JINX: Pokud jde o javu, python a další tak to k programu(pokud to potřebuje) musíš mít bez ohledu na prostředí.Tedy žádný rozdíl.
LXQT a KDE: jo máš pravdu Ale prováděl jsem to i s LXDE a dalším.
Dnes běží uživatelské programy víc odděleně. takže jestli to natáhne GTK2 aplikaci a vedle GTK3 aplikaci a ta třetí je QT už nehraje takovou roli a i v novější distribuci může dokonce běžet program se starší knihovnou vedle programu s novější. To už dřív dělalo problémy.
Celé to QT, GTK a další v podstatě určuje jak bude vypadat prostředí, menu, nabídky, odkud se budou stahovat programy, jaký program nastaví obrazovku, jak se spravuje RAM, schránku a tak.
Na úrovni uživatelských programů třeba určoval zda má zavírátko vlevo, nebo vpravo a zda má ostré nebo kulaté rohy. Některé zvrhlosti naštěstí zmizely.
Některé programy (a přibývají) si nesou všechny potřebné závislosti sebou a je zcela jedno v jakém prostředí běží. V podstatě jsou uzavřené ve svém světě.
Ostatní si natáhnou z disku k sobě do paměti knihovny které zrovna potřebují.
Dá se říct, že program spuštěný v jiném prostředí, sežere stejně prostředků, jako v prostředí pro které byl napsán.
V důsledku když nemáš ve své distribuci program který chceš, a je v jiné, tak ho nainstaluješ z jiného zdroje a po splnění závislostí bude jako v té jiné distribuci. O ty závislosti navíc se se zmenší jen místo na disku.