• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Spike411 dobře radí: Asi bych přestal poslouchat lidi, kteří ti každou chvíli radí každý problém řešit přechodem na jinou random distribuci.
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    ZBYNEK: mam doma brother.
    laser print + scanner
    v linuxu se mi nepovedl tisk rozběhnout, ale nevěnoval jsem tomu moc času.

    maji apku pro android, ze které funguje tisk, duplex, i scan. prehazuju si dokumenty přes google cloud nebo domácí server.

    u náhradniho toneru to docela mělo provlém akceptovat neoriginální a odmítá ukazovat stav toneru s tím, že je nespravnej. vzhledem k tomu, ze vytisknem par dokumentů za měsíc, tak je nám to jedno.

    nekolikrát vyšla aktualizace firmware, ta proběhla v pohodě.

    celkově to pro nás funguje, jako hw mi přijde ucházející, firmware podobně jako hw ujde.
    ovladače pro linux před pěti roky bída, od té doby ks to nezkoumal, protože jsem našel okliku přes android, o kterou se nemusím starat.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    GIOMIKY: Neptal jsem se na technologii tisku, nepotřebuji ani poradit s výběrem černobílá x barevná.

    Zajímají mě zkušenosti v linuxu s multifunkcemi Brother a Epson (tankový systém).
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    Vybírám novou tiskárnu/scanner a zvažuji mezi Brother a Epson. Máte někdo zkušenosti? Řešili jste problémy?

    Canon fungoval bez dalších ovladačů (jenom jsem nerozchodil duplex), ale kvůli chybě B203 už nová tiskárna bude od jiného výrobce...
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    MARASAN: Nápad blbý jak facka na břicho, ale dát dvě konzole s tail -f, obě na půl obrazovky, a tu druhou natáhnout na dvojnásobek a nechat posledních 100 pod obrazovkou?
    Když Alt+levé myšítko chytneš okno kdekoli, tak s ním jde posouvat, takže ho dát na vršek obrazovky, protáhnout dolů, pak ještě jednou , aby to bylo dost a pak ho naopak zasunout dolů pod obrazovku ...
    Teď jsem to zkusil a funguje ...
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    VYHULENY_UFO: tail -f nahrad less +F; budes moct v souboru i scrollovat.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    VYHULENY_UFO: ja nevim, jak reknu treba multitailu nebo tomu lnavu, aby nezobrazoval poslednich 100 radku - pro pravej terminal. Co?
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    v dobe 4k screenu a obrich terminalu bych docela uvital prohlizeni logu ve dvou sloupcich a to vcetne tail funkce. roste v pravy pulce terminalu poslednich sto radku a v levy pulce radky 101-200 a pridani radku na konec posune komplet cely view. Mate nekdo neco takovyho? Kdyby to byl jeste navic nastroj jako takovy lnav-columns, tak budu happy :-)
    DURDIN
    DURDIN --- ---
    GIOMIKY: já na obrázky nedávno objevil tiv (https://github.com/stefanhaustein/TerminalImageViewer) a díky němu i timg, ale teď hledám nějaký terminál pro gnome, který by uměl obrázky nativně a zatím mám favorita kitty.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    VYHULENY_UFO: Ano to měla, ale byla vždy označená za experimental co si pamatuji.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ZBYNEK: ono je to trošku složitější, než se na prvnípohled zdá. Kernel měl dlouho read-only NTFS ovladač. Na druhou stranu vznikl spolehlivý projekt NTFS-3G, které používalo FUSE, což znamenalo o dost pomalejší provoz. Ten ovladač co se dostal do 5.15 jádra je původně Paragon soft co za pomocí MS vyvinul a dostal se postupně do jádra.

    Kde je tedy zakopaný pes?

    V tom, že ten ovladač udržuje sám Paragon a dosy pochybuji jestli prošel opravdu rigorózním review. Já si troufám říci že ne, protože číst 30k řádků není žádný týdení review, ale práce na několik měsíců to udělat pořádně.

    Tudíž, já osobně bych používal pouze NTFS-3g na zápis v linuxu.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ja pouzival let ntfs-3g...ale leta uz nemam duvod to pouzivat, tak nerusim esli funkuje nebo ne ;)
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    VYHULENY_UFO: Žádné další utility se nepoužívaly. Disk z woken, dlouhodobé zápisy, "otestovaný" ntfs driver v kernelu 5.15 není důvěryhodný. Tečka
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    VYHULENY_UFO: Proto tam píšu verzi kernelu i distro, ať si z toho každej vezme co chce...

    Každopádně od uvedení v 5.15 byl NTFS projekt dlouho "mrtvej" ( https://www.theregister.com/2022/04/29/problems_for_the_linux_kernel_ntfs/ ). Netuším jestli v novějších kernelech jsou nějaké zásadní úpravy, ale dlouho asi nebudu mít chuť to zkoušet.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    TD;DR: Novej NTFS ovladač je fajn pro čtení, ale na zápis mu už věřit nebudu.

    Když se do kernelu dostal novej ovladač pro NTFS, tak jsem byl nadšenej a fakt to vypadalo, že se na to dá spolehnout...

    Na testovací komp (KDE Neon 20.04, kernel 5.15) se tedy průběžně zálohovala data (reálné zálohy jsou i jinde, jen bylo potřeba to testovat na větších objemech), desítky tisíc různě velkých souborů v různých adresářových strukturách, občas zkontrolovat, že vše odpovídá.

    Teď jsem zjistil, že jsou "prolinkované" některé náhodné adresáře (/NTFS/original/path/ má stejný obsah jako /NTFS/xxx/yyy/, smazání v jednom smaže obsah v druhém) a pár souborů má jiný obsah (patrně to budou hardlinky na jiné soubory). Ke všem těmto chybám došlo v jednom dni, systém byl vypnutý korektně.

    Nebudu zkoumat, jestli to je chyba na úrovni NTFS nebo dislockeru, prostě NTFS považuji na Linuxu stále jen jako read-only.
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    GIOMIKY: já bych přidal ještě Dungeon Crawl Stone Soup

    Dungeon Crawl Stone Soup: je libo kamennou polévku? - Root.cz
    https://www.root.cz/clanky/dungeon-crawl-stone-soup-je-libo-kamennou-polevku/
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    Za sebe doporučuju chezmoi, dotfile manager kterej řeší dost těch malých ale otravných problémů jako rozdílný cesty, hostname atd. a zároveň bezpečně spravuje třeba ssh klíče nebo hesla v různých dotfiles.

    Why use chezmoi? - chezmoi
    https://www.chezmoi.io/why-use-chezmoi/
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    FATBOZZ: klasicky rsync home ti nestaci? resp. minimalne dot folderu, co tam jsou...
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    Existuje nějaký tool co mi syncne nastavení prostředí? (Xfce) ze stroje A na B a vice versa? Nebo i nastavení aplikací? Digikam například?
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    THERIDANE: zrovna nedavno sem si rikal, ze kdybych si musel vybrat jedinej soubor, o kterej nikdy nechci prijit, byl by to prave .bash_history;)
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    Po dlouhé době mě něco nadchlo :-)

    Magical Shell History | Atuin
    https://atuin.sh/

    Je to správce shellové historie s pěkným vyhledáváním, synchronizací mezi instancemi shellu i mezi počítači (přes self-hosted nebo veřejnej server). Řeší to problémy jako např.

    - mám server s rokem uptimu, v tty1 jsem na podzim zavolal nějakou složitou inkantaci, a teď bych ji rád zopakoval ale ještě není uložená do .history, protože ten tty1 shell stále běží a já se tam přihlašuju přes ssh z mobilu v rámci SLA 1h ticketu
    - chci zopakovat košatej příkaz na konverzi videa s více stopami ale vím jen že to má v textu ffmpeg a že jsem to použil cca před rokem na počítači s názvem xyz
    - přesně si chronologicky projet příkazy, kterýma jsem v pátek v noci rozjebal server (včetně kontextu jako $PWD, $? nebo délka trvání), který jsem nalitej sázel do několika terminálů najednou
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam