(...) "Dnešní prohlášení nahrazuje ta předchozí, stanoví moderní standardy korporátní zodpovědnosti," představil Jamie Dimon novou doktrínu, která má tři sta slov. Výraz akcionáři (shareholders) se v ní ale objevuje pouze jednou, a to v předposledním odstavci.
Namísto akcionářů jsou to nyní všechny "zúčastněné strany (stakeholders)", vůči komu mají mít korporace zodpovědnost. Jmenovitě například vůči svým zaměstnancům, kteří mají být "spravedlivě odměňováni" a mají jim být poskytovány "důležité benefity".
"Podporujeme diverzitu, inkluzi, důstojnost a respekt," říká prohlášení amerických korporací, které nyní cítí zodpovědnost i vůči širšímu společenskému prostředí. Chtějí "respektovat lidi", jichž by se mohlo jejich podnikání dotknout, "chránit životní prostředí".
Pro akcionáře mají být korporace stále zdrojem "dlouhodobých hodnot". Primární je ale starost o to, aby podnikání přinášelo hodnoty "všem zúčastněným stranám", a to "pro budoucí úspěch našich firemních společností, našich komunit, naší země," jak říká poslední věta prohlášení, které podepsalo 181 vedoucích manažerů.Například Jeff Bezos za Amazon, Tim Cook za Apple, Doug McMillon za Walmart, Alex Gorsky za Johnson & Johnson…, není to věc, kterou by šlo jen tak pominout, korporace sdružené v Business Roundtable v USA zaměstnávají 15 milionů lidí a jejich úhrnný roční obrat je 7 bilionů dolarů.
A i když uprostřed Trumpova grónského malströmu - americká média si přece jen všimla. Se smíšenou reakcí. Postoj liberálního deníku New York Times lze vystihnout výrokem Nancy Koehnové, historičky z Harvard Business School, kterou list citovat ve zpravodajském textu.
"Jde o reakci na ducha doby (zeitgeist). Cítí, že dosavadní praxe je neudržitelná. Je ovšem otevřenou otázkou, zde korporace změní způsob, jakým dělají byznys," uvedla Koehnová. Jinými slovy, změna je nevyhnutelná, ale jsme na samotném začátku, navíc s velmi nejistým výsledkem. Což zní poměrně skepticky, ale ještě pořád optimističtěji, než to vidí konzervativní deník Wall Street Journal (WSJ).
Business Roundtable
https://opportunity.businessroundtable.org/ourcommitment/
https://nazory.aktualne.cz/...icky-tyden-konec-kapitalismu-v-usa/r~8952e216c4f311e999160cc47ab5f122/
(...) Mnohem důležitější je ale jiný bod. Korporátní prohlášení je podle listu svého druhu "preventivním, politickým" manévrem. Korporátní manažeři prý dobře vědí, že se stali "politickým cílem", vidí kolem sebe "socialismus na vzestupu". Wall Street Journal mluví o "socialismu", ale zaprvé řekněme, že co Warrenová a další levicoví demokraté propagují, je sociálně-demokratický program evropského střihu. A za druhé, v celospolečenském záběru o to ani nejde. Roli hraje spíše stále šířeji sdílený pocit obyčejných Američanů, že jejich kapitalismus potřebuje opravit. Jak moc, jak rychle, kde nejvíce? To jsou dílčí dotazy. Autoritativní hlasy, že něco se stát musí, ovšem nejsou ničím novým. Současné prohlášení Business Roundtable je dosud nejširší výzvou, ale například už letos v dubnu v USA silně zarezonoval apel miliardáře Raymonda Dalia, zakladatele investičního fondu Bridgewater Assosiates.