• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Někdy se na potíže s bootem hodí REFind nebo v grubu:
    linux (hd0/sd1)/boot/vmlinux- root=/dev/sda1
    initrd (hd0/sd1)/biit/initrd
    boot
    ...
    ty prikazy jsou orientacni a boj s volume jsem vzdal
    ve prospech prostych diskovych oddilu.
    Hodne, v grubu, pomaha klavesa tabulator
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    díky všem jsem tam!
    nakonec stačilo opravit UUID v /etc/fstab

    před tím jsem řešil, že gparted ani nikdo jiný neumí LUKS encrypted a musel jsem se učit s dd + milion slepých uliček.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    v /etc/fstab mám toto, takže asi musím použít nové UUID jak /boot/efi, tak /boot?

    KARIBIKCZ
    KARIBIKCZ --- ---
    ZBYNEK: Není tomu tak, ostatně viz screenshot. Při bootu se pomocí systemd generátoru vygenerují z fstabu patřičné služby a ta, která odpovídá tomu efi mountu se nenastartuje. Ve výchozí konfiguraci to ovšem zabrání úspěšné aktivaci local-fs.target a to zastaví celý boot. Vše je vidět v logu.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    KARIBIKCZ: Což nemá žádný vliv na bootování, jenom systém nebude moct při updatech aktualizovat grub
    KARIBIKCZ
    KARIBIKCZ --- ---
    RATTKIN: předpokládám, že `/boot/efi` se ze starého disku neklonovalo, tudíž ten nový /dev/nvme1n1p1 má jiné UUID než starý /dev/nvme0n1p1. Je tedy potřeba provést aktualizaci /etc/fstab (konkrétně opravit řádek pro mount /boot/efi)
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    RATTKIN: minimálně si stěžuje na disk 7149 8FFC a na /boot/efi, což by pro ten boot mohlo mít nějaký význam ...
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    grub jsem nainstaloval, ještě asi nějaká chyba LVM?

    DURDIN
    DURDIN --- ---
    RATTKIN: grub je v pohodě a co je v efi ho nezajímá.
    Co je na /dev/nvme1n1p2, root fs nebo neco jiného ? Napadá mě, že někde máš referenci na staré rozložení disků místo uuid, takže neví co otevřít. Jaké záznamy máš v /etc/fstab a v /etc/crypttab ? A během toho bootu, nevyblije to nějakou chybu, ze které by šlo poznat, na čem to selže?
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    KOLCON: já potřebuji standardní Ubuntu, jinak mi s tím v práci neporadí.
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    Praktická rada : vyser se na tu mrdku grub a použij systemd-boot, ušetříš si spoustu nervů
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    RATTKIN: EFI potřebuje kromě souborů na disku ještě nastavit ("do CMOS"), které ty soubory má používat. (pokud pod rootem spuštíš ten efibootmgr bez parametrů, tak ti vypíše, co tam je.)
    Nevím jak to dělá grub (já jedu rovnou přez EFI), ale je možné, že se do toho nastavení taky dívá - projdi si jeho konfiguráky, co v nich vlastně má.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    posílám starý disk a nový disk.
    1.2 GB boot oddíl jsem klonoval gparted, encrypted přes dd. Obsah EFI oddílů je stejný, na windows je ještě adresář microsoft.
    Pořád bootuju linux jen do minimal grub-like
    Můžu to nějak klonovat jinak? Záloha + obnovení? Ani nevím jestli chyba vznikla klonováním, nebo čím.

    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    pripadne se da dat flagem pri grub-update
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    GILHAD:
    DURDIN:
    díky zkusím. Komp je stejný a má UEFI, ale obsah EFI partice porovnám
    DURDIN
    DURDIN --- ---
    Otázkou je, jestli ten původní systém vůbec bootoval v UEFI modu, mohlo to taky jet přes BIOS/CSM, ale protože live-cd podporuje UEFI, tak se chytlo ale grub pak nenajde efi partitionu, protože si myslí, že tam má být.
    btw přehazovat windows z BIOS bootu na EFI není uplně triviální, ale jde to, a ideální to je udělat předtím, než se tam naklonuje ten linux, protože defaultní nástroje neuvažují o existenci něčeho dalšího;)
    Takže jak piše GILHAD, zjistit jestli existuje na starém disku efi partitiona, "EFI System", guid C12A7328-F81F-11D2-BA4B-00A0C93EC93B, pokud ne, bootovalo to v bios modu, a můžeš buď to zkonvertovat na efi, viz zmíněný efibootmgr, ale v tom případě musíš na efi dostat i ty windows a nebo to nechat v bios boot modu, a v tom případě by mělo jen stačit bootnout live cd v bios modu a grub install (nejsem si jistý, jestli jde grubu vnutit, i když je systém bootlý jako efi aby se nainstaloval legacy/bios boot)
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    RATTKIN: Musíš mít v "BIOS"u povolené UEFI a na disku mít UEFI partišnu a v ní místo pro ten grub a ten grub tam nainstalovaný a pak se ještě musí UEFI říct, že je to právě tam a tam.
    Já teda nemám ani grub, ani windows, ale několik systémů přez UEFI takhle používám.
    Zkusil bych nabootovat z nějaké live distribuce, podívat se, jestli je na disku vůbec UEFI partišna (malá, třeba jako 100MB, nebo 1GB, nebo tak něco) s nějakým FAT systémem, podívat se, co je na ní (asi nějaký MS bordel?), podívat se, co na podobné bylo ve strarém systému, okopírovat to na nový (přidat adresáře a soubory, ale nepřepisovat) a pak se to pokusit nějak UEFI vnutit ten grub (já používám efibootmgr z příkazové řádky))
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    klonoval jsem systém (boot volume + luks) z vyhrazeného nvme disku na větší disk, kde je to jako druhý systém za windows.
    Když nastavím boot volume v biosu na ten nový boot, dostanu "grub minimal bash-like"
    zkoušel jsem spustit grub-install z live cd, dostanu error: cannot find efi directory. Možný stačí upravit nějaký konfigurák, ale nevím který. Prosím pomoc.

    Mám původní disk, můžu to naklonovat znovu a lépe, včetně odstanění LUKS, které se mi zdá že není moc podporováno v nástrojích jako CloneZilla.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    DELVIT:
    Takhle to vypadá po upgradu

    Node                  Generic               SN                   Model                                    Namespace Usage                      Format           FW Rev  
    --------------------- --------------------- -------------------- ---------------------------------------- --------- -------------------------- ---------------- --------
    /dev/nvme0n1          /dev/ng0n1            S69ENYYRXXXXXXN      Samsung SSD 980 PRO 2TB                  1           1.17  TB /   2.00  TB    512   B +  0 B   5B2QGXA7
    

    nvme smart-log /dev/ng0n1
    Smart Log for NVME device:ng0n1 namespace-id:ffffffff
    critical_warning			: 0
    temperature				: 34°C (307 Kelvin)
    available_spare				: 100%
    available_spare_threshold		: 10%
    percentage_used				: 0%
    endurance group critical warning summary: 0
    Data Units Read				: 21,359,657 (10.94 TB)
    Data Units Written			: 18,375,290 (9.41 TB)
    host_read_commands			: 109,628,088
    host_write_commands			: 102,538,809
    controller_busy_time			: 958
    power_cycles				: 645
    power_on_hours				: 218
    unsafe_shutdowns			: 22
    media_errors				: 0
    num_err_log_entries			: 0
    Warning Temperature Time		: 0
    Critical Composite Temperature Time	: 0
    Temperature Sensor 1           : 34°C (307 Kelvin)
    Temperature Sensor 2           : 42°C (315 Kelvin)
    Thermal Management T1 Trans Count	: 0
    Thermal Management T2 Trans Count	: 0
    Thermal Management T1 Total Time	: 0
    Thermal Management T2 Total Time	: 0
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    Pokud někdo má NVMe Samsung 980 SSD PRO 2TB jako já, tak bacha na špatný firmware.

    Samsung Issues Fix for Dying 980 Pro SSDs | Tom's Hardware
    https://www.tomshardware.com/news/samsung-980-pro-ssd-failures-firmware-update

    Špatný firmware: 3B2QGXA7
    Opravený firmware: 5B2QGXA7
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam