• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SNIPERCZEZabbix, nagios a další monitorovací nástroje
    Zabbix - "Zabbix offers advanced monitoring, alerting and visualisation features today which are missing in other monitoring systems, even some of the best commercial ones." Nagios - "Nagios is a powerful IT management system that enables organizations to identify and resolve IT infrastructure problems before they affect critical business processes."
    rozbalit záhlaví
    QUIP
    QUIP --- ---
    SAMGARR: no tak o ne prijdes, kdyz bude mit vypadek proxy :)
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    QUIP: Nejde jen o vykon, zabbix-proxy ti umozni treba pseudo HA. Pri maintenance/vypadku zabbix-serveru neprijdes o data protoze je cachuje proxy.
    QUIP
    QUIP --- ---
    SAMGARR: Zrovna to UI mi prijde jako to lepsi z toho, co jsem u podobny produktu videl, takze tady jsem uplne v miru. Jestli to bude na 30 stroju chtit zabbix-proxy, tak to pujde z domu. :) O tech proxy ctu v usecasech pri tisicich stroju a stovkach tisic sledovanych hodnot
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    QUIP: pokud ses v miru s desnym UI a horsi moznosti konfigurace config managementem tak Zabbix funguje. Doporucuju nepodcenit skalovani databaze a zabbix agenty nastrkat za zabbix-proxy... A na grafy a dashboardy Grafanu ;)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    QUIP: už nás nebavilo řešit chybějící místo na disku a neproběhlé úlohy.

    instalace zabbixe je jednoduchá a agent se instaluje taky jednoduše. frkneš tam defaultní template na operační systém, stáhneš z marketu nějakou template na databázi a za pár hodin uvidíš grafy.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    QUIP: my v tom máme zatím asi 20 serverů win+linux a asi sto desktopových win stanic.

    nejlepší se mi zdá agent a aktivní checky (nemáme všechno v lan, plno je toho v jiných sítích).
    agent umí pouštět skripty, ale na windows s powershellem to hodně timeoutuje (O_o)

    snmp je taková nouzovka.
    máme tam i na pokus dvě vmware esxi přes CIM a taky pár ipmi, jeden freenas (freebsd) nejdřív přes snmp ale taky jsem tam nakonec dal agenta
    QUIP
    QUIP --- ---
    Zacinam ted zkoumat moznosti Zabbixu (ted mam monitoring v Pandore, velmi zakladni), procitam spoustu dokumentace a how to, ale rad bych nejake info, cemu se vyhnout, nebo naopak, jak to udelat od nekoho, kdo ho v praxi nasazoval, konfiguroval a pouziva ho. Idealne v prostredi, kde se tim nesleduji sitove prvky, ale web servery, DB servery, mail servery. Je to nekolik desitek stroju, vsechno na FreeBSD

    Takhle na zacatku stojim hlavne pred otazkou, jestli vsude instalovat Zabbix Agenta, nebo servery sledovat pres SNMP?

    FreeBSD ma v zakladu bsnmpd, ktery toho moc neumi, jen nejake zakladni info o systemu, sitovem provozu a da se tam zapnout HOSTRES modul. Coz mi ale porad neresi treba sledovani Disk IOPS, provoz databaze, statistiky z antispamu, nebo monitoring ZFS (obsazenost, fragmentace), SMART status disku atp. Takze bych asi stejne vsude musel instalovat Net-SNMP.

    Dokazal by mi teda nekdo nejak shrnout pro a proti pouziti Zabbix Agenta vs SNMP?
    A jak do toho pak jeste naroubovat ty veci, co jsem schopen zjistit nejakym prikazem / shellscriptem, ale jak je pak cpat skrz SNMP?
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    TBC: každej by chtěl aby mu někdo udělal referenční řešení (zadarmo) na jeho ultra speciální usecase ... někdy je ale třeba s něčím začít a pak to holt předělat.
    BALOS
    BALOS --- ---
    TBC: Tohle resi zabbix-proxy. Sprava probiha centralne ze Zabbix serveru, ale sber dat zajistujou proxy.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    zabbix má Discovery které automaticky vytváří nové zařízení, ale nevím jak to funguje na SNMP. má to i hromadné změny, skupiny.

    Na sběr bych se toho nebál. můžeš si pustit SNMP workerů kolik chceš. limit bude ram, cpu nebo network.
    TBC
    TBC --- ---
    SAMGARR: ok diky za tip, chapu ze je rozmerem celkem atypicky usecase

    RATTKIN: no jde o to, ze spolehat se na dokumentaci je v takovem to pripade malo.. tohle chce referencni reseni

    pracuju s icingou ci nagiosem a mam reseni kde dohleduju radove nekolik desitek tisic citacu, vcetne distribuovanyho monitoringu pomoci satelitů, ale to je porad nekde uplne jinde...

    CHOROBA: hw zdroje resp. naklady na ne zas nejsou tak limitujici...

    limitujici vidim /jak je tu uvadeno/:
    - sber a ta parelizace snmp
    - db backend, nad kterym idealni potrebuju delat dotazy a nejakou archivni agregaci dat
    (samozrejmne pokud by bylo resenim mit treba 10x virtual ktery, kazdy obhospadri 5k device á 200 citacu a pak to sestohuju v centralni db a tam s tim pracuju, tak to vyhovuje)

    ale reseni kde to budu mit sber v 10 nodech lokalne v RRD je nadraka. A troufam si rict to by mi to mozna nakonec i utahlo tech 10 satelitů icingy/nagiosu. chce to i nejakej inteligentni provisining novych zarizeni a vyrazeni scriptem atd. Nejakej reporting nad tim atd...

    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    taky u opensource je důležité hledisko jaký je použitá technologie, případně jestli je to technologie, kterou se chceš učit
    SAMGARR
    SAMGARR --- ---
    TBC: U zabbixu jde prakticky o skalovani databaze pro zapis. A pokud se ti nechce zacit primym testovanim zkus IRC zabbixu, vzdycky tam je nejaky vyvojar ochotny vyvojar.
    Prometheus jsem doporucoval protoze je dimenzovany 100k zapisu/s a vic.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    TBC: a podle čeho jiného? u open source projektu je dobrá dokumentace velká výhoda.

    zatím se nikdo z nyxáků neozval, kdo by měl milion snmp zařízení.
    tak ještě zkusit nějaké zahraniční fóra (stackexchange) a pak placený konzultant, ale ten ti opensource nedoporučí ;-)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    zalezi i co mas na to za masinu/masiny/rozpocet. od toho bych se odpichnul
    obecne mi prijde, ze vic drbani bude s cacti, musi se vic nastavovat a ladit, ale zase rozhodne zere min zdroju nez zabbix , tedy jeden server ti utahne vic polleru a zpracuje vic citacu/grafu.

    ja honil na 2Xeon s 8G ram asi 5000+ devices s par 10k grafu.
    nska mam na distribuovanym reseni 23000+ zarizeni a grafu asi tak 100k
    TBC
    TBC --- ---
    RATTKIN: škoda, no rozhodovat se na muj usecase podle dokumentace, to by bylo trochu nezodpovedne :)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    TBC: mám agenty, SNMP i VMware přes ipmi. všechno funguje. když těch zařízení budou miliony, tak by to chtělo nějaký sizing guide.
    já nemám škálu co tu hledáš, ale můj zabbix má 1 cpu a 20 giga disk :)

    tady je trochu popsaný snmp https://www.zabbix.com/documentation/3.0/manual/config/items/itemtypes/snmp

    tohle je o škálování:
    Scalable Zabbix – Lessons on hitting 9400 NVPS | Zabbix Weblog
    http://blog.zabbix.com/scalable-zabbix-lessons-on-hitting-9400-nvps/2615/

    já jiný monitoring neznám, ale rozhodoval bych se podle toho kdo má lepší dokumentaci na tvůj usecase
    TBC
    TBC --- ---
    RATTKIN: no jde o to ze potrebuji sbirat na desitkach tisich zarizeni SNMP citace (hw boxy), takze potrebuju volat paralene... jinak bych se nedozil nez to vyparsuje... ty to nekde takto nasazeny mas, nebo pouzivat agenty na os?
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    TBC: zabbix má trendy, kdy zahodí staré data z databáze hodnot a uchová pouze trendy v samostané databázi pro historii.
    plno hodnot zabbix sbírá po 30 sekund nebo po minutě. není to problém.

    paraleliazce to je jako co? můžeš mít proxy servery kde se to sbírá a počítají se preprocesy, může být jeden na každé site a pak to jde do centrální databáze.
    frontend může taky být samostatný server.
    TBC
    TBC --- ---
    TBC: ale zajima mne i prakticka zkusenost, neco jsou neurcite proklamovany moznosti a neco jinyho je konkretni zkusenost s vlastnim provozem
    TBC
    TBC --- ---
    RATTKIN: no predstavuji si idealne po 5ti minutach treba 1 mesic, po 3 mesicich uchovavat jen prumer za hodinu a po roce treba prumer za den, ostatni viz zadani...

    gro pro zabbix bude asi schopnsot parelniho pollingu .. to umi CACTI jak psal DANYSEK
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam