• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • zobrazit sekci
    CELNI POSTA PLZENSKA
    257 019 301 - celni posta, vetsinou obsazeno, nebo to nikdo nezveda ;)), 257 019 111 - ustredna
    -----------------------------------------

    O co jde a kdy jsem povinen zaplatit CLO + DPH?

    1. 4. 2011 došlo ke snížení celního limitu pro platbu DPH. Dřív člověk nedoplácel DPH na zásilku, jejíž souhrnná hodnota nepřesáhla 150 €. Teď nesmí přesáhnout jen 22 €. Limit pro vyměření CLA zůstal stejnej, tzn. 150 €. Zjednodušeně to vypadá takhle
    * Do 22€ nic
    * 22 - 150€ jen DPH
    * nad 150€ DPH + clo

    FAQ


    No a jakej to má efekt? Pošta nestíhá. Ne, že by předtim stíhala, ale v současný době se doba dodání zásilky protahuje řádově o tejdny až měsíce. A bude hůř.

    Jak se tomu vyhnout?
    Jednoduše nepoužít jako přepravce Českou Poštu. Pokud je alternativa, využijte ji i za cenu příplatku. Na poště po vás stejně budou chtít 96 Kč poplatek, a to za každou „obslouženou“ zásilku.

    Čekám balík, co s tím?

    a) mám track&trace číslo - co to je + a další návod zde - http://www.ceskaposta.cz/cz/nastroje/sledovani-zasilky.php

    zkusenost ID FI_YOU: Poslan pres spolecnost USPS (Priority Mail International Parcels)
    Samozrejme nez se dostal k vycleni, vyhnil 3 nebo 4 tydny ve skladu na poste 120). I kdyz jsem mel Track&Trace number a volal, stejne to k nicemu nevedlo. Pracovnice mi nebyla schopna sdelit jakekoli informace o zasilce, krome jedne, a sice ze balik je v utrobach Ceske posty :)

    Tzn. pokud mate v Track&Trace formulari jako nejaktualnejsi vypis tento: "Zásilka je od XX.XX.2011 ve stavu přípravy k celnímu řízení" tak pres infolinku nezjistite nic noveho.


    b) nemám track&trace číslo

    zkuste si zavolat na celní poštu a zažádat vyhledání vaší zásilky podle jména. Úředníci ale mají k dispozici jen databázi již odbavených balíků, tedy těch, co prošly nějakou fází celního řízení. Ostatní balíky údajně není schopná dohledat. Pak vám nezbývá, než čekat.

    Přišlo mi oznámení od pošty o uložení zásilky + výzva k plné moci na vyřízení, wtf?
    Pak je dobrá zpráva, že vaše zásilka existuje. Máte dvě možnosti:

    a/ předat poště plnou moc, zaplatit jí za to 180 kč, a čekat trpělivě, než to vyřídí. Prý to může trvat klidně další tři týdny, celník mě před touto možností když jsem se telefonicky informovala sám varoval – prý pokud chci balík rychle, pak nemám na oznámení vůbec reagovat

    b/ jít si pro balík sám na celní úřad. Bude to taky hodně trvat, ale odejdete nejspíše s balíkem. Pokud tam přijdete, vesměs platí ve stručnosti tento popis cesty:
    1. Okýnko č. 1 – tam vás paní vyhledá v databázi dle jména a dá vám dokument se skladním číslem
    2. pak celníci – u celníků dáte papír z okýnka č.1 a projdete celním řízením (zaplatíte dph., případně clo)
    3. okýnko č. 2 kde platíte 96 kč –
    4. výdejna. Co nejdřív vrazit doklad se skladním číslem (výdejku) někomu u výdejny a pak čekat, než balík vydají

    c/ předat plnou moc nějaké dobré duši z okolí a poslat ji tam vyzvednout to za vás - dotyčného vybavit PLNOU MOCí

    Pozor, byla jsem svědkem toho, že tam lidé čekali hodiny. I tomu se dá vyhnout - můžete si tam ale také balík provést celním řízením, a po bodu č.3 jít k okýnku č. 1 a nechat si ten balík prostě od pošty normálně poslat. pak to máte vše vyřízené za půl hodinky, a pokud máte štěstí, do pár dnů vám balík dorazí.
    Já zkusila štěstí čekala jsem asi hodinu a půl, a šla domů s balíkem. Ke cti jim slouží, že ač to měli v 17h zabalit, byli tam asi do sedmi a hledali, než odbavili celou frontu, které teda byla opravdu nemalá a hodně nevrlá.

    - pozn.: Na podacím lístku, nebo výzvě k vyzvednutí zásilky, co jste od pošty dostali, je podací číslo zásilky. Opište si jej, ušetříte tím čas na poště. Více info zde: Sledování zásilek

    Nic mi nepřišlo, ale jsem si skoro jistý, že tam balík leží
    - za ověření / dotaz u prodejce, jestli zboží odeslal, nic nedáte
    - čekat. Já čekala čtvrt roku... a dočkala jsem se :)

    Koukam na tracking a balik je ulozen ve skladu. Muzu tam nabehnout i bez pruvodniho dopisu? (mimochodem, zadost o elektronicke oznameni prichodu jsem jim posilal pred 3 tydny a neprislo nic) .
    hele to ze dorazil na sklad jeste neznamena, ze prosel jejich celnim rizenim. Ono ti mozna nic neprislo, protoze oni o tom baliku jeste jako by nevedi, doukd neprojde jejich celnim procesem, tak nedostane prideleny jejich interni skladovaci cislo (aspon mi to tak vysvetloval nekdo na jejich lince).
    Pak teprve vyhotovej naky oznameni a bud elektronicky, nebo klasicky postou ti ho poslou.


    Me to elektronicky oznameni zafungovalo dobre, pekne mi dosla zprava na mail se vsema prílohama - ale az samozrejme po tom jejich celnim ohodnoceni, kdy urcujou, jaky DPH případně clo ti budou za zásilku počítat :)

    Přišla mi žádost o doplnění dokladů o ceně zboží
    Tohle je trošku směšná záležitost. Prostě si připravte:
    a/ výpis z účtu (či vytiskněte printscreen výpisu z účtu z elektor. Bankovnictví – úplně stačí)
    b/ printscreen třeba obrazovky se souhrnem objednávky, mailu, či jakéhokoliv dokladu o ceně od dodavatele.

    Tyhle dvě věci vemte, a jděte s nimi na celní poštu, kde postupujte podle výše vypsaného postupu na poště 120 , a u druhého bodu u celníků vás vyzvou k dokladu o ceně. Tak přesně tam předložíte tyhle dva vytisknuté papíry a mělo by vám to stačit.

    Ano, můžete si je dle libosti upravit ve photoshopu, či v malování, a ano, není to tedy naprosto žádný doklad ničeho, jen čistá buzerace, ale s tím se prostě smiřte.

    Pošta doručila zásilku s již stanoveným DPH i když jste ji dosud žádnou plnou moc nepodepsali
    a nebudete ji chtít ani podepsat dodatečně ani souhlasit s tím, že celní odbavení ČP udělala za Vás např. pokud jste měli v úmyslu si jej vyřídit sami a osobně na poště Praha 120, pak můžete převzetí zásilky buď odmítnout a nebo si nechat od vedoucí příslušné pošty napsat potvrzení o tom, že by zásilka nebyla vydána bez zaplacení poplatku 180 Kč nebo 22 Kč a následně podat podnět k prošetření záležitosti na postup v rozporu se zákonem k ČOI viz e - podatelna ČOI .

    Věc: Stížnost pro porušení zákona Českou poštou

    Česká pošta porušila zákon č. 280/2009 Sb. (daňový řád) v aktuálním znění viz § 27 a dále na něj navazující v tom smyslu, že bez mého svolení tedy bez mnou udělené plné moci provedla úhradu DPH stanoveného celním úřadem vůči mé zásilce č. XXXXXXXXX čímž mi zabránila využít práva na určení zástupce dle zmíněného zákona a navíc mi naúčtovala poplatky (zde uvést jaké konkrétně) s tím, že pokud bych poplatky nebo DPH neuhradil(a) přímo české poště nebyla by mi vydána zásilka. Měl(a) jsem v úmyslu vyřídit si odbavení zásilky osobně nebo prostřednictvím mne zastupujícího rodinného příslušníka přímo na příslušném celním úřadě s tím, že bych uhradil(a) DPH buď v hotovosti přímo na pokladně celního úřadu nebo bezhotovostně na účet celního úřadu aniž bych musel(a) platit zmíněné poplatky České pošty.

    Tímto Vás žádám o prošetření této záležitosti.


    Ostatní omáčku nebo i případné úpravy samotného textu tohoto konceptu ať si provede každý sám individuálně vzhledem ke konkrétnímu případu, který se může v některých ohledech lišit.

    Současně v takovém případě doporučuji požadovat vrácení poplatků České pošty 180 Kč i 22 Kč pokud byl adresát donucen je zaplatit pod pohrůžkou nevydání zásilky.


    Jsem OSVČ a vyzvali mě k doplnění JSD či EROI
    Jestli že jste zboží nakoupila jako OSVČ vaše zboží je posuzováno jako "obchodní zboží" a pošta za vás JCD udělat opravdu nemůže, ale proč, to nevím. JCD vám celní jednatelství samozřejmě musí vystavit i bez fyzické přítomnosti zboží, pokud máte fakturu s hodnotou a popisem zboží.

    K plátcovství DPH se přihlašovat nemusíte a nedělejte to, to je blbost, pouze si na finančáku necháte vystavit "Osvědčení o registraci přidělení daňového identifikačního čísla"
    S tím a živnostenským listem si zajdete na některý Celní úřad a požádáte je o přidělení EORI (IDENTIFIKÁTOR HOSPODÁŘSKÉHO SUBJEKTU PRO POTŘEBY CELNÍHO ŘÍZENÍ)
    To bude nějakou dobu trvat. S tímto v ruce a ŽL si zajdete k nějakému celnímu deklarantovi a na základě faktury, kterou musíte mít od prodejce v ruce, si necháte vystavit JCD (jednotná celní deklarace). Tohle potom nějak dopravíte do Prahy na Celní poštu na Plzeňské ulici (poštou?)
    Jestli chvátáte nebo nemáte fakturu, musíte udělat tohle:
    vezmete si ŽL, osvědčení o registraci a vydáte se do Prahy na celní poštu sama. Tam si nejdříve vyzvednete dokumenty o zásilce na 1. přepážce na Celní poště ve 3. patře. Jestliže nemáte fakturu od prodejce v ruce a není ani mezi dokumenty, které vám pošta vydá, tak musíte na celní úřad v tomtéž patře a požádat je o povolení, abyste si mohla na poště otevřít zásilku a fakturu z ní vyndat. Tohle uděláte na přepážce 3, tj. výdej zásilek. Bez faktury vám nikdo JCD neudělá a zásilku vám tudíž nedají! Když už budete u celníků, tak celníky požádejte o vystavení EORI.
    S fakturou, ŽL, osvědčením o registraci a EORI se vydáte na tomtéž patře na celní jednatelství KAMA s.r.o., kde vám udělají JCD za 250 Kč. S tímto se vydáte na celnici, kde vám vyměří clo a DPH a to na místě zaplatíte. Potom zpátky na poštu na přepážku 2 kde vám potvrdí průvodku za což zaplatíte 96 Kč a na přepážce 3 vám vydají balík.
    Buďte tam radši v 8,00 ráno, kdy otevírají, abyste to všechno stihla do odpoledne. Na EORI budete muset možná pár hodin čekat. A všude jsou fronty

    Já osobně si do Prahy radši vždycky zajedu sám. v pondělí jsem tam byl od 10,00 do 15,00 a za mnou byly na poště takové fronty, že na ty poslední lidi se do zavíračky nemohlo dostat.
    Já jsem z Českých Budějovic a tohle martýrium postupuji letos již po desáté. Vloni, předloni, bylo všechno v pohodě i když do Prahy jsem musel vždy osobně, vyřízeno jsem to měl vždycky do hodinky. Teď je to naprostá hrůza. Hlavně to, že na zásilku musíte čekat 4 až 6 týdnů, kdy leží zbytečně na poště.

    A rada do budoucna? Na Celní poště jsem mluvil s hodně lidmi, kteří si nechávají zboží posílat FedExem, DHL atd, a mají zásilku do 4 dnů v ruce. Kdo tedy dovážíte jako já obchodní zboží, zapomeňte na poštu. Tam se toho nahromaďuje stále víc, odbavovací doba se stále prodlužuje, za čtvrt roku tenhle systém zkolabuje, nebo se k balíku dostanete za 3 měsíce a budete rádi, že jste ho vůbec dostali. Podle informací z pošty jim tam denně dochází cca 16.000 zásilek, a odbaví jich něco přes 10.000 denně. Viděl jsem na celní poště ten sklad, balík na balíku až do stropu, za chvíli to nebudou mít kam dávat. (http://webtrh.cz/129718-celni-posta-praha-120-rychlost?p=661461)

    možná podrobnější a teoretičtější FAQ na stránkách pošty k celnímu řízení : http://www.ceskaposta.cz/cz/nastroje/casto-kladene-otazky-k-celnimu-rizeni/casto-kladene-otazky-k-celnimu-rizeni-id33092/

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam