"Když jsem před dvaceti lety v médiích začínal, hlavními dilematy byly etika, vztah média a novinářů k politice a politikům, tzv. role médií ve společnosti. Dnes se mluví především o technologiích a o tom, v jaké podobě média vůbec přežijí. To kromě jiného musí působit negativně na vaše profesní sebevědomí, ne?"
"Kdepak, momentálně věřím novinařině silněji, než v mnoha předchozích letech. Naposledy mě utvrdilo vystoupení zakladatele Wikileaks Juliana Assange před pár dny v Hongkongu, kdy na celosvětovém summitu zástupců mediálních domů novináře sepsul, že zapomněli, jakou službu od nich společnost čeká. A prodali poslání své profese za pokrytecký konformismus.
Přesně jak naznačujete, atmosféra v sále byla v ten okamžik depresivní, uplně jsem z lidí kolem mě cítil negativní vibrace. Jenže pan Assange, i když je jedním ze symbolů zpravodajské technologické revoluce, ve skutečnosti neškolil přítomné z nastupující nadvlády strojů. Naopak všechny v sále donutil přemítat o těch nejzákladnějších - lidských- zásadách a chybách žurnalistiky. A o vydavatelském byznysu. Neupadá kvůli nástupu nových komunikačních prostředků. Schopnost nalézt, ověřit a předat novou informaci přece není definována technologickými nástroji. To jsou jen pomocníci člověka.
Assange byl místy radikální a za hranou, ale s jedním jsem se v jeho poselství ztotožnil zcela: Naše branže upadá, protože se odcizila skutečným, moderním, obyčejným lidem. Nenabízí jim dostatečně, co opravdu potřebují, a tak konzumenti "jdou jinam". Mimochodem, jak dusně Assangova dvouhodinová litanie začala, tak romanticky končila - sál ho pochopil a odměnil nejbouřlivějším potleskem za celou konferenci. Naučí-li se média znovu pokoře naslouchat, přežijí věky."
Šéf Aktuálně.cz Unger: Novinařina upadá, nerozumí lidem - Aktuálně.cz
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/byznys-a-spolecnost/clanek.phtml?id=727185