• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    DANIELSOFT: hele ne. ja uz to mam hotovy :). V pythonu mi blbly knihovny pro smbus zda se ze jsou odladeny na i2c dostat z neceho 8byte odpoved se mi nepovedlo. :)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    RAINBOF: nechceš zkusit perl nebo python místo shellu? práce s řetězci flexibilnější plus myslím že ten perl má podporu systémových kernel volání (tuším, že přes nějakou jednu funkci) a v pythonu bych se divil, kdyby to někde v nějaké knihovně nebylo
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    DEFILA: Nahrazuji blackbox aplikaci napsanou v c++ volajici puvodne kernel driver za bash pouzivajici i2ctools coz delam proto abych se zbavil zavislosti na starych a historickych jadrech z mnoha duvodu potrebuju jet na distribucnich jadrech 5.x. Volani tedy musi bejt stejny a tahle konstrukce se tam bohuzel vyskytuje.

    Mam pro to i workaround ale spinavej a nechci o tom mluvit protoze stdout vubec neppouziva :)
    (vim totiz jak se jmenuje ten catnuty soubor a vim ze je pokazde stejny...)
    DEFILA
    DEFILA --- ---
    RAINBOF:
    Je nějaký důvod proč to cat-ujes? Nebylo by lepší to třeba rovnou řešit v awk?
    SUK
    SUK --- ---
    S uvozovkama:
    echo "$@"
    00000000  66 69 72 73 74 0a 73 65 63 6f 6e 64 0a           |first.second.|
    echo $@
    00000000  66 69 72 73 74 20 73 65 63 6f 6e 64 0a           |first second.|
    SUK
    SUK --- ---
    RAINBOF: Pouzivas uvozovky kolem $@? $@ splitne argumenty, zatimco "$@" je vicemene originalni prijem
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    cau, mam problem s parsovanim stdin v bashi

    muj skript je volan s multiline parametrem

    skript "$(cat /neco.txt)"

    neco txt obsahuje dva radky. potreboval bych z toho udelat dva retezce potiz ale je ze se mi ten konec radku ztratil. kdyz se podivam do $@ je to tam uz bez nej.

    eche $some | hexdump -v -e '"0x" 1/1 "%02X" " "'
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    LEFTY: když máš plochou adresářovou strukturu, tak je fajn ncdu. Vysortuje ti to adresář podle velikosti a od určité velikosti si vyselektuješ adresáře k smazání, myslím pomocí shift nebo ins. Pokud je ta struktura komplikovanější tak find je kamarád.
    SUK
    SUK --- ---
    Ja bych zacal timto:
    find -type d -exec du -b -t -1M -s {} ';'

    find projede, -type d slozky, pro kazdou spusti du -s (secte kompletni obsah) -b (velikost v bajtech) -t -1M - mensi nez 1MB

    pak uz jen rozpulit radky a poslat rm :)
    LEFTY
    LEFTY --- ---
    potřebuju v jednom adresáři smazat všechny podadresáře s obsahem, který mají celkovou menší než danou velikost (jinými slovy, mažu adresáře, ve kterejch je zbytkovej bordel) - jak na to mám jít? Přes find, nebo du?
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    VYHULENY_UFO: btop a lnav /var/log ti na dvou screenech nahradi vsechno, cos tam psal.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    VYHULENY_UFO: koukni na lnav, btop a multitail ;-)
    SUK
    SUK --- ---
    CHOROBA: Ja delam muziku resp. zvuk profesionalne a bez widli jsem nahranej, protoze profesionalni reseni nemaji zadne linuxove alternativy.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    jako sitar/developer lidem na windows fakt nezavidim.
    p.s. muziku delam na linuxu a je to bozi ;)
    SUK
    SUK --- ---
    AXTHEB: co ja behem svych zacatku prolez' diskusi zhyckanejch fajnsmejkru, abych nasel ten vhodnej odrazovej bod.. :)

    Stejne je dle myho nejzasadnejsim problemem nedostatek resp. nefunkcnost ci neexistence obrovskyho mnozstvi softwaru, predevsim pak z ty profi sfery. Popripade neinteroperabilita s existujicim jablowidlo-softem.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    SUK: Protoze v diskusi pro zacatecniky narazi na obskurni diskuze zhyckanych fajnsmekru.
    SUK
    SUK --- ---
    CHOROBA: protoze si to muzou udelat podle svyho a ne tak, jak jim to mrkvosoft/jablkoñ diktuje? No, ... jako jo no, asi to tak bude.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    tadle diskuze je duvod, proc lidi nepouzivaj linux ;-)))
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GILHAD: Jinak ja jich asi nepotrebuju tolik, protoze travim vetsinu casu v shellu a multiplexuju. Takze mam vetsinou 1 xterm, kterym se pripojuju pres ssh na ruzne stroje aa nich mi bezi nekolik gnu screen. Bezne jich mam 9 na jednu gnu screen session. Vice jenom obcas.
    StackOverflow v elinks funguje a jinak vim (editor), nbterm (jupyter nbks v konzoli), dbro (db prohlizec v konzoli) a elinks.
    Takze kdyz o tom premyslim, tak tech GUI mam mene, ale dohanim to temi GNU screen.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    GILHAD: Hezky, melo me napadnout, ze je jich tucet, jako funkcnich klaves. ;]
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    GIOMIKY: Vyznám se v nich celkem snadno, prostě už jsem si zvyknul na to pohodlí mít víc ploch, 12 používám už přez 10 let, 4 mi stačily tak v minulém miléniu.

    A taky na pohodlí nemuset pořád všechno zavírat a restartovat každý den či víckrát a pořád se obávat, kdy mi zase nějaká automatiká aktualizace něco robije, nebo aspoň shodí (protože se nic neaktualizuje jen tak náhodně samo od sebe, ale pouze a jen tehdy, když to výslovně přikážu, že aktualizovat se bude TEĎ)

    Prostě to dělím podle rozpracovaných věcí, když začnu něco dalšího, nebo je ta plocha už moc plná, tak pokračuju na další.

    Například teď mám po plochách (mc - MidnightCommander spuštěný v terminálu)
    1 - audio, teda přehrávač, co hraje a mc kde si rovnám písničky a playlisty a postupně se v tom snažím udělat lepší pořádek (+ občas dalších 1-5 mc když si k tomu píšu skripty, něco ladím a tak - například na Ctrl+Okno+Alt+mezera vyskočí menu, do jaké skupiny zařadit aktuálně hrající píseň, nebo na jakou skupinu přepojit přehrávání)
    2 - prázdná, běžně pro krátkodobé akce, jako třeba editaci obrázku a poslání do vtipů, nebo tak - pootvírám pár programů, cosi udělám a zase je pozavírám, protože v dohledné době nehrozí opakování
    3 - evidence času (moje vlastní aplikace), asi čtyři okna prohlížečů po asi 10-40 tabech ohledně FORTHu, správy paměti a assembleru (což souvisí s tím FORTHem)
    4 - zdroje k Shadowrunu - dva mc otevřené na správných adresářích a z nich neurčitý počet otevřených PDF, co se vztahuje ke zrovna hraným věcem (enter na *.pdf spustí zathura %f &>/dev/null & ) - prostě pravidla a sourcebooky
    5 - webové stránky k Shadowrunu - wiki (kde máme postavy a příběhy), několik terminálů s vimem, kde mám nějaké vlastní plány co se bude dít a dočasnou evidenci změn, než je učešu pro wiki - prostě aktuální poznámky a deníky postav
    6 - jednu textovou hru, co hraju už pár let (a autor si nedá pokoj a pořád ji vylepšuje a rozvíjí a já pořád nestíhám prolézt všechny možnosti) (webové okno a občas mc, nebo dva)
    7 - webovky ohledně několika DOSových her a DOSbox s některou z nich, co mě právě baví, CherryTree s vlastníma poznámka k nim
    8 - oolite - následník původní Elite, ale open source http://oolite.org/ - otevřenou zapauzovanou hru, protože se ukládat dá jen na stanicích a já teď řeším cosi v hlubokém vesmíru + 3 mc (pro vlastní moduly, pro zdrojáky programu a pro oficiální moduly a data) + webové fórum o té hře
    9 - několik mc pro vlastní webové stránky (o elektronice, obecně o životě, o nastavení počítačů) - jednak tam píšu obsah stránek, druhak tam testuju a upravuju skripty pro zjednodušení jejich vytváření, správy a updatování (a samozřejmě to verzuju gitem) + webový prohlížeč s těma stránkama
    10 - jednoho mulťáka, co ho mám pod jiným uživatelem a weby na které chodí on
    11 - dočasně volná
    12 - dočasně volná

    12 je funkčních kláves FNx a Alt+FNx mě přehodí na příslušnou plochu přímo (nebo se dá rolovat myší na backgroundu, nebo ... cest je hodně) zatímco Okno+FNx přehodí aktuální okno na danou plochu

    Takže se mezi tím pohybovat dá velice jednoduše a rychle. A pokud nejdu na jisto, tak není problém přez to proskákat fofrem a najít hledané podle kontextu.

    Jo, teď mám všude hry a weby, jindy zase třeba na jedné ploše mám řadu oken ohledně vývoje klienta a na vedlejší řadu oken ohledně serveru a tak jasně vidím, kde zrovna jsem a čí knihovny a kód upravuju. Sdílené věci pak dělám na třetí ploše a obecnou dokumentaci a pootvírané weby k tomu na čtvrté, s vyjímkou těch, které mám na některé mám na jedné z těch tří a mám tam jen pár záložek. - takže jeden projekt klidně sežere 4 a víc ploch, když v něm chci víc vrtat a zároveň v tom mít pořádek ...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam