• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    LAKSHMANA: mohlo by se to tak mozna rict...

    ja teda s tou druhou odpovedi nejsem uplne spokojenej, ta první reakce to vyjadruje vic, jak to asi vnimam. A samozrejme cesta do Indie pro me muze znamenat, ze to prehodnotim....do ty doby k tomu nemam moc co ;-)
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    HONZAL: Asi někdy se použije 'jóga' coby systém, jindy se jógou myslí ten proces, bych řekl.
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    HONZAL: KUATO: Já měl štěstí na učitele. Byl jsem s nim asi 10 let, učil mě na konzervatoři. Výbornej cellista a s takovou živou moudrostí.
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    STQ: brano z tyhle urovne (jako nejaky konkretni formalni system) asi jo...

    me uz joga z tohodle pohledu defacto vubec nezajima, tak spis reaguju z jinyho uhlu, ale rozumim. ;-)
    STQ
    STQ --- ---
    HONZAL: toz cil je asi univerzalni, o tom zadna. ale joga je za me jenom jeden z formalnich systemu jak se k nemu dobrat...tzn pro me to dovednost je...
    mistni systemy (krestanstvi napriklad verim, ze se ve vysledku dokaze dobrat ke stejnymu cili kdyz se dobre pojme) jsou taky systemy, taky maj nejaky koreny a kdybych je nasledoval tak se budu taky chtit dobrat zdroje, abych nezakladal zivot na trikrat prezvejkanejch informacich, ke kterejm si kazdej pridal dalsi vrstvu mystiky a zkomplikovani uplne jednoduchejch veci...
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    STQ: rozdil je myslim v tom, ze joga neni dovednost (jako gung fu nebo eskymackej obrat) a ve svy podstate je naprosto nezavisla na jakykoliv kulture a to, k cemu odkazuje odkazujou i duchovni tradice z nasich koncin. Mozna to ale pisu, protoze sem v Indii nebyl a po navsteve bych nazor treba zmenil a ted jen teoretizuju. ;-)
    Ucitele sem tu nasel, plna spokojenost, ikdyz z Indie neni - naopak mi ale sedi to, ze mi to predava nekdo, kdo zije tady v nasi kulture - nakonec i v tom uceni cejtim silnou provazanost s hermetismem apod. Ale verim, ze v miste, kde ten system vzniknul a vubec tam je vse jinak, bude urcitej genius loci.

    KUATO: imho je to mnohem vic, nez jen prosta konzultace...ale myslim, ze je dulezity prijmout role ucitel-zak...no asi to neni uplne tema na net, navic ho nemam jeste uplne zpracovane (vyjasnene) ani po deseti letech

    KOSMO: no jestli tohle v nekom vyvola utrpeni...je nutny, aby vsichni lidi byli stoprocentne ohleduplny za kazdy okolnosti? treba tim STQ nekoho nakopne konecne usetrit nejakou keseni a konecne tam vyrazit a pro toho cloveka to bude zrovna to dobry
    KUATO
    KUATO --- ---
    KOSMO: posledni veta zaslouzi tesat do kamene. stred (meho) sveta (bod, kde se dotyka mikro a makrokosmos) je prave tady v mem pupku.
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    STQ: Vidím to tak, že jet do Indie je moc fajn pro každého jógina. Nicméně pouze fajn a určitě ne nezbytně nutné, když to životní situace nedovoluje. Pokud jde o zdroj, tak tady se jednoznačně přikláním k narážce od Laksmany - to musí svou každodenní praxí lovit každý ze své studnice - a pro to potřebuje cvičit (každý podle svého - a to jde stejně tady jako tam) a také potřebuje studovat (a zdrojů filozofických je dnes v angličtině množství více než dostatečné).

    Netvrdím, že žiješ v bludu - jen si mě donutil abych rozšířil svůj a to dělám fakt nerad - tak tedy ten můj říká, že je úplně jedno kde se na zeměkouli nacházíš a jediné o co běží je tvoje vlastní praxe. Třeba ti na to vylovím i veršík v originále - který říká něco ve smyslu - každá džíva má svou prakrti. (a tedy kamkoliv se hne - pořád řeší to samé - jen v jiných kulisách).
    KUATO
    KUATO --- ---
    STQ: ja si to v hlave umim predstavit - protoze to vnimam jako pozehnani, ze se sejde clovek s vysokym poznanim a bez mesiasskeho komplexu a druhy s velkym talentem a chuti k poznani a prvni je svedkem, jak se to v tom druhem rozvine a pomaha mu u toho. akorat prvni i druhe je vzacny jev :o). v kazdem pripade mam radost, ze mas radost :o).
    STQ
    STQ --- ---
    KUATO: ani tady nerikam ze to je obvykly nebo snadny, me to trvalo tri cesty do indie a dohromady rok a pul casu tam nez jsem to potkal, ale ted uz jsem kazdopadne verici :))
    KUATO
    KUATO --- ---
    STQ: ja ti s tim "absolutnim odevzdanim" fakt nevim. co jsem mel moznost videt vztahy zaku s ucitely u nas, tak se to vzdycky posralo. nejspis to musi byt vyjmecny zak a vyjmecny ucitel. cim dal vic si myslim, ze clovek musi jit sam a ucitele mit akorat ke konzultaci. coz pochopitelne neznamena, ze si zak toho sveho ucitele nevazi - naopak.
    STQ
    STQ --- ---
    KOSMO: a co takhle to nejak zformulovat, prestat psat co vsechno se ti nelibi a co te boli/bolelo a napsat, jak to teda vidis tedka a proc? rad se dozvim v cem mas jinej pohled a proc se pletu nebo ziju v bludu, ale fakt bych potreboval nejaky ty realie...
    STQ
    STQ --- ---
    KUATO: jeste k tomu dojeni evropanu - ono vcelku staci, kdyz clovek automaticky nevypne intelekt kdyz vidi svatyho muze nebo ucitele jogy, muj nejlepsi ucitel je bejvalej pravnik, kteryho miluju hlavne proto, ze krom toho ze v noci sviti a zije to co rika tak dokaze racionalne argumentovat, coz je pro me podstatny a je to moment, kdy jsem schopnej mu uplne verit a uplne se odevzdat...
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    Těžko psát co všechno pro mě znamená Indie - pro mě osobně to bylo zpočátku především transformativní - obrovsky očistné - a to především od podobných názorů alá STQ - měl jsem z toho v sobě takovou polívku všemožných pravd a náhledů - a chvíli trvalo než jsem jí zkousnul...
    STQ
    STQ --- ---
    KUATO: vsak v zadnym pripade netvrdim, ze najit si v indii dobryho ucitele je snadny nebo rychly, ale i presto jich je tam daleko vyssi koncentrace nez tady.
    mi prislo ze stejne dulezity jako predavani nejakyho autentickyho uceni je dulezity, ze clovek vidi z jakyho prostredi a zivotniho stylu ty uceni vychazej a dokaze si snaz rozlisit, co je dany kulturou a dava smysl jen tam a co je univerzalni. druha podstatna vec je ze jenom velice malo z ucitelu ktery jsem potkal melo byt minimalni pochopeni pro new-age slunickovej pohled na svet, kterej si tu lidi predstavujou pod pojmem joga, vetsinou to byli docela ostry typove ktery velkou sekerou odsekavali iluze ktery clovek ma o sobe a o svete... no a treti podstatna vec je, ze tam se mi daleko snaz chapalo, jak ze vlastne vypada ten opravdickej vztah ucitel-zak kdy se zak absolutne odevzda, tam je ta tradice jeste ziva, to si v nasich realiich uprimne nedokazu predstavit...
    KUATO
    KUATO --- ---
    STQ: hlavne je dobre pripomenout, ze ani Indie uz dneska neni garanci toho, ze clovek natrefi na kvalifikovaneho ucitele. dyt uceni jogy je uz dneska bussines jako hrom, ze? no a proc nepodojit hloupoucke evropany. mam rozecteny zivotopis jednoho jogina (inda) a ten tam pise, ze kdyz byl mlady, tak prochodil spoustu indickych skol jogy a vetsina byla hlavne o dojeni lidi a telocviku. ucitele jogy, ktery za neco stoji clovek nejspis v zadnych komercnich centrech nenajde.
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    STQ: neber to osobně, nesrovnávám ani neporovnávám... jen mě to brnklo v místech, která dříve bolela a vím, že mohou bolet spoustu lidí... skus si při náhodném kontaktu se mnou vzpomenout, že ti nejdu po krku, že ti nic nehrozí, že ti prostě nepotřebuji způsobovat nějaké bolesti ani se s tebou srovnávat... a bude to teprve vpohodě :-)
    STQ
    STQ --- ---
    KOSMO: priznam se ze jsem cekal nejakej argument do diskuze, treba proc ze je dobry zustat doma a nejezdit za tou jogou do ty indie odkud pochazi, ne zhodnoceni toho, kdo je vetsi nebo mensi jogin...ale jestli to mas takhle, tak asi taky vpohode :))
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    STQ: Ano, vážně. Ber to jako upozornění, že svými slovy porušuješ áhimsu a nechováš se tedy ve vlákně o józe jako jógin... zatajíš tím lidem leda tak svůj názor a i bez něj můžou kráčet po cestě dál. Přihodils hned další dvě narážky, jež také nejsou zrovna na místě... Prostě jen važ více svá slova než je pustíš dál. čaaauuu
    STQ
    STQ --- ---
    KOSMO: to myslis vazne? takze radsi zatajime lidem, ze autenticky kungfu je nejlepsi se ucit od cinana v cine, ze eskymackej obrat a loveni tulenu je nejlepsi se ucit od eskymaku v gronsku nebo na aljasce a ze nejlepsi susi maj fakt v japonsku? jenom aby se nahodou netrapili kdyz neseberou odvahu/energii jit ke zdroji? to se mi zda jako hodne nemocna logika...
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    STQ: a to je pro tebe super! Tak příště jen, prosím, vynech obecně platné hlášení, že zdroj je jen v Indii.... způsobuje to druhotné utrpení u lidí, kteří se tam z různých důvodů nikdy nevypraví.... dík.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam