• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    CPT_PLESARD
    CPT_PLESARD --- ---
    Tak já to zkusím.
    Mám komp, který chci používat jako NAS.
    Nainstaloval jsem OpenMediaVault, doinstaloval jsem modul LUKS.
    Mám tam 3 disky, který chci mít jako RAID5.
    Dokud ty disky nejsou nastavený jako RAID, tak LUKS nevidí nic, co by se dalo šifrovat.
    Udělám RAID, a zašifruju ho. V LUKSu to vidím, a můžu to případně odemknout.
    Udělám na tom RAIDu filesystém, a z LUKSu se mi tenhle záznam o zašifrování ztratí. A zase v něm nevidím nic, co by se dalo zašifrovat.
    Takhle to má fungovat?
    Nebo něco dělám blbě?
    Díky.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    SUK: dal jsem si tohle a všechny ostatní myší věci dal pryč.
    Solaar | Linux Device Manager for Logitech Unifying Receivers and Devices.
    https://pwr-solaar.github.io/Solaar/
    Nastavil jsem si tam prostřední tlačítko na palec, abych nemusel klikat na kolečko.
    Odemkl jsem aretací kolečka aby se točilo volně a holt skroluju trochu rychlejším pohybem, aby se to roztočilo, mě to vyhovuje. Dá se v tom pohrát s akceleraci, ale taky jsem narazil na to, že si to různé programy interpretují různě, tak to řeším tak, že víc točím.
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    CPT_PLESARD: Těžko říct...
    CPT_PLESARD
    CPT_PLESARD --- ---
    Zdravím.
    Mám problémek s LUKSem v OpenMediaVaultu.
    Jsem tady správně, nebo mi poradíte vhodnější diskusi?
    Díky.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    REDSNAKE: Diky! Neco takoveho jsem hledal, ale nenasel.
    REDSNAKE
    REDSNAKE --- ---
    GIOMIKY: Co deepl? Mam s nim lepsi vysledky nez s google translatorem, rekl bych.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    JAK NA TO [ Automaticky preklad mluveneho slova do cestiny ]:
    Ahoj Vsichni,

    dejme tomu, ze mame zahranicni video. Mluvene slovo. S necim zajimavym. A strasne moc bychom chteli to video dat kamaradovi, ktery neumi anglicky. Jenomze je to video, ktery neni nikde cesky. Tak co s tim?
    No nabizi se moznost strojoveho prekladu zdrojoveho videa do cestiny pomoci neuronovych siti.
    Vstupni predpoklady (predpokladam Debian):
    a] nejaky mkv, mp4 nebo video soubor v anglictine
    b] Python Vosk (pip iinstall vosk)
    c] translate-shell (apt-get install translate-shell)
    ----------------------------------------------------------------------
    Navod jak sobe prelozit anglicke video do cesky psaneho textu:
    1) zacneme tim, ze ze zdrojovelho videa vyextrahujeme audio do mp3. Tedy napriklad skriptem extr.sh (ten prelozi vsechny mkv v danem adresari):
    find . -type f -name "*.mkv" -exec bash -c 'FILE="$1"; ffmpeg -i "${FILE}" -vn -c:a libmp3lame -y "${FILE%.mkv}.mp3";' _ '{}' \;
    vysledkem bude tedy mp3 soubor, ktery muzeme zpracovat dale
    2) vyextrahujeme z anglickeho mluvene slova anglicky text
    python ./test_ffmpeg.py audio_z_videamp3  2>&1 | grep text | cut -b 12- > en.txt
    Kde test_ffmpeg.py je [1]
    3) prelozime en.txt (tedy vyextrahovane video pomoci translate-shell. Tedy napriklad:
    while read p; do
      ./en2cz.sh "$p"
    done < ./en.txt
    Kde en2cz.sh muze byt treba:
    trans -e google -j -show-languages=n -show-prompt-message=n -show-original=n -show-alternatives=n -no-ansi -no-theme -t cs  "$1"
    \Tohle je pomoci google, ale samozrejme lze zkusit pozit i jinou metodou (jejich seznam pomoci: trans -S
    ... prave hledam nejaky lepsi prekladac, aby se nemusel pouzivat Google, proitoze u delsich textu ztrati trpelivost a prestane prekladat (predpokladam, ze bude najeky limit na volani API)
    Rozhodne to neni dokonale, ale spise takovy legrace na dlouhe zimni vecery.
    Ceskemu jazyku zdar.

    [1] https://github.com/alphacep/vosk-api/blob/master/python/example/test_ffmpeg.py
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    CHOROBA: nebo xev
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    xinput nepomuze?
    SUK
    SUK --- ---
    GILHAD: Nema. Ma jen tlacitko na prepinani mezi krokovanym a hladkym chodem - ale je ciste mechanicke.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    SUK: Uplne blby dotaz, ale nektere mysi maji tlacitko na prepinani rozliseni a pamatuji si ho i po vypnuti - neumi to ta tvoje taky a nepovedlo se ti to omylem namackat?
    SUK
    SUK --- ---
    Cus :) Znova pokrocily linuxak v klubu pro zacatecniky, ale tohle jsem nikdy neresil - tentokrat problem se scroll koleckem mysi, na ktery se neumim vhodne zeptat googlu.

    Asi mesic zpatky probehl nejspsi nejaky update Xorg, libinput nebo v necem takovym. Driv jsem mel scrollovaci kolecko po "krokach" (tj jak to cvaklo v mysi, tak probehl scroll asi tak "o 3 radky"). Nicmene, ted je ten scrolling jemny, pekne po pixelech - kdyz klikam koleckem na odkaz v browseru, cely se to klepe a jsem rad, ze se trefim. Nicmene, jsou programy, kde si toho, ze je ten scrolling ultra jemny neuvedomuji a proto treba ve VLC je ten odskrolovany pixel povazovany za ty "3 radky" a otoceni koleckem o krok zpusobi presun pres ctvrt filmu.

    Da mi nekdo nejaky hint, co se stalo, popripade pod cim to hledat? Nachazim pouze dotazy na "scrolling speed", coz ale neni to, co chci (navic jsou casto pre-2021, takze se to tohoto nemuze snad ani tykat). Arch, M705.
    PUPU
    PUPU --- ---
    tak uz vim.

    spatne napsany .my.cnf. ja to kopiroval odjinud a klasicka selektivni slepota:

    [root@wedos ~]# cat .my.cnf
    [mysql]
    user=root
    password=tajneHESLO

    ...misto

    [mysqldump]
    user=root
    password=tajneHESLO

    diky, uz to chodi
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    PUPU: No u sebe bych nevyloucil, ze jsem nekdy mysql kompiloval... proto which...
    tak jeste me napada, ze se snazis exportovat vsvechny databaze a ne na vsechny mas prava.
    PUPU
    PUPU --- ---
    GIOMIKY: dobra myslenka, ale nope

    [root@microhactar d]# rpm -qf $(which mysql)
    mariadb-10.3.28-1.module_el8.3.0+757+d382997d.x86_64
    [root@microhactar d]# rpm -qf $(which mysqldump)
    mariadb-10.3.28-1.module_el8.3.0+757+d382997d.x86_64
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Jeste bych mozna zkusil:
    $ mysql --version
    $ which mysql
    $ mysqldump --version
    $ which mysqldump
    ... jestli nemas binarky z vice balicku
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    PUPU: Aha... tak sorry, nevim, u mne to funguje.
    PUPU
    PUPU --- ---
    GIOMIKY: tohle delam rovnou pod rootem, oboji
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    PUPU: Zkusil bych:
    > sudo su mysql
    a potom nejaky mysql legrace...
    PUPU
    PUPU --- ---
    asi jsem slepy, ale muze mi nekdo vysvetlit toto:

    [root@microhactar d]# mysql
    Welcome to the MariaDB monitor. Commands end with ; or \g.
    Your MariaDB connection id is 691
    Server version: 10.3.28-MariaDB MariaDB Server

    Copyright (c) 2000, 2018, Oracle, MariaDB Corporation Ab and others.

    Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the current input statement.

    MariaDB [(none)]> Bye
    [root@microhactar d]# mysqldump -A
    mysqldump: Got error: 1045: "Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO)" when trying to connect
    [root@microhactar d]#
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam