(...) . Zatímco od velké hospodářské krize platilo, že komerční a investiční bankovnictví nesmějí být sloučeny, v roce 1999 to bylo povoleno. Komerční banky, které spravují peníze běžných klientů, se tudíž rázem mohly pustit do riskantních spekulací. A také se do nich pustily.
(...) Reforma Wall Street známá jako Dodd-Frankův zákon má i s průvodními předpisy 2300 stran a spíše než právní předpis připomíná telefonní seznam. Deklaruje se v něm, že by měl navodit finanční stabilitu a ukončit éru bank, které jsou „too big to fail“ – příliš velké, aby je bylo možné nechat padnout. Ani jedno z toho se nepodařilo. Banky, které byly před krizí velké, jsou dnes ještě větší, menších bank naopak ubylo a finanční systém je ještě nestabilnější než dříve.
Když současný americký prezident Barack Obama Dodd-Frankův zákon v létě 2010 podepisoval, měla banka JPMorgan Chase aktiva ve výši 2,1 bilionu dolarů. Nyní mají o 300 miliard dolarů hodnotu vyšší. Banka Wells Fargo měla majetek ve výši 1,2 bilionu dolarů, nyní má aktiva 1,8 bilionu dolarů. Místo aby se americké banky zmenšovaly, staly se bezpečnějšími a lépe kontrolovatelnými, stále rostou. A jejich globální dominance se upevňuje.
(...)Regulátoři v podstatě dali celému trhu seznam bank, které nenechají padnout, protože by tím uvedli finanční systém v chaos. Důsledky se dostavily okamžitě. Systémově významné banky se rázem začaly těšit důvěře trhu, a mohly si tudíž například půjčovat levněji než bankovní ústavy, které by v případě potíží byly ponechány svému osudu.
(...) Například banka HSBC nejméně pět let pomáhala prát stovky milionů špinavých dolarů pro drogové kartely, jako je mexický Sinaloa, který má za uplynulých deset let na svědomí desítky tisíc lidských životů. „Jde o zločince natolik absolutně zlé, že vedle nich i lidé z Wall Street vypadají jako hodní hoši,“ vtipkoval newyorský prokurátor Eliot Spitzer.
Ve stejné době britská banka spravovala peníze pro teroristické organizace al-Káida a Hizballáh i pro ruské gangstery, a navzdory mezinárodnímu embargu převáděla miliardy dolarů do zemí, jako je Írán, Súdán nebo Severní Korea. Přesto nebyl ani jeden její zaměstnanec pohnán k trestní odpovědnosti a dokonce nemusel zaplatit ani dolar pokuty.
Samotná banka sice po dohodě s Ministerstvem spravedlnosti USA musela za svá provinění zaplatit 1,9 miliardy dolarů, jenže to pro ni byla v podstatě směšná částka – její výdělek za pouhých pět týdnů. Na svých nelegálních obchodech mohla vydělat násobky této částky, vždyť jen na praní špinavých peněz měla údajně marži 20 procent.
Americké ministerstvo spravedlnosti vysvětlovalo mírný trest až s šokující upřímností. Nemohlo prý proti HSBC vznést trestní žalobu, protože by banka v USA přišla o licenci, což by mohlo ohrozit její existenci a následně destabilizovat celou finanční sféru.
(...) Ještě skandálnější pak možná bylo, že největší světové banky v uplynulých letech manipulovaly s mezibankovními sazbami LIBOR. Na nich závisí finanční trh v ohromujícím objemu 800 bilionů dolarů a mimo jiné se od této sazby odvíjejí úroky velké části hypoték ve světě. Na manipulaci s touto sazbou se opět ukazuje, jak absurdně nedostatečná byla regulace natolik obřího trhu.
Sazba LIBOR byla stanovována jednoduše. Každé ráno poslalo 16 největších světových bank do Londýna údaj, za kolik si půjčují peníze od ostatních bankovních ústavů a jakou jim naopak při půjčování účtují sazbu. Čtyři nejvyšší a čtyři nejnižší čísla byla škrtnuta, zbytek zprůměrován, a tak vznikla sazba LIBOR.
Škrtnutí extrémních údajů mělo smysl, protože se tím eliminovala možnost, že jedna banka dokáže ovlivnit úrokové sazby na celém světě. I kdyby půjčovala ten den peníze zadarmo, na hodnotě LIBOR by se to neprojevilo. K takovému obřímu podvodu by bylo třeba, aby se zločinně spolčila velká část bank. A přesně to se také stalo.
Bankovní ústavy se z finanční krize nepoučily - ceskapozice.lidovky.cz
http://ceskapozice.lidovky.cz/...ni-krize-nepoucily-f4v-/tema.aspx?c=A160210_180443_pozice-tema_lube