0: cannot open shared object file: No such file or directory

    )

    .

    Prosím poraďte.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    SUK: lazy neboli -l
    SUK
    SUK --- ---
    USB disk a (re)mount. USB je v tomhle pomerne nespolehlive a obcas se stane, ze "spadne". Nicmene, v ten okamzik se dozvim akorat "I/O error" a nic vic. Musim vsechno otevrene pozavirat, udelat umount a nasledne mount.

    Existuje nejaka forma "mount - o remount,force /x/y/z"? S tim ze to zavre otevreny handly a cely to remountne?
    ROBINSON
    ROBINSON --- ---
    Ahoj, mám Ubuntu 18.04.3 LTS a mám problém se zprovozněním starší tiskárny Lexmark x2450. Automaticky mě to vyhledalo ovladač Generic Text-Only Printer. Když dám něco tisknout, tak se to na tiskárnu ani neodešle..když sem namátkou zkusil z databáze vybrat jinej ovladač, tak se to jakoby odeslalo ( zůstalo to ve frontě), ale k tisku nedošlo.. jsem totalní amater a takřka až doted mám zkušenosti jenom s windows.. díky
    SILVESTRAGON
    SILVESTRAGON --- ---
    Videjko o náročnosti KDE x XFCE: https://www.youtube.com/watch?v=RrvJOXypAbk
    Výsledky jsou překvapivě podobné :)
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    DANIELSOFT:
    zenial, diky
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    RAGNAROK: pustit ten tmux na vzdalenem stroji?
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Jde jednoduse duplikovat ssh session v tmux? Myslim tim abych mohl commandy posilat paralelne ze 2 oken za pouziti jednoho prihlaseni.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    termshark/UserGuide.md at master · gcla/termshark · GitHub
    https://github.com/gcla/termshark/blob/master/docs/UserGuide.md
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    Nevím jestli to sem úplně patří, ale musím si tu něco odložit.

    Hledal jsem ideální lightweight distro do hodně slabého notebooku (2gb ram a atom procesor) a nakonec jsem narazil na distro, které se jmenuje Porteus. Distro, které jede jen z USB - v základz si vystačí pouze s 250 MB místa a 500 MB ram. Má to varianty KDE, LXDE, LXQT, MATE, Openbox, Cinnamon a Xfce, je to tak strašně jednoduché k nainstalování, že to zvládne i lama jako já. Všechno běží čistě z USB bez jakéhokoliv trápení a všechno můžu bootovat z EFI pokud to zkouším na jiných strojích. Naforu se mým dotazům věnují přímo vývojáři (momentálně se to snažím rozjet na hybridním laptopu)a to je také příjemmný bonus. Všechno funguje fakt skvěle - je to supr svižné, bootování také rychlé (pokud nebootuje přímo do RAM), až skončím s prací tak to normálně vypnu, píchnu v jiném stroji a mohu pokračovat v rozdělané práci včetně záložek, otevřených manuálu v PDF, rozposlouchaným podcastů atd. V oficiální dokumentaci spousta "cheat codes", kterými se dá jednoduše modifikovat elý systém, při bootování atd. Jediná trochu pakárna, že to je postavené na SLAX tak je tam trochu sraní s těmi balíčky, ale to je spíš moje nezkušenost.

    Prostě samé klady. Podle mne pro začátečníka, který se chce naučit jak všechno funguje a zkoušet pokusy/omyly, aniž by si rozjebal svůj aktuální systém vhodnější distro moc neni. Považuju ho skoro za geniální řešení mých potřeb a nějak nevím co mi brání začít to používat jako hlavní distro i pro práci


    Home - Porteus - Portable Linux
    http://porteus.org/
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    DANYSEK: CHOROBA: Tak nakonec byl asi problem, ze jsem mel spatne nastavenej typ partice... Nechal jsem tam default "Linux", kompu to nevadilo, ale auto prskalo... tak jsem tam z flashky co fungovala okopiroval "W95" (0x0E) a to uz maka...
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    tam bude spis reseni na to hodit fat32 a mit velikost do 2G
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    HARVIE: Stejne mas treba i mkfs k ext-2/3/4-fs... proste tim symlinkem 'zjednodusene receno' jen docilis toho, ze nemusis nektere parametry vypisovat, vezmou se ze jmena (ekvivalent treba i $0 bash promenne). Rozdil jinak zadnej.
    Spis bych si precet, co to radio realne dokaze pozrat (muzou tam byt limity, ktere jsou nizsi nez by realne teoreticky zvladnul samotnej filesystem jinde) - i s ohledem na velikost ty flashky, limit muze bejt uz tam. Mozna je moc velka a potrebujes exfat (teda pokud to umi to radio), coz je zas uplne jinej fs :) (a tam to v pripade debu neni pres dosfstools, ale pres exfat-utils)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Ahoj, je nejakej rozdil mezi temahle trema utilitama?

    -rwxr-xr-x 1 root root 39176 13. lis 17.12 /usr/sbin/mkfs.fat
    lrwxrwxrwx 1 root root 8 13. lis 17.12 /usr/sbin/mkfs.vfat -> mkfs.fat
    lrwxrwxrwx 1 root root 8 13. lis 17.12 /usr/sbin/mkfs.msdos -> mkfs.fat

    Vim, ze je to jsou symlinky... ale nekdy aplikace dela ruzny veci podle toho jak se jmenuje symlink pres kterej je spustena (viz. treba busybox).

    snazim se naformatovat USB flasku, aby ji pozralo autoradio a nejak se mi to nedari :-/
    SUCHRE
    SUCHRE --- ---
    RIVA: To musi bejt vc. subdomeny.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ptal jsem se v klubu o Ubuntu, ještě se zeptám tady, sorry za crosspost:

    Mám Logitech Precision Gamepad a včera jsem upgradoval svůj desktop z Xubuntu 16.04, kde normálně fungoval, na Xubuntu 20.04.

    Po všelijakém googlení se mi nakonec povedla kalibrace v programu jstest-gtk. V tomto testovacím toolu reaguje na veškeré stisky kláves i os správně, ale nevím, jestli je tato konfigurace uložená i pro ostatní programy.

    Zkouším ho v těchto programech:
    1) emulátor Spectra fuse-gtk: zde špatně funguje určování směru
    2) emulátor Mega Drivu dgen: zde špatně reaguje na tlačítka, zaměňuje je
    3) emulátor DOSu dosbox: zde shodil celou hru

    všechny mnou zmíněné programy jsou z balíčků distribuce.

    Existuje nějaký jiný způsob, jak gamepad kalibrovat? Nebo je chyba v kernelu?
    Díky. Distribuce je ještě nová a třeba se něco ještě odladí.

    Nakonec jsem zadal bug na ubuntu https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/joystick/+bug/1875619 zatím nikdo nereaguje

    nějaké nápady tady?
    RIVA
    RIVA --- ---
    Oh, tak jsem to ze vzteku vsechno smazal (navratil sudoers do puvodniho formatu) a misto toho pridal uzivatele admin@MY.DOMAIN.COM do sudo skupiny usermod -aG sudo admin@MY.DOMAIN.COM a ono to funguje!!!

    Takze okay, neni to pro domenovou skupinu domain admins, ale ja je tam vsecky pridam manualne a bude! Nasty hack, ale uz se s tim nebudu muset patlat...
    RIVA
    RIVA --- ---
    RIVA: V tomhle prikladu jsem byl jen linej to cele prepisovat :)
    RIVA
    RIVA --- ---
    SUCHRE: Subdomena AD.MYDOMAIN.COM
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam