• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    WYMANovinky v legislativě
    O tom, co nového na nás zákonodárci přichystali, nebo teprve chystají.
    rozbalit záhlaví
    KANAREK1
    KANAREK1 --- ---
    Prosím o radu, případně odkaz (pokud existuje) kde si načíst. Renovuji nábytek. Dělal jsem zakázku, kde jsem komodě obrousil desku a nově nalakoval. Zákaznice si věc převzala a dala mi udělat druhou komodu. Po převzetí druhé věci si začala stěžovat, že nový povrch má jinou barvu než zbytek nábytku. Stěžuje si na to u obou kusů a to i přes to, že první kus u sebe měla měsíc a něco a nic neřekla. Je možné tuto zjevnou vadu reklamovat po více jak měsíci? Snažím se dohledat odpověď, ale v článcích nic a zákon netuším jak dohledat. Děkuji za pomoc.
    KIE
    KIE --- ---
    GHOSTSTALKER: zachytil ale jen protože to bylo jako reportáž v TV :)
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    Tohle jste zachytili? Šokuje mne, že se skoro rok mluví o novelizaci ZP ve vztahu k dohodářům, a tahle, podle mě zásadnější změna, tak nějak "proplula" bez pozornosti... ještě zbývá, aby to ručení rozšířili i na objednatele (developery).

    Ručení za mzdy subdodavatelů: Zásadní změna ve s | epravo.cz
    https://www.epravo.cz/top/clanky/ruceni-za-mzdy-subdodavatelu-zasadni-zmena-ve-stavebnictvi-v-platnosti-od-01012024-117490.html

    § 324a
    (1) Dodavatel ručí za mzdy, platy a odměny z dohody (dále jen „mzdové nároky“) zaměstnanců poddodavatele v rozsahu, v jakém se podíleli na smluvním plnění pro dodavatele, a to až do výše minimální mzdy. Dodavatelem se pro účely tohoto zákona rozumí stavební podnikatel podle § 14 písm. d) stavebního zákona, který při provádění stavby, změně nebo údržbě dokončené stavby anebo při odstraňování stavby zajišťuje plnění prostřednictvím poddodavatele. Za poddodavatele se považuje též agentura práce, která pro provádění činností podle věty druhé k dodavateli jako uživateli dočasně přidělila své zaměstnance.
    ...
    (8) Ručitel za mzdové nároky podle odstavce 1 neručí, jestliže mu poddodavatel poskytl při zahájení realizace smluvního plnění potvrzení, že nemá evidován nedoplatek na pojistném a penále na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a na veřejném zdravotním pojištění ne starší než 3 měsíce, a zároveň nebyla poddodavateli v období 12 měsíců předcházejících zahájení realizace smluvního plnění pro dodavatele pravomocně uložena pokuta vyšší než 100000 Kč za porušení povinností vyplývajících z pracovněprávních předpisů. Při splnění podmínek podle věty první neručí ručitel ani za mzdové nároky zaměstnanců poddodavatelů na nižších stupních smluvního řetězce.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    novela ZP zde
    281/2023 Sb. - Z�kon, kter�m se m�n� z�kon �. 262/2006 Sb., z�kon�k pr�ce, ve zn�n� pozd�j��ch p�edpis�, a n�kter� dal�� z�kony
    https://www.sbirka.cz/POSL4TYD/NOVE/23-281.htm
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KOLIHA: díky, oni se k tomu dostali až pozdě večer, tak to dá rozum, že ve tři k tomu nic nebylo :-)
    KOLIHA
    KOLIHA --- ---
    TRISSIE: Podle mě se schválilo znění bez změn navrhovaných senátem...viz https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?t=423&o=9
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    Nevite, co ten zakonik prace? Bylo to na programu na dnesek, co jsem koukala, ale zatim ticho po pesine?
    (Dopisuju interni zpravu o legislativnich novinkach a tohle je posledni bod, co mam s otaznikem ;-)
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    a tady je ten vladni navrh zmeny zakoniku prace
    ODok Portál - VeKLEP - Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
    https://odok.cz/portal/veklep/material/KORNCJ7DN4N6/
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    navrh vlady - zmena zakona o zamestnanosti - zmena definice nelegalni prace
    misto odkazu na ZP to definuje samo + vyslovne zminuje, ze neni dulezita delka, tedy urcita "soustavnost"

    puvodni zneni:
    e) nelegální prací
    1. závislá práce81) vykonávaná fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah82),

    navrh noveho zneni:
    „1. práce vykonávaná ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně, přičemž je vykonávána mimo pracovněprávní vztah; pro závěr, jedná-li se o nelegální práci, je rozhodné pouze naplnění těchto znaků a délka výkonu práce je nerozhodná; to neplatí, pokud výkon práce naplňující znaky podle věty první mimo pracovněprávní vztah umožňují zvláštní právní předpisy,“.


    ODok Portál - VeKLEP - Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
    https://odok.cz/portal/veklep/material/ALBSCKRKEY1T/



    zaroven ten samy navrh zprisnuje podminky pro agentury
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    mozna jste zaregistrovali, mozna ne
    novela zakona c. 395/2009 o vyznamne trzni sile dost rozsiruje ten vycet subjektu, na ktere se vztahuje, takze uz nepujde jen o prodejny potravin apod., ale treba i o hotely atd..

    nova definice:

    (1) Významnou tržní sílu má
    a) odběratel, jehož roční obrat přesahuje 2 000 000 EUR, vůči dodavateli, jehož roční obrat nepřesahuje 2 000 000 EUR,

    b) odběratel, jehož roční obrat přesahuje 10 000 000 EUR, vůči dodavateli, jehož roční obrat přesahuje 2 000 000 EUR, ale nepřesahuje 10 000 000 EUR,

    c) odběratel, jehož roční obrat přesahuje 50 000 000 EUR, vůči dodavateli, jehož roční obrat přesahuje 10 000 000 EUR, ale nepřesahuje 50 000 000 EUR,

    d) odběratel, jehož roční obrat přesahuje 150 000 000 EUR, vůči dodavateli, jehož roční obrat přesahuje 50 000 000 EUR, ale nepřesahuje 150 000 000 EUR,

    e) odběratel, jehož roční obrat přesahuje 350 000 000 EUR, vůči dodavateli, jehož roční obrat přesahuje 150 000 000 EUR, ale nepřesahuje 350 000 000 EUR, nebo

    f) odběratel, kterým je stát, územní samosprávný celek, jiná právnická osoba veřejného práva nebo jejich sdružení, vůči dodavateli, jehož roční obrat nepřesahuje 350 000 000 EUR.

    (2) Významnou tržní sílu má rovněž

    a) odběratel, jehož roční obrat na území České republiky přesáhne 5 mld. Kč,

    b) odběratel, který je ovládanou osobou, jehož roční obrat na území České republiky nepřesáhne 5 mld. Kč, pokud jeho obrat společně s obratem ovládající osoby přesáhne 5 mld. Kč, nebo

    c) nákupní aliance, u které společný obrat jejích členů na území České republiky přesáhne 5 mld. Kč.
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    67/2023 Sb. - Z�kon o n�kter�ch opat�en�ch proti ���en� teroristick�ho obsahu online
    https://www.sbirka.cz/POSL4TYD/NOVE/23-067.htm


    ZÁKON ze dne 15. února 2023 o některých opatřeních proti šíření teroristického obsahu online
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    GHOSTSTALKER: Ja jsem ten clanek dneska cetla a ani jsem ho nesdilela, pac mi prisel zavadejici. Jak pises..
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    NAVARA: Jak rikam, prokazovat vadnost spotrebitel po 6 mesicich musel i dle predchozi upravy. Jinak by tam ostatne ta domenka v prvnich 6 mesicich byla zbytecna.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    GHOSTSTALKER: Kdoví jak se k tomu postaví obchody, ale v praxi jsem odnesl rozbité sluchátka,… obchod to převzal a pokud tam nebylo něco typu, že jsem to sluchátko rozlomil (ale něco uvnitř), tak to opravil.

    Nově - četl jsem interpretaci dtestu, ne zákon - to vnímám tak, že nepřátelské ochody budou chtít k reklamaci přiložit posudek, že kondenzátory na desce sluchátek byly už "by design" příliš blízko tepelnému prvku a ten je odpálil dříve, jak za dva roky. A protože "by design", tak reklamaci musí přijmout. Bez vyhodnocení, co se pokazilo, ji nemusí vůbec zahájit.

    Nečekám, že by u normálních obchodů docházelo k takovému extrému. U šmejdů? Možná.
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    Největší změny za deset let. Spotřebitelský zákon zkracuje záruky a krotí slevy | Hospodářské noviny (HN.cz)
    https://archiv.hn.cz/c1-67161650-nejvetsi-zmeny-za-deset-let-spotrebitelsky-zakon-zkracuje-zaruky-a-kroti-slevy

    Vnímáte tu změnu takto? Já tedy nikde nevidím, že by spotřebitelská "záruka" byla zkrácena na jeden rok ze dvou, právně ani fakticky. Naopak, prodloužila se doba, během které platí domněnka vadnosti již při převzetí, a to ze šesti měsíců na jeden rok. Ale opravdu jsem původní úpravu nechápal tak, že celé ty dva roky kupující nemusí dokazovat existenci vady při převzetí...
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    EUR-Lex - 52021PC0093 - EN - EUR-Lex
    https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX%3A52021PC0093

    navrh smernice o transparentnim odmenovani, nutne transponovat do nasi upravy do tri let
    nemuzu se doklikat k prijatemu navrhu (udajne 21/12), v eurlexu to nevidim
    mj. je tam na zadost zamestnanci sdelit, kde se pohybuje se svoji mzdou v ramci sve kategorie prace a pohlavi
    monitorovat gender pay gap
    apod.. to jsem zvedava na transpozici..

    TZ: Nová směrnice o transparentnosti odměňování posílí vymahatelnost práva na rovnou odměnu a pomůže snížit mzdovou diskriminaci žen | Vláda ČR
    https://www.vlada.cz/cz/ppov/rovne-prilezitosti-zen-a-muzu/aktuality/tz-nova-smernice-o-transparentnosti-odmenovani-posili-vymahatelnost-prava-na-rovnou-odmenu-a-pomuze-snizit-mzdovou-diskriminaci-zen-201893/
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    GHOSTSTALKER: mala domu zas pro nejaky dilie a spol?
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    KASUMI: Zajímavé kódování :)
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    KASUMI: Wtf je ten institut prostrednika...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam