Demokraté chtějí vyšší přídavky na děti, placenou rodičovskou dovolenou, placenou nemocenskou, státní příspěvky na mateřské školy, státní univerzity zadarmo, rozšíření zdravotního pojištění pro seniory. A navrch k tomu výdaje na Bidenovu „zelenou agendu“ v podobě zvýhodnění a pobídek pro producenty čistých energií.
Z evropského pohledu to není žádná velká revoluce, jenže jsme ve Spojených státech. V Americe, která „mezi vyspělými světovými ekonomikami“, jak upozorňuje novinář Grep Ip, ekonomický analytik deníku Wall Street Journal, „vyniká v mnohých ukazatelích vládní podpory“. Například na rodiny s dětmi dnes USA přímo vynakládají necelé procento svého HDP, což je nejméně ze všech 38 členských zemí Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).
Spojené státy jsou také jedinou zemí tohoto klubu, kde vláda nehradí rodičovskou dovolenou, členský medián jinak činí 16 týdnů. Až do nedávného přechodného opatření kvůli covidu-19 byly USA společně s Jižní Koreou také jedinými, kdo nevyplácel nemocenskou. Veřejné výdaje na americké dítě předškolního věku činí 2600 dolarů, což je zhruba na polovině průměru OECD. Vyšší vzdělání je v Americe poměrně drahé, jeden rok bakalářského programu na státní univerzitě přijde studenta v průměru na 8800 dolarů, nejvíce po Velké Británii.
V Americe sledujeme takřka hamletovské drama. Být či nebýt o trochu více jako Evropa? - Aktuálně.czhttps://nazory.aktualne.cz/komentare/biden/r~c17e3d48221b11ec8a900cc47ab5f122/