• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    IJACZEKOtcovský cit... když dva... býti rodičem, bezpečný domov a hračky, kočárek, autosedačka a v neposlední řadě miminko ...
    HAWKS
    HAWKS --- ---
    TRISSIE:
    no prave proto shanim


    TRISSIE:
    ptal, maji v katalogu. ale uz nechodi jako zbozi
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    HAWKS: hele, a tady: http://www.detskydum.cz/detail/taf-toys-muchlacek-543201/#zbozi_543201 ses ptal, jestli by ji náhodou neměli skladem?
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    HAWKS: hm, tak to neporadím, měla jsem tip na pár e-shopů, ale jak říkáš, nemají :-(
    jiného mazlíčka by dítě nezkouslo?

    ale chápu, že je to těžké, já taky zoufale sháněla mazlíčka krávu, protože bez kravíšy se u nás nespí, ale naštěstí jsem pak na ni narazila na jednom eshopu, tak teď máme pro všechny případy jednu náhradní.
    HAWKS
    HAWKS --- ---
    taf toys, skladem uz to nikde nemaji :(
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    HAWKS: od jaké je to značky, nevíš?
    HAWKS
    HAWKS --- ---
    nutne shanim jeden exemplar tohoto zivocicha, nemate nekdo prebytky ?

    HAWKS
    HAWKS --- ---
    SANTAL:
    to je hezke :)
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    HAWKS: Jsme přirozeně bilingvní rodina. Naše děti ve dvou říkaj leda "mama" a "nene", což jsou koneckonců ta nejpodstatnější slova - a pak ještě "gaga" jako pták :-)
    Jako to u bilingvních bývá, začnou mluvit poměrně pozdě, po 2,5r - a do cca 5r míchaj jazyky. Není to žádná chyba.

    Ale víte, jak mě neskutečně potěšilo, když jsem jim včera četla na dobrou noc, tedy vlastně překládala z češtiny - a starší (5r měl minulý měsíc) si řekl o básničku, co tam byla. Já mu říkám: to je česky, to vám nepřeložím hezky - a on na to že to nic, ať čtu česky, on to bráškovi (2r, ještě nemluví) přeloží - a doopravdy, bez jediného čechizmu tu básničku přetlumočil?

    Druhý měsíc se učí navíc anglicky, takže teď u psaní tohoto textu jsem jim dávala nějaký jogurt, a starší mi hezky poděkoval anglicky :-)
    A anglicky je docela motivovaný se učit, neb to byl doteď náš "tajný jazyk" před dětma... ;)
    HAWKS
    HAWKS --- ---
    RENFRI:
    dik
    RENFRI
    RENFRI --- ---
    HAWKS: Rozebiralo se to spis tady [ KLUB POKROČILÝCH RODIČŮ aneb co všechno vydržíme - našim dětem vstup přísně zakázán ] a pak jeste na par mistech... No, ono to takove zvlastni je.. :-)
    HAWKS
    HAWKS --- ---
    rozebiralo se tu nekdy montessori ? Zena dnes byla na nejake ukazkove hodine v one skolce..no kdyz mi to popisovala, tak mi to prislo takove zvlastni..mate nekdo zkusenosti ?
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    ILLUZE: skoro hrozný, řeklo by se. Já jsem, když už nevyspalost přesahuje meze, sice jakoby pořád funkční, ale strašně protivná. Vrazila bych si facku, ale únava je svině.
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    CROSS: své ženě tohle neříkej - žiju takhle přes čtyři roky...
    dá se to přežít, ale máš pravdu, dělá to s člověkem "pěkné věci"... :/

    měla jsem takovou radost, že malá po narození spala hezky... budila nás především starší dcerka, ale míň, než dřív... no nic, šlo o dočasnou radost - od cca půl roku mladší supluje tu starší :-/
    opět jsem ve stavu, kdy se občas budím sama hrůzou, kde je dítě, nebo proč je vedle mne, když si nepamatuji, jak se tam dostalo...

    ale i tak může člověk jakž takž fungovat :)
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    HAWKS: Neni, pokud neintonujes jako rodilej Nemec :-P
    HAWKS
    HAWKS --- ---
    tedy i moje kleni "himmel her got" je pro dite prinosem...zda se :D
    SINSEMILLA
    SINSEMILLA --- ---
    IJACZEK: Stejne jsme to prosvihli...
    IJACZEK
    IJACZEK --- ---
    INUSHKA: super, to sem nevěděl! .)
    SEVERINE
    SEVERINE --- ---
    INUSHKA: hm, takže říkáš, že si můžu přestat vyčítat ulítlost na anglický mluvící seriály, protože vlastně mým dětem pomáhaj? já to tušila :) jupí!
    HAWKS
    HAWKS --- ---
    INUSHKA:
    to je hodne zajimave, ted jsem to precetl manzelce.
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    HAWKS: Tímhle způsobem to asi smysl nemá. Ale velký smysl má nechat dítě v takhle útlém věku pravidelně setkávat s jazykem, který chceš, aby se později naučilo. Zhruba mezi 2. a 8. měsícím je senzitivní období, kdy si dítě "naposlouchává" zvuky mateřskho jazyka - používané hlásky, intonaci, tonalitu, rytmiku... Na začátku tohohle období je schopné rozlišit od sebe obrovskou škálu zvuků, které nám dospělým připadají nerozlišitelné. Jak kolem sebe poslouchá svoji mateřštinu, postupně se "učí", které zvuky se v ní vyskytují (a tudíž si schopnost rozlišit je musí zachovat) a se kterými se nepotká, ty prostě "zapomene".
    Zafixovat mu zvuk angličtiny, aby zvuky v ní obsažené uložilo jako "důležité, zapamatovat" smysl má, usnadní to pozdější učení jazyka, jazyk bude pro dítě přirozený a bude ho lépe vnímat a chápat. Toho se ovšem nedosáhne tím, že mu česká matka bude ukazovat jablko a říkat "apple", ale tím, že se bude pravidelně setkávat s rodilým mluvčím v běžných komunikačních situacích. Trochu se to dá nahradit aspoň nahrávkami, ale lepší je přímý kontakt i s vizuální složkou (pohyby rtů a mimických svalů při mluvení).

    Před pár lety jsem o tom viděla zajímavý dokument, kde takhle děti z běžných amerických rodin pravidelně docházeli do výzkumného centra, kde na ně mluvila Číňanka čínsky. Dělali to dlouhodobě a po několika letech sledovali, jestli se tyhle děti budou učit čínsky snáz než děti, které tím neprošly. Zjistili že ano. Čínština je tonální jazyk, proto se nám tak špatně učí - stejná slabika vyslovená různými tóny, má různý význam. Děti, které čínštinu v tom senzitivním období "naposlouchaly", pak ty jednotlivé tóny zvládaly bez problému rozlišovat, zatímco ty které se s ní předtím nesetkaly, s tím i v těch dvou nebo třech letech měly problém. (Zhruba. Je to už doba, co jsem ten dokument viděla, hodně mě tehdy zaujal a od té doby ho marně hledám.)
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    CROSS: však netvrdím,že se vyspím v kuse dýl hodin :) na tohle bych chtěla být mým chlapem,ten se neprobudí ikdyby nevím co,když ví že jsem v místnosti i já. Na to abych spala dýl v kuse,bych musela odjet.. stalo se zatím 2x?? :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam