• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MISERYOrchideje - královny květin

    Jsou nádherné, jsou okouzlující, skoro stále kvetou - jsou prostě dokonalé. Ptáte se co? No přeci orchideje!

    Pojďte si vyměňovat zkušenosti o těchto nejkrásnějších a vskutku velice zajímavých rostlinách.

    Výstavy:
    26. - 29. březen 2015 Internationale Orchideen-Welt (Mezinárodní výstava orchidejí v Drážďanech)
    březen? 2015 Fata Morgana - Výstava orchidejí 2013
    rozbalit záhlaví
    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    MERMAIDA: pokud žloutne už třetí list, tak to nezní moc dobře. Je možné, že odejde. Jsou vidět na stonku mezi listy nějaká divná (hnědá, hnijící) místa?
    Květní stvol je stále součástí květů a není to ta hlavní rostlina, takže neboj, nic to není, normálně odkvetla. Klidně to celé ustřihni.
    Světlý sever je skoro to nejideálnější místo :+) Mně taky kočky několikrát orchideje shodily, než se naučily, kam skákat. Ale neboj, ochideje docela dost vydrží, i nějaký ten pád zvládnou skoro bez újmy ;+)
    Kořeny - pokud je máš v tom průhledném plastovém květináči, tak můžeš vidět, v jakém stavu jsou. Měly by být zelené, vyplňovat hezky květináč. Nesmí být černé, suché a uhnilé..
    HANELA
    HANELA --- ---
    MERMAIDA: na S můžou být, brzy problémů.
    S tím zloutnoucim stonkem je to záhada. Někdy z něho nasadí odbočku a vyrostou nové květy, někdy zezloutne/uschne a musí se odstrihnout :-)
    MERMAIDA
    MERMAIDA --- ---
    SAGEMA: děkuji za reakci a informace :)

    Té s těmi žloutnoucími listy - zežloutly a odpadly dva :-( A teď ji asi začal žloutnout třetí.
    Té co přišla o květy, žloutne i ten stonek (horních cca 8cm) - v podstatě tam, kde byla předtím kvítka. To je taky v pořádku (normální).?
    Na to zalévání si pozor dám - že se nesmí dostat voda, tam odkud rostou listy. (Samozřejmě jsem si četla nějaké články "Jak na orchideje", po té co jsem je dostala).
    Bohužel nemám asi úplně vhodné místo kam je umístit :( Na okně je mít nemohu - mám tři okna na západ (takže přímé sluníčko). Měla jsem je na skříni (komodě) na proti oknu, ale bylo to přes celý pokoj - což je asi špatně. :( Dnes jsem je přendala na okno do kuchyně, které by mělo být na sever, ale trochu se bojím, aby je nezdevastovaly a neshodily kočičky.. A ani nevím, jestli aspoň ten sever může být?

    PS: Jak poznám, že má nebo nemá v pořádku kořeny? :-)
    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    MERMAIDA: lidé si často myslí, že když orchidej přijde o květy, je po ní. Ale orchidej jsou listy a kořeny jako u ostatních rostlin a ten stonek s květy jsou jen obyčejné květy třeba jako u růže. Takže jednou odkvést musí i orchidej :-). To, že jedna Tvá orchidej přišla o květy je proto, že byla přemístěna jinam. Může to chvilku trvat, ale stává se to. Neboj, pokud bude mít dobré podmínky, pokvete do roka znovu. Hlavní je, jestli má v pořádku kořeny a listy. U té, co jí žloutne list, to je také normální. Spodní listy odumírají a tvoří se nové. Nesmí jich ale najednou žloutnout moc, to je něco špatně a to většinou už orchideje nerozdýchají. Dávej pozor, aby se Ti při zalévání/namáčení nedostala voda do srdíčka (tam, kde rostou nové listy). To pak hrozí hniloba srdíčka a končí to zkázou orchideje. Nejlíp se jim daří na velmi světlém místě bez přímého sluníčka. A nepřehánět to se zálivkou.
    MERMAIDA
    MERMAIDA --- ---
    Zdravím, jsem začátečník - dostala jsem v červnu k narozeninám svoje první tři orchideje ... (foto)

    Ta krajní (květ žlutý s fialovým tečkováním) mi opadalo květenství (neřekla bych že by po měsíci odkvetla), takže jsem ji asi nějak umořila - něco ji nesvědčilo? A stonek nahoře, kde byla kvítka je zažloutlý. Tak bych se ráda zeptala, pokud by někdo poradil, co s ní nebo zda je to její konec? :(
    Jinak u té vysoké fialkové - té žloutne list. A ta bílá se zatím drží.
    Poradíte prosím? Děkuji.

    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    A ještě jedna pro oko :)
    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    Před 2 lety jsem zkoušela opylení, ale nezkoušela jsem výsev. Letos jsem se do toho pustila znovu :) A tentokrát to zkusím i s výsevem semínek. Opylila jsem celkem 4 květy a jsem zvědavá, co a jestli vůbec z toho něco bude. To ale uvidím až za několik let :)

    foto brylek


    a zkřížené kombinace:
    první


    a druhá
    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    Nafotila jsem nějaké moje novinky :)





















    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    Kvetou a kvetou, už 6. měsíc. Není to ani polovina, co mám doma :)

    FAT
    FAT --- ---
    BIDAK: Krása!
    :-)
    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    BIDAK: nádhera :)

    to ty moje začínají plně kvést, nemůžu se jich nabažit :)
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    Tady chybi paffici. :-)

    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    KLAIR: vsechna jsou v jednom kvetinaci (byla dvě) i s mateřskou rostlinou :-)
    KLAIR
    KLAIR --- ---
    KLAIR: co se stalo s těmi "miminky"?
    KLAIR
    KLAIR --- ---
    SAGEMA: je jí evidentně lépe! :) Díky
    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    KLAIR: a tohle je ta Tvoje :)

    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    Podzimní přesazování orchidejí :) zabralo to celkem cca 10 hodin, možná víc





    KLAIR
    KLAIR --- ---
    SAGEMA: to jsem ráda!!!
    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    Tak jsem o víkendu přesazovala všechny své orchideje, protože už definitivně všechny odkvetly, tak aby se pěkně připravily na další sezónu :) Trvalo mi to cca 10 hodin a po přepočítání jsem skončila na čísle 45 + 2 pacientky kamarádek, které se u mě léčí :) Na orchidejích je úžasné, jak hned po přesazení člověk vidí, jak se jim ulevilo a jak jim to prospělo :) Fotku zatím nemám, ale udělám.

    KLAIR: a tu od Tebe jsem už taky zasadila a vypadá to, že to dá :)
    TRAFO
    TRAFO --- ---
    Když jsme u těch ,,miminek,, :D kolik je mám nechat udělat kořenů a listů než je oddělím od mateřské rosltiny?
    KLAIR
    KLAIR --- ---
    SAGEMA: praha zizkov/vinohrady/nusle
    SAGEMA
    SAGEMA --- ---
    KLAIR: a odkud jsi? Vzala bych si ji ráda :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam