jak píše SCHWEPZ - myslím, že nosným tématem protestů by mělo být očištění politiky od soukromých financí.
co znamenají svobodné volby v situaci, kdy jsme za
A) znechuceni a k volbám vůbec nejdeme,
B) naštvaní a volíme opozici, nebo
C) hloupí a volíme toho, kdo se z billboardů nejvíce směje?
možná ne jedinou, ale rozhodně nejjednodušší možností je očistit volební kampaně od soukromých peněz, stanovit přísný finanční limit volebních kampaní a snížit 5% hranici pro vstup strany do parlamentu a tím dát stejné startovní podmínky všem, i malým a novým, politickým stranám. lidé by za A), B) i C) objevili nové možnosti a nepovažovali by svůj hlas vhozený do urny pro malou stranu za ztracený.
zbavili bychom se tak loutkových a hamižných politiků, kteří v pofidérních státních zakázkách, výběrových řízeních a účelově psaných zákonech jen splácejí úroky lobistickým skupinám, které je dostaly ke korytům.
je to utopistické, ale zároveň strašně jednoduché. co třeba úplně nicneříkající volební "reklamu" zakázat? v každé vesnici i v každém městě mohou být místa pro tyto účely vyhrazena, kde mohou politické strany vylepovat usměvavé politiky, ale hlavně prezentovat svůj program. veřejnoprávní televize by také měla dát v období před volbami stejný prostor ve vysílání všem politickým stranám, uskupením a hnutím.
oficiální politické strany dostávají nemalé peníze na "provoz" od státu = od nás, daňových poplatníků. nevidím důvod proč by měli "dostávat" ještě další kapitál od zájmových a lobistických skupin, kterým jde jen o obohacení jednotlivců a né společnosti jako celku.
když se tato jednoduchá idea povede prosadit, samozřejmě společně s dalšími prvky přímé demokracie jako referendum a odvolatelnost politiků, s nejvyšší pravděpodobností to ke spokojenosti všech stačit nebude, rozhodně by to ale byl krok správným směrem.