• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAROLINA182Postpress, zušlechťování tiskovin
    KAROLINA182
    KAROLINA182 --- ---
    Elevate Desire

    Hannon Richards Architectural Collections
    Created at Foundry

    Hannon Richards brand is about pure and uncompromised spacial vision, the way the light plays within a space the experience moving within the floors, and at different times of day. The design of this piece needed to reflect these unspoken experiences and did so through a series of die cut pages, photography, and page colour. This piece was a dream to design, I can only imagine how the people living in these homes feel.















    výsek a dobrý nápad :)
    ZLORTH
    ZLORTH --- ---
    KAROLINA182: super!!! good job! :)
    KAROLINA182
    KAROLINA182 --- ---
    Nástěnka rozšířena o zajímavé informace :)
    KAROLINA182
    KAROLINA182 --- ---


    KAROLINA182
    KAROLINA182 --- ---
    NTR23
    NTR23 --- ---
    QR na vizitkách, některé perličky jsou tam k tématu

    30 Creative QR code business cards | Webdesigner Depot
    http://www.webdesignerdepot.com/2011/07/30-creative-qr-code-business-cards/
    KAROLINA182
    KAROLINA182 --- ---
    KAROLINA182
    KAROLINA182 --- ---
    GIF
    GIF --- ---
    AKA Tony Award BBQ Invite on the Behance Network
    http://www.behance.net/gallery/AKA-Tony-Award-BBQ-Invite/1644928

    KAROLINA182
    KAROLINA182 --- ---
    2010 Calendar
    12 Storie Attorno al Green (12 Stories Around the Green), 2010 Calendar realized for Banca Generali. Golf is the main subject and a different story about this sport is told for each month. This project was realized in collaboration with Pangramma snc - Turin, Italy. Text: Carlo Coscia, former journalist of La Stampa newspaper.
    2010 Calendar on the Behance Network
    http://www.behance.net/gallery/2010-Calendar/519845

    CHARVYBURGER
    CHARVYBURGER --- ---
    DSTEPZ: Jj, respektive Haskovcova.
    DSTEPZ
    DSTEPZ --- ---
    CHARVYBURGER: haskovec?
    KAROLINA182
    KAROLINA182 --- ---
    BUBBLE: ok, díky
    BUBBLE
    BUBBLE --- ---
    KAROLINA182: na FB stránce maji: POZOR! KNIHEX SE PŘESOUVÁ NA NEDĚLI 12. 6. JINAK VŠE ZŮSTAVÁ PŘI STARÉM.
    KAROLINA182
    KAROLINA182 --- ---
    BUBBLE: čerpala jsem z jejich stránek. Každopádně v Řetězové v kavárně jsem viděla letáčky ručně přepsané. Tak uvidíme :)
    BUBBLE
    BUBBLE --- ---
    knižní jarmark: v záhlaví je napsáno 11.6., na plakátě je 12.6. chyba? každopádně fajn akce, asi se stavím
    KAROLINA182
    KAROLINA182 --- ---
    Letterpress Whisky Labels
    Letterpress Whisky Labels on the Behance Network
    http://www.behance.net/gallery/Letterpress-Whisky-Labels/1480659

    Working with designers leads to some beautifully crafted work getting on our presses. So when Steve and Chris from United Creatives asked us to print these Whisky labels for their client Artisan Scotch Whisky makers Compass Box Whisky Company, we knew we were getting involved in something exciting.

    The labels were letterpress printed on our vintage presses in one colour onto a beautiful uncoated label stock. The labels also required a die cut shape which we decided to ‘kiss-cut’. This means cutting the shape out of the top sheet of the paper enabling the label to be peeled off the backing sheet in one piece ready to be applied to the bottles.













    CHARVYBURGER
    CHARVYBURGER --- ---
    KAROLINA182: Delalo se jich 170, neco malo uz jsem rozdal. Vzdycky se ptam tech lidi jestli ji nevyhodej. Mohl bych k nim davat danovej doklad =) Stav se na prednasce v pondeli a rad ti jednu dam.
    KAROLINA182
    KAROLINA182 --- ---
    CHARVYBURGER: Asi má hodně práce. Mě minule zvrtal jednu zakázku, když jsme něco řešili přes telefon (brožura) a on se mne zeptal, zda chci obálku přehnout jednou rýhou nebo dvěma.... v tu chvíli jsem myslela, že to je kosmetická záležitost, ale ba není (kdybych se zamyslela, tak mi to dojde, ale to jsem neudělala), takže jsem měla dvojitou na šití, která má být normálně na lepenou vazbu. Dodneška si říkám, proč se mě ptal, když věděl, že to budu šít.... Nj... Ale vizitky vypadaj fakt dobře a je to perfektně nafocené. Líbí. To si budeš sakra vybírat, komu jí dát, že? :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam