• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    REFLEX
    REFLEX --- ---
    Proc mi rsync nekopiruje .env.local soubor?

    rsync -arni --dry-run --checksum --force --delete --chown=prod:www-data --chmod=0750 --exclude-from='deploy/back_exclude.txt' ~/git/back ~/www/back

    Je tam --dry-run, ale ani kdyz ho smazu tak to nejde. By default by mel kopirovat i .dot soubory ne?
    TRAGIKOMIX
    TRAGIKOMIX --- ---
    Jasny. Ja uz si diky E2E4 vygooglil nasledujici:
    shasum -a 512 -b Polkadot-JS-Apps-0.83.1.AppImage | xxd -r -p | base64
    E2E4
    E2E4 --- ---
    SUK: ehm. nojo vlastně.
    SUK
    SUK --- ---
    E2E4: Jakoze udelat hash toho hashe? Proc?
    TRAGIKOMIX: To, co vypise sha512 z commandline je "hex encoded", tedy jednotlive bajty hashe vypsane v sestnactkove soustave. To, co mas u popisu je base64.

    Mas dve moznosti - (1) bud si ten checksum vyjet v base64 a (2) nebo base64 prevest do hex.
    1. openssl dgst -binary -sha512 < /path/to/the/fucking/file.ext | base64
    2. echo "xlDmcKwGx4AoakqADK5VpM3dTOZ+YUrWVkQg9dJ/Ops5XOhZ0KMOjdQAUKJ1ecPHYsse5kNp/l+lm/lDLYc1PA==" | base64 -di | hexdump
    E2E4
    E2E4 --- ---
    TRAGIKOMIX: musíš asi dát něco jako

    echo xlD.......== | base64 -d | sha512sum
    TRAGIKOMIX
    TRAGIKOMIX --- ---
    Ahoj, rad bych si zkontroloval checksum u souboru z netu kde je prilozen nasledujici popis:

    - url: Polkadot-JS-Apps-0.83.1.AppImage
    sha512: xlDmcKwGx4AoakqADK5VpM3dTOZ+YUrWVkQg9dJ/Ops5XOhZ0KMOjdQAUKJ1ecPHYsse5kNp/l+lm/lDLYc1PA==
    size: 89456972
    blockMapSize: 94560

    Ale at pouziji jakoukoli sha/sha1 binarku pro checksum tak nejsem schopen dojit ke stejnemu hashi. Nevite co delam spatne?
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    btw hodlam sem odted vkladat tenhle odkaz vzdy kdyz se rozhodnete pokracovat v predchozi diskusi. proc si domyslete.

    https://unix.stackexchange.com/questions/11544/what-is-the-difference-between-opt-and-usr-local
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Jinak smysl to dava, ale taky dava smysl prestat resit bezpecnost binarek - uz davno nedavas Shell lidem na produkcnich strojich.

    Pro dnesni generaci /opt je pro to co davas do dockeru. /usr/local je to co ti poskytuje dockerfile oproti basic image.
    To ze drive i na malem ekosystemu to melo smysl tridit - dneska moc neplati. Tam kde se to vyplati dneska setrit se rpechazi na vice custom reseni.

    Pokud chces zachovat tradice, nema smysl to bourat. Na druhou stranu neda ser to budovat solo a nemuzes jit proti vlne (distribuce)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    GIOMIKY: No delat zmeny a tvorit problemy je soucast zivota. Ale nemas je tvorit prvne :D
    Ty path se dodrzuji z duvodu co dneska uz mnoho lidi nechape a neresi. Takze no judgement.
    VESNACH
    VESNACH --- ---
    GIOMIKY: slackware byl super :) jsem ho nainstaloval otci na komp misto woken (slax konkretne), kdyz me prestalo bavit mu to furt odvirovavat a nic jinyho se na tu starou plecku ani neveslo..nemel me za to moc rad xd ale zvyknul si. Uz tenkrat to bylo fakt hezky a pouzitelny, kdyz mel teda prava jenom na prohlizec xd ja se v ty dobe bavil s gentoo, ale vedel jsem o tom uplny kulovy, jenom mi to prislo hrozne freecoolinsky :)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    VESNACH: Dost casto se mi zasteskne po prvnim Linuxu, co jsem mel. Myslim, ze to byl Slackware. Byl na dvou disketach. 1,44MB. Na prvni bylo LILO. Kdyz se nahral do pameti, tak vyzval ke vlozeni druhy. Ten namountoval root filessytem a na tom se pracovalo. ;]
    VESNACH
    VESNACH --- ---
    CHOROBA: jj, je to spis zvyku asi :) lidi z praveku co vyrostli na solarisu a slackwaru budou cpat vsechno do /opt. Ale zrovna s tim pouzivat /usr/local jako system wide pro uzivatele prisel debian myslim, nejak s vyvojem dpkg.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    VESNACH: treba na Archu mas v /opt chrome :-)
    v praci na debianu tam uklizime nas soft a scripty
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    VESNACH: Treba muj oblibeny Entware si o to vylozene rika
    Installing Entware - DD-WRT Wiki
    https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Installing_Entware
    VESNACH
    VESNACH --- ---
    CHOROBA: no, jak to chapu ja /opt byl podle pradavny konvence vyhradne na instalaci vseho, co nebylo soucast distribuce. Ale jelikoz normani balickovaci manazery tohle dneska extra neresi a muzou si nasrat data prakticky kam chteji, tak toho v /opt na debian like distrech moc nenajdes. /opt je prezitek z praveku, kdy balickovaci tool byl tar, vsechno se ti rozbalilo do jedny slozky a mozna to i fungovalo. Tak to bylo asi i dobry mit alespon nejakou kontrolu nad tim, kde co mas a vedet, ze kdyz maznes neco v /opt, tak si nerozbijes system. U normalnich pckg manazeru tohle neresis, kdyz mas audit. Kazdopadne rozdil ve funkci obou tech slozek prakticky asi neni, akorat jde o to, kam se jako prvni kouknes, kdyz hledas custom shit :) ...a kdyz ho najdes v /opt tak pouzivas neco, co by uz nikdo pouzivat nemel, mel bys to cely prepsat nulama a zacit pouzivat neco normalniho :D
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    MCKIDNEY: Aha... a ja uz se s tim tak ztotoznil. Vtsinou, kdyz chces udelat vetsi zmenu, tak musis stavajici rozbit. Myslel jsem, ze Mark to vidi stejne.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    GIOMIKY: To ale neni co to znamena :D
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    MCKIDNEY: Vzdycky jsem byl zastance rozbit veci a pak je zase slozit. Hodne se u toho clovek nauci.
    Facebook’s old motto was “Move fast and break things” | Mind Matters
    https://mindmatters.ai/2018/10/facebooks-old-motto-was-move-fast-and-break-things/
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    GIOMIKY: Je tam jenom jeden problem (POSIX se postara o zbytek), rozbijes tim strukturu. Ta jakmile je rozbite, tak prijdes o jeji vyhody. K takove masine se pak musi pristupovat jako ke custom image. Jako vytvori to bezpecnostni diry,, ale treba i zalohlovani se najednou zmeni. Nebo moje oblibene, system je zavisly na tom, ktery uzivatel ho pouziva.

    Proto ocekavam, ze to bylo v nejake skole - hodne ruznych druhu masin (rozdily v local) a hodne zvlastnich aplikaci (/opt), ale vsechny sdili /home
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    CHOROBA: co vim (vim uz ivc) tak do opt patri spis nenativni veci a to co sis zkompiloval sam patri do /usr/local/
    u redhatu to nebude jinak, spis cetnost nenativnich veci bude miziva. typicky instal root vsech java ee veci a nenativnich nvidia driveru
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam