• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SNIPERCZEZabbix, nagios a další monitorovací nástroje
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    řeším dotaz zákazníka na monitorování 3 virtuálních serverů, včetně aplikací co na tom běží + e-shop, databáze, ERP + kdesi cosi, všechno sledovat aby se nic nemohlo stát a hlavně aby to bylo skoro zadarmo.

    Neviděl jsem, že by taková firma měla nějaký komplexní monitoring. Mají 4 zaměstnance (IT je řešeno externí firmou)

    Jak velké firmy používají běžně monitoring, na úrovni aplikací?
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    SMEJDIL: chystas se? jsem zvedavej na reference:)
    SMEJDIL
    SMEJDIL --- ---
    Zabbix certifikace v Praze
    Homepage of Zabbix :: An Enterprise-Class Open Source Distributed Monitoring Solution
    http://www.zabbix.com/training.php
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Twitter me posledni 2 tydny skakal nahoru a dolu s icinga 2.0

    Ještě jsem to nezkoušel
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    Kdo z vas nezaregistroval :)

    Icinga 2.0 has arrived - - Icinga: Open Source Monitoring
    https://www.icinga.org/2014/06/16/icinga-2-0-has-arrived/
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    AQUARIUS: Pokud na to dojde, zvu te na pivo :)
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    ADMIX: praktickou zkusenost mam v rozsahu ~1200 nodu, ~25k sluzeb, funguje mi to na virtualech. Spokojen jsem velmi, pripadne detaily muzeme nekdy nekde probrat.
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    AQUARIUS: To vypada _velmi_ zajimave - cirou nahodou budu asi letos neco podobnyho resit (zatim o tom ale nic nevim - hlavne rozsah), a puvodne jsem mel namysleny prave neco jako CHILDINTIME, tedy remote icingy a push na master/slave.

    Mas s tim gearmanem nejakou praktickou zkusenost, pripadne jakyho rozsahu?
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    AQUARIUS: To vypada zajimave!
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    CHILDINTIME: puvodne jsem to resil taky takhle, ale ma to jiste nevyhody. Doporucuju ti se podivat i na mod_gearman, kterej to resi mnohem elegantneji, nejaka dokumentace je treba zde: https://wiki.icinga.org/display/howtos/Icinga+with+mod_gearman+on+RHEL+and+Debian

    Na konfiguraci je to trochu slozitejsi, nez distributed setup, ale provoz je potom jednodussi a navic to skaluje mnohem lip.
    CHILDINTIME
    CHILDINTIME --- ---
    nakonec jsem se rozhodl pro icingu, zda se mi vse ok. Krome hlavni pracovni site mam jeste jednu vzdalenou mensi, hosty/sluzby chci monitorovat i v ni, ale rad bych vse videl v jednom rozhrani. Pokud to dobre chapu mam pouzit http://docs.icinga.org/latest/en/distributed.html ... v vzdalene siti si pustim druhej nagios, kterej mi bude posilat pomoci NSCA na centralni? mozna bude jednodussi site propojit nejakou vpn a monitorovat primo, zatim jsem to nedelal, nebylo treba.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Jo a prohlížení jsou dva odlišné nástroje.

    Jsem zvědavý co bude k dispozici až to budu v létě upgradovat.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Propojené to mám přes plugin (Zapnout active check = zapnout munin)
    Na cilovem stroji zapinam munin pres nrpe, vypina se cronem.

    Na serveru se munin nakonfiguje automaticky podle icinga, ale nemam to tam nijak osetrene. (Kazdy unikátní host dostane konfiguraci v munin)

    Rozhodne by to slo udelat lepe, predevsim kontrolovat stav sluzby v icinga, aby se server nesnazil dotazovat serveru, kde je munin vypnut.

    Ale musim rict, ze to ani nepovazuji za otestovane, protoze munin zapinam jednou za uhersky rok
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    MCKIDNEY: a mas nejak propojeny konfigurace? Nebo to proste jsou 2 nezavisly nastroje vedle sebe?
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Já používám Icinga + Munin

    Na icingu 2 jsem se ještě neodvážil
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    CHILDINTIME: icinga ma pripadne "classic interface" a to je v podstate stejny jako Nagios, akorat je tam dodelanejch par veci, ktery v Nagiosu mely bejt od zacatku (treba moznost oznacit vice sluzeb a v druhem kroku na vsechny oznacene nastavit downtime)
    CHILDINTIME
    CHILDINTIME --- ---
    diky vsem, nejak se na to podivam, icinga vypada zajimave (nevedel jsem o ni), zabbix jsem mel v ruce jednou a nejak me sral (ale uz je to delsi dobu, mozna dam druhou sanci, NOC s monitorama netreba) a nagiosgraph vypada na trochu nastavovani, ale taky by to mohlo fungovat. Zatim se mi libi icinga, je to takovej fancy nagios :D ale asi si cvicne zkusim vsechny moznosti.
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    CHILDINTIME: ja bych misto Nagiosu urcite zvolil Icingu (coz je fork Nagiosu s aktivnim vyvojem), na grafy mam pnp4nagios, ale vyhledove se chystam prejit na graphite. Mimochodem, Icinga 2.0 uz ma nativni podporu graphite, nicmene to jsem jeste nezkousel, protoze je to kompletne prepsany (takze se meni syntaxe) a jeste neni venku finalni verze.
    SNIPERCZE
    SNIPERCZE --- ---
    ja to jedu zabbixem vsechno. se snmp pracovat umi, jenom to chce budto sehnat info co v cem posila nebo sablonu pro danej typ zarizeni. grafy bez problemu, alerty taky ok. Neprijemne je, pokud bys chtel udelat nejaky NOC s monitorama na stene, to budes muset napsat/upravit frontend. jde to, ale obcas je to hodne tricky. Existuje i nekolik aplikacek pro zabbix pro android (iOS jsem nehledal), free i placene. Na zakladni prehled to staci, ale na plnohodnotnou praci to zatim neni
    KRISHNA
    KRISHNA --- ---
    CHILDINTIME: na provázání s nagiosem je třeba nagiosgraph, oproti muninu je první nastavování trochu větší pain, ale pak to funguje dobře.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam