• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    THERIDANE: nerad instaluji mraky dalšího do systémů plných užitečných, zapomenutých a blbě používaných balíčķů, ale díky.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    GIOMIKY: Na použití mimo X a nebo pokud v X chceš flexibilnější nastavení (třeba mít možnost přepínat rychlost, scrollovat svisle i vodorovně, nebo obecně remapovat cokoliv) se mi osvědčil https://github.com/jbensmann/mouseless - je to userspace implementace stejné myšlenky, jen pracuje přímo s input devices, takže funguje stejně v X11, tty i v různých wayland kompozitorech. Používám to v Hyprlandu na Pinebooku kde touchpad stojí za prd :)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Oblibil jsem si, misto mysky, pohybovat mysim kurorem na obrazovce pomoci nmericke klavesnice (v xkach)
    setxkbmap -option keypad:pointerkeys us
    setxkbmap -option keypad:pointerkeys cz
    Potom:
    shift + num llock - zapne numerickou klavenici pro pohyb mysi
    ctrl + 78946123 pohyb
    5 - klik
    0 - dlouhy stisk mysitka
    lomitko - prepnuti na levy klik
    hvezdicka - prepnuti na stredni tlacivko
    minus - prepnuti na prave tlacivko.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Kdyz das esc nebo boot parametr nosplash uvidis log co to zrovna dela
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    včera jsem zkoušel 23.04 tedy spíše nezkoušel.

    systém sice naběhne, ale pak tam běželo "připravuji ubuntu" což běželo asi patnáct minut. zkusil jsem flash dát do jiné usb a naběhlo to rychleji a místo "připravuji ubuntu" tam byla možnost instalace. tak jsem vybral jazyk, klávesnici a když jsem zadal, že chci i sw třetích stran, běželo tam "připravuji ubuntu" a zase mraky dlouho.


    čím by to mohlo být? na té flash jsem před tím měl 22.04 a bez problémů.
    TR1
    TR1 --- ---
    ZBYNEK:
    Myslim, ze vim proc to nebral gnome disks. Proste nektera live distribuce a kor kdyz je zamerena na desktopy, ma jiz v zakladu predinstalovane balicky, v tomto pripade LVM a jina ne a musi se doinstalovat rucne. Na takoveto problemy je podle mne lepsi pouzivat debian-live-11.6.0-amd64-standard.iso nez xubuntu 22.04.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    RAINBOF: není problém, ale nedostanu se k tomu hned... budeš to chtít pustit s nějakými parametry?

    První test (soubory > 1GB) ukládal rychlostí asi 210MB/s
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    ZBYNEK:
    az budes testovat ten wd gold mohl by jsi se pochlubit rychlostnim testem `hdparm` ?
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    TR1: Když koukám na to, co jsem zkoušel, tak v terminálu jsem tuhle chybu dělal určitě... Ale divné je, že to nebral ani klikací gnome disks.

    Včera mi dorazil novej disk (Exos X20 18TB) a ten je pro změnu mrtvej hned od prvního dne.

    Dneska dorazil další novej disk (WD Gold 18TB - oproti IronWolf Pro (to jsou ty vadné sektory po 2.5 letech)) je kouzelně tichej!), tak snad bude na chvíli klid...
    TR1
    TR1 --- ---
    ZBYNEK:
    Myslim, ze vim cos delal spatne. Fyzicky disk je blokove zarizeni, nad kterym bylo vytvorene nove blokove zarizeni v podobe LVM, az nad nim byl LUKS a nad nim pak finalni FS. Ty jsi zcela ignoroval blokove zarizeni mezi fyzickym diskem a LUKSem tj. LVM proto ti neslo pouzit cryptsetup luksOpen /dev/sda6 jmeno. Mel jsi pouzit prikaz lvdisplay a z nej pouzit hodnotu na radku LV Path (priklad vracene hodnoty: /dev/vgxubuntu/data) napr.:

    cryptsetup luksOpen /dev/vgxubuntu/data data_crypt
    mount -t auto /dev/mapper/data_crypt /mnt
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Mrknul bych co je tam za jadro a porovnal konfiguraky. nIcmene hadam ze problem bude v ubuntu.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    Tak mám drobný pokrok... Když to nefunguje v Linuxu, tak to vyzkoušej v jiném Linuxu!

    Live xubuntu 22.04 nebylo schopné ani přes command line, ani přes gnome disks odemknout/zpřístupnit luks partition.
    Neon (20.04) naprosto bez problémů přes gnome disks odemknul luks a pak přimountoval obsah sdd6 (/). Pár náhodně vybraných souborů je bez problémů čitelných. sdd5 (/boot) se kompletně hlásí jako unallocated (to mě fakt netrápí).

    Celkem bych rád věděl, jestli jsem něco dělal špatně, nebo jestli se live usb chová v něčem jinak, ale na větší zkoumání teď není bohužel víc času.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    DANYSEK: můžeš to prosím rozepsat? Asi mi to po ránu ještě nemyslí...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    ZBYNEK: no musis mountovat block device, co se ti ukaze tady... (v LVpath)
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    THERIDANE: xubuntu@xubuntu:~$ sudo vgdisplay
      --- Volume group ---
      VG Name               vgxubuntu
      System ID             
      Format                lvm2
      Metadata Areas        1
      Metadata Sequence No  3
      VG Access             read/write
      VG Status             resizable
      MAX LV                0
      Cur LV                2
      Open LV               0
      Max PV                0
      Cur PV                1
      Act PV                1
      VG Size               <1.82 TiB
      PE Size               4.00 MiB
      Total PE              476616
      Alloc PE / Size       476616 / <1.82 TiB
      Free  PE / Size       0 / 0   
      VG UUID               mY2sJH-sToa-FVfu-1Qbq-nTRp-Jwzl-ekamEf
    
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    ZBYNEK: Hm, není možný že je VG se stejným jménem už aktivní? Co vypíše vgdisplay?
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    THERIDANE: Jo, to jsem dělal...

    xubuntu@xubuntu:~$ sudo mount /dev/mapper/sdc6_device /mnt/sdc6/
    mount: /mnt/sdc6: unknown filesystem type 'LVM2_member'.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    ZBYNEK: Mělo by stačit jenom
    cryptsetup luksOpen /dev/sda6 jmeno
    mount /dev/mapper/jmeno /mnt/někam
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    THERIDANE: Header vypadá rozumně, viz příloha.

    Jde udělat i luksOpen, ale ten už pak hlásí prázdný obsah (nebo nevím jestli to správně odemykám a mountuju; normálně si to odemkne grub).

    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    ZBYNEK: Co vypíše cryptsetup luksDump /dev/sda6 ? Pokud tam LUKS header ještě je, tak by to mělo jít aspoň připojit, a potom cryptsetup status NAME vypíše něco o oddíle vevnitř, a to by taky mělo dávat smysl (název, počet sektorů atd).

    Jinak tohle je důvod proč si LUKS header zálohovat :) když ti disková hlava škrábne o plotnu zrovna v místě, kde je LUKS header na disku, tak přijdeš o všechno.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam