SCHWEPZ: V mnohém nechtěně ano. Např. tady v ČR zopakovali chyby všech zbylých okupací (jenže o rok později, když o nich již věděli). Obávám se, že pokud chceme změnu, tak tu musíme dost tvrdě zaútočit na mýtus Sametové revoluce. Přiznat si, že většina "revolucionářů" jsou senilové bez vize a nejde podle nich vést stát. Např. Vondra je opravdu značně odstrašující případ (a ten nemá nic jiného než nálepku "disident").
Ve Španělsku se tak dlouho tvářili, že nechtějí dělat politiku až jí přestali dělat. Opravdu si nejsem jistý zda lze zopakovat Argetinský model (občanský tlak veřejnosti, který přinutí ke změně stávající establishment).
No a snažit se dělat občanské hnutí v USA je snad jen vtip. Ten stát je prostě parodii na demokracii 21. století (ale v 19. století byla docela dobrá).
---
Chtělo by to více pragmatičnosti (nikoliv populismu) a více otevřenosti k alternativním cestám. IMHO lze dneska bilancovat mezi více názory, ale je třeba být opravdu otevřený a přiznat to. Hnutí se musí naučit dělat širší spolupráci, která je nebude svazovat, ale pomůže jim dotáhnout boj do konce.