• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    ony v Xubuntu, narozdíl od původního Ubuntu, nebyly snapy např. pro firefox, ale ve verzi 22.04 už metastázovaly i tam :( počítám s tím, že v roce 2025 skončí podpora 20.04, tak nainstaluju 24.04, která bude už asi za rok používání odladěná, ale pokud by to tam drhlo/nefungovalo, tak hledám možnosti přesunu jinam a zajímá mě víceméně Mint a to OpenSuse.

    ještě taky spravuju Linux tátovi na laptopu, v podstatě to má jen na web a pouštění filmů, Xubuntu 20.04 mu jede, ale 2025 končí podpora - spíš chci mít stejný OS u něj i u sebe, aby to bylo syncnuté
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    DELVIT:
    CERMINEK: jak dlouho taková instalace Leapu (tedy jedné verze) asi "vydrží"? (podpora a spol.)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    GIOMIKY: novější program podobný screenu je tmux - ale nemám s ním zkušenosti
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    to uz se nepouziva FBI ?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    JANFROG: Zkousim hledat GNU screen se sixel supportem. Jeste k tomu pridat podporu truecolor ansi barvicek a omalovanky jsou na svete.
    Slozitost s GNU Screen je, ze to ted spravuje a upravuje clovek, ktery do toho krasneho, jednoducheho, open-source programu bastli nejaky kraviny. A dotahl to tak daleko, ze z jednoducheho, elegantniho, funkcniho programu je vice a vice bugu. Kvuli tomu uz z nekterych distribuci GNU screen byl uplne vyrazen. Takove zalezitosti mne vzdy dokazou rozzlobit. Navic v prubehu casu nejaky vyvojar zmenil zpusob prace s detach / attach tak, ze kdyz si potom attachnu screen se sixelem, tak to neni kompatibilni s novejsim screen .No jednoduse je s tim spoustu starosti, kdyz chce mit clovek Sixel Supported GNU Screen.
    Na Sixel je jeste vyborny tenhle bashovy "prohlizec" obrazku:
    GitHub - hackerb9/lsix: Like "ls", but for images. Shows thumbnails in terminal using sixel graphics.
    https://github.com/hackerb9/lsix
    Rad bych prozkoumat tuhle verzi:
    GitHub - csdvrx/sixel-gnuscreen: GNU screen with sixel support forked from https://bitbucket.org/arakiken/screen/
    https://github.com/csdvrx/sixel-gnuscreen
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    GIOMIKY: sixel je historicky zajimava anomalie. DEC vystavel svuj business na znakovych terminalech a pak kdyz prisla grafika (ruzne OpenWin a pak X11) tak se znakove terminaly stejne snazil udrzet na zivu za kazdou cenu. A pak skoncil :-)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    --== Jak zobrazovat bitmapy v terminalu ==--
    $ /usr/bin/uxterm \
    -ti vt340
    $ apt-get install -y imagemagick poppler-utils
    $ wget https://www.mutopiaproject.org/ftp/BeethovenLv/WoO59/fur_Elise_WoO59/fur_Elise_WoO59-a4.pdf
    $ pdftoppm -f 1 fur_Elise_WoO59-a4.pdf > fur_elise.ppm
    $ ppmtogif fur_elise.ppm > fur_elise.gif
    $ convert fur_elise.gif sixel:-

    KOLCON
    KOLCON --- ---
    Gentoo ftw,za posledních pár let se mi ho už ani nepovedlo rozbít tak aby neslo spravit...
    JINX
    JINX --- ---
    CERMINEK: Hele nad tím taky uvazuju. Distra umím všechny jedinou podmínkou je aby to bylo nvidia friendly. Tzn ideálně nvidia repo s nejnovějšími balíčky a verzemi cuda a driveru.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    CERMINEK: Ano, jsem Leap jsem používal dlouho, ale na jednom domácím booku jsem dal Tumbleweed a i to jede dobře.
    CERMINEK
    CERMINEK --- ---
    DELVIT: A distro update u leap verze zatím vždy na první dobrou i na live cloudovem serveru...
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    DANIELSOFT: Jsou 2 možnosti, jak Suse používat jako distro s danou verzí a pak se musí přecházet mezi verzemi nebo jako Tumbleweed, což proměnní OpenSuse na rolling distro.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    CERMINEK: jak je to u OpenSuse co se týče podpory dané verze a možnosti upgradu na vyšší verzi? (ideálně nějak automaticky přes balíčkovací systém nebo yast)
    CERMINEK
    CERMINEK --- ---
    JINX: Opensuse?
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    JINX: Otázka jestli Fedoru nebo Ubuntu nebo ještě něco jiného mi připadne ujetá.

    Dej tam to distro, kterému rozumíš.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    esli chces latest, tak arch.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    JINX: jo, to povyšování většinou funguje, u Fedory to bylo většinou hladší než u Archu, ale Arch taky většinou OK, i když jednou za čas se u Archu něco rozbilo a člověk to musel řešit (moje zkušenost: pak mě to přestalo bavit, přešel jsem na Xubuntu LTS a od té doby mám klid)
    JINX
    JINX --- ---
    DANIELSOFT: Já si matně vzpomínám ze Fedoru jsem v minulosti několikrát povysoval. Ještě bych mohl zkusit nějaké distro typu Mint nebo něco Arch-based.

    Spíše mi jde fakt o reálnou zkušenost ze všechno jede hladce. Potrebuju to na vývoj aplikaci využívající gpu takže ideálně poslední verze cuda a nvidia drivery jsou must have.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    JINX: tak Fedora ti vydrží tak půl roku až rok, zatímco Ubuntu LTS má podporu pět let. jak je to s nvidia drivery nevím, sice na své stanici mám Nvidia grafiku, ale mám tam open source drivery, protože mám zkušenosti, že méně padají (vlastně vůbec, klep klep) - ale já tam nehraju 3D hry, nebo jen takové, kde nižší rychlost open source driverů nevadí
    JINX
    JINX --- ---
    Rozhoduju se zda na desktop nainstalovat Fedoru, Ubuntu, nebo jiné distro. Potřebuji nutne bezproblémové pracovat s nvidia-dockerem a ideálně mít i bezproblémový přístup k novým nvidia driverum (oficiálním). Co byste doporučili?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam