• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    CPT_PLESARD
    CPT_PLESARD --- ---
    TRAGIKOMIX: máš tam TPM chip? Pak by ti, pokud jsem diskusi, kde jsem o tom četl dobře pochopil, mohlo pomoci tohle https://github.com/morbitzer/linux-luks-tpm-boot, ale osobně jsem to neozkoušel.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    TRAGIKOMIX: Dej si tam to distro, které znáš nejvíc :)

    Jestli tam budeš dávat ubuntu, tak ubuntu server, do něj pak není problém nainstalovat čisté xfce. Lubuntu na server je blbost.
    SUK
    SUK --- ---
    TRAGIKOMIX: Ja bych sel do debian stable. Na svejch virtualech ho mam taky, bez potizi. Mel by byt vyrazne stabilnejsi, nez unstable a ubuntu a obzvlast stabilni treba proti Archu (jakkoliv ja tam registruju potize radove jednou za par let).

    Netusim, co ti na tom nicmene bude behat. Dockerizovany appky? Web, torrent, backup? Co presne chces delat s Xkama na serveru - hodlas pouzivat svuj PC jako tenkej klient nebo jenom obcas naklikat neco, na co se necitis v CLI?
    TRAGIKOMIX
    TRAGIKOMIX --- ---
    Zdravim, potreboval bych poradit s vyberem distra pro muj mini server. Jen pro info, I prestoze uz pres 10 let pouzivam na svem soukromem stroji linux, tak se necitim jako nejaky guru. . Ted k dotazu.
    Stroj kde bych rad "neco" nahodil:
    i5-6500T, 16 GB ram.
    1. Disk: M2 SSD
    --> zde bych rad nahodil system/home/(swap) na "nezasifrovane partitiony" - pokud by se masina restartla, tak nevim jak automatizovane zadavat heslo pro encryptovane oddily. Nicmene doufam ze stroj pobezi stale.
    --> jedna encrypted partition - zalohovane data na 2.disk
    2. Disk: SATA SSD
    --> fully encrypted - mirror backup z 1.disku-encrypted oddilu

    Hledam neco lightweight, nejlepe bez desktopu, nicmene jednou za cas by se hodilo pripojeni pres nakeho RDP clienta. Proste X-ka na vyzadani. Zkusenosti mam s Ubuntu/Mintem a Debianem. Tak pohledavam neco v tomhle sektoru.
    Dale jsem vygooglil reseni nahodit neco s desktopem do run-level 3 a kdyz by bylo treba prehodit to na 5ku. Dava to smysl?
    Lubuntu mi dle srovnani vychazelo velice malo resource-zrave. Nebo byste doporucili radeji neco jineho?
    Predem diky.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    RAGNAROK: Tech je hafo... tedy nevim, jestli mas na mysli ANSI grafiku...
    Bulletin Board Systems Toolbox
    https://bbst.neocities.org/
    duhdraw-2.7.25.tgz
    GitHub - xqtr/blockart: BlockArt ANSI Editor
    https://github.com/xqtr/blockart
    Ale nevim, jestli nemas na mysli gify...
    Ale vylozene gify moc nevim... neco jde s visidata
    Open-source data multitool | VisiData
    https://www.visidata.org/



    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    GIOMIKY:
    Jeste by to chtelo nejaky kreslitko pro terminal. Nedavno jsem pouzivat feedgnuplot. :-)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    VYHULENY_UFO: Jakok to stary nemusi byt vzdycky nepouzitelny a na nic. Naopak, ocenuju bleskovku se kterou to funguje. A rikam, na to nakreslit si trendovku je to otpimum. ;-] Vzdycky me dralo, ze kvuli jedny carce do fotky startuju minutu GIMP. Tak jsem to poresil.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GIOMIKY: tyvle, xpaint je dobry retro. jeho pocatky snad sahaji az do devadesatek minulyho stoleti ...
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Tip: Dlouho jsem hledal nejaky jednochy kreslici program pro Linux. Zkousel jsem Gimp, Krita... ale na moje poznamky do bitmap je to s kanonem na vrabce. Potom jsem ale objevil hezky kreslitko... xpant (apt-get install xpaint) ... presne to, co jsem hledal. Jednoduchy, par zakladnich funkci...

    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    ZBYNEK: Bohuzel nastaveni kose je dane tvojim home adresarem.
    Takze protoze mas misto na hlavnim disku tak ti to nezobrazi varovani a presune tam.

    Lide aplikuji ruzne workaround (pouzivani shift-delete je asi nejpohodlnejsi ale zaroven nejvic riskantni)
    Druhy workaround je nastavit nizky limit, kdy te to varuje.

    Dokud to nebude respektovat bounderies FS, tak moc reseni neexistuje. Tohle je holt trochu vic paranoidni a mene user-friendly. Ale ignorovat kos, protoze nelze vytvorit hardlink taky neni spravne. POSIX ma svoje limitace a Doplhin ma ocividne malo testeru a vyvojaru. Problemu v nem je mnoho.

    KOLCON
    KOLCON --- ---
    DANYSEK: Já tam narazil s openvpn - chvíli to jelo, pak to zdetekovali a už jsem se nespojil. Ale třeba wireguard mi šel bez problému...
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    KDE vždycky dovede něčím překvapit...

    Z flešky jsem mazal staré iso a nechápal jsem, proč to tak dlouho trvá. Až po nějaké době jsem zjistil, že v koši na root partition je to "smazané" iso.
    Bug je hlášený pouhých 18 let https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=76380
    Workaround je nastavit si při mountování umask https://archived.forum.manjaro.org/t/manjaro-kde-deleting-from-removable-drive-moves-item-to-internal-trash/82066/16

    Celkem by se mi líbilo zakázat koš pro usb devices, ale nemůžu najít žádný postup jak na to :-(
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    GIOMIKY: do ssh transportu se da zabalit spousta veci... a cinskej firewall to potrapit muze :) Ja takhle pamatuju staveni VPN... pri komunikaci resi to, ktera zeme se kterou "kamaradi" a ty VPNky jsou takovy dost zajimavy mesh mezi spoke, protoze naprimo k hubu je (politicky) to no-go :)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GIOMIKY:
    [ ssh s implementaci z-modemu ]
    zssh (Zmodem SSH) is a program for interactively transferring files to a remote machine while using the secure shell (ssh). It is intended to be a convenient alternative to scp , allowing to transfer files without having to open another session and re-authenticate oneself.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    DANYSEK: zssh znas?
    zssh homepage
    http://zssh.sourceforge.net/
    Vtipny je, ze to lajkujou cinani za velky cinskym firewallem... tezko rict proc... ;-p
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    GIOMIKY: tvoji BBS/ANSI positivitu nelze prehlednout :) Dneska se to uz moc nenosi, tehda te tyhle technologie nutily hodne optimalizovat... i prenosy... sam ja zacinal s BBS na 2400Bd modemu... transfer protokoly jako xmodem, ymodem... :)
    MCKIDNEY: rrd....no dnes spis nejaky telegraf/grafana&spol.... ve sbirani metrik jsme uz nekde jinde. RRD je pomaly... a vhodny spis na nejaky long-term metriky, ale tam se ztrati ten detail... ale souhlas, ze naroky techto nastroju jsou jinde :)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    GIOMIKY: Oboje vyzaduje znalost toho co delas a jak to delas. A i kdybych od zacatecnika ocekaval neco takhle technickeho, tak presto nejlepsi zpusob uceni je iterace.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Pro mne jsou hlavni kriteria efektivita a produktivita.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Nekoukat se jenom na barvicky. Je dulezite se koukat na rychlost mezi akci a informaci.
    Ultimatne muzes hodit cele do Icinga ci RRD a koukat na webovku.

    Dulezite je rust jako uzivatel, hlavni vyhoda linuxu je jeho odolnost vuci zmene. To co proslavilo Windows a tedka odhani vice lidi od Windows nez Vista. Kazdou vec co se naucis ti zustane a neni duvod pracovat jako vysokoskolak :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam