• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MRLAH1.Světová válka aneb naši pradědové

    Bojoval někdo z vaší rodiny v 1.Světové válce?

    135 hlasy od 135 respondentů

      Několi odkazů na stránky, které Vám pomohou dohledat své předky:
      Databáze legionářů - Možnost vyhledat legionáře podle jména a místa narození.
      Spolek pro vojenská pietní místa - Vlevo zadat jméno a zobrazí všechny zmapované pomníky, na kterých je uvedené.
      Seznam ztrát Rakousko-Uherské armády za 1.světové války, vydaný K. und k. Kriegsministerium - Nelze hledat podle jména. Nutno zvolit datum a prohledat seznam ztrát z daného dne. V první části jsou důstojnící, poté mužstvo.


      Něco z televize
      cesi-na-frontach-1-svetove-valky
      Můj děda byl voják, válčil na Piavě — Česká televize
      Velká válka z archivu ivysilani české televize
      Počet českých vojáků se dá jenom odhadnout na 1,4milionu.Někteří mohou byt vaši dědové nebo pradědové.Přesná čísla, kolik padlo Čechů ve 1.světové válce, nejsou známa.Do konce války padlo podle nepřesných odhadů asi 138 000 českých vojáků.Češi bojovali na východní frontě a na italské. Bojovali v řadách Rakouska Uherska které někteří tolik nenáviděli. Boje na obou frontách byly velmi kruté a krvavé a ostatky mnoha mrtvých se nikdy nedostaly zpět do vlasti. Hřbitovy byly dělány v místech bojů a některé upadly v zapomnění a znázornují je památníky. Jedinou utěchou je to ,že válka vedla k rozpadu Rakouska Uherska a vzniku samostatného československého státu.
      rozbalit záhlaví
      EBARTT
      EBARTT --- ---
      TERMOT: Díky
      KEMPES
      KEMPES --- ---
      TERMOT: dik. nevedel jsem, ze neco takoveho natocili. jinak tu jeho knizku silne doporucji, krome jineho je to i velmi ctive
      (mam vydani z roku 1939, jmenovalo se to "Co jsem prozil", v 90. letech to pak vyslo znovu pod nazvem "Pochoduj nebo zemri")
      KEMPES
      KEMPES --- ---
      DAYSIR: jj, jen jsem to chtel pripomenout, protoze o legiich v Rusku se vi celkem dost, o rote Nazdar a o tom, ze byly i nejake legie v Italii, take dost lidi alespon slyselo, ale o valce s Polskem a Madarskem kolikrat nemaji informace ani lide, kteri se pri studiu historie 20. stoleti nespolehaji jen na skolni osnovy. Nemelo by se zapominat, ze nejen v Rusku nasi predci bojovali s komunisty, ani na takove postavy jako byl gen. Snejdarek...
      Jinak souhlasim, uctu si zaslouzi vsichni. I kdyz za prvni republiky se minimalne z pocatku divali na byvale c. a k. dustojniky tak trochu skrz prsty (co se pripadneho pusobeni v cs. armade tyka). Jako perlicku lze uvest i to, ze Jan Masaryk (myslim, ze tenkrat jako porucik) dostal i c. a k. vyznamenani za statecnost
      DAYSIR
      DAYSIR --- ---
      KEMPES: určitě, však to bylo psánoe jenom v reakci na to proč jsou zrovna ty ruské nejznámější. I legie ve Francii mají spoustu hrozně zajímavých příběhů (nebo aspon zajímavých momentek, jako Masaryk píšící Benešovi, že když už ti muži půjdou do mlýnku fronty a téměř nikdo se nevrátí, je z toho nutné něco politicky vytěžit)...
      Osobně pak teda preferuju úctu jak všem legionářům, tak i těm vojákům, co bojovali na straně monarchie.
      KEMPES
      KEMPES --- ---
      DAYSIR: Take bych si dovolil pripomenout, ze nejen legie z Ruska se o republiku zaslouzily (ani ne tak o vznik, jako o jeji uhajeni). Kdyz jsme tesne po vzniku republiky valcili o hranice s Polskem a Madarskem (slo o uhajeni hranic, jak byly definovany Versailleskou smlouvou), tak vyznamnou casti armady, kterou Ceskoslovensko melo k dispozici, byly prave vrativsi se legie z Italie a Francie a sokolsti dobrovolnici. Pro zajemce o tyto udalosti doporucuji praci P. Kuthana V tezkych dobach (http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_11033.html).

      K problematice legii obecne doporucuji (pokud to sem jiz nekdo daval, tak sorry, ale filtr mlci) stranky http://www.pamatnik.valka.cz/
      DRABICZ
      DRABICZ --- ---
      KORKMAZ: To je docela běžné, v dnešní době je spousta příběhů přátelství i když se v dané době zabíjeli....
      GORYTHC
      GORYTHC --- ---
      KEB: Neznam, ale vypada to dobre.
      KEB
      KEB --- ---
      Prý je k legionářské otázce velmi pěkný dokument tohle: http://www.csfd.cz/film/249246-tenkrat-byl-buh-prilis-vysoko/

      Akorát jsem to ještě neviděl...
      NANUQ
      NANUQ --- ---
      BBC News - In pictures: World War One battlefields 100 years on
      http://www.bbc.com/news/in-pictures-28461026
      MRLAH
      MRLAH --- ---
      FOTO: Cesta kolem světa legionáře Balcara — ČT24 — Česká televize
      http://m.ceskatelevize.cz/ct24/relax/280318-foto-cesta-kolem-sveta-legionare-balcara/
      DAYSIR
      DAYSIR --- ---
      "Pour mettre fin aux menées subversives partant de Belgrade et dirigées contre I'integrité térritoriale de la Monarchie austro-hongroise, le Gouvernement Imperial et Royal a fait parvenir à la date périal du 23 juillet, 1914, au Gouvernement Royal de Serbie une note dans laquelle se trouvait formulée une série de demandes pour I'acceptation desquelles un delai de quarante-huit heures a été accordé au Gouvernement Royal.

      Le Gouvernement Royal de Serbie n'ayant pas repondu à ment celle note d'une manière satisfaisante, le Gouvernement Imperial et Royal se trouve dans la nécessité de pourvoir lui-même à la sauvegarde de ses droits et intérêts et de recourir a cet effet à la force des armes.
      L'Autriche-Hongrie, qui vient d'adresser à la Serbie une déclaration formelle conformement a l'article 1' de la convention du 18 octobre, 1907, rélative à rouverture des hostilités, se considère des lors en état de guerre avec la Serbie.

      En portant ce qui precède à la connaissance de l'Ambassade Royale de Grande-Bretagne lo Ministère des Affaires Etrangères à I'honneur de déclarer que l'Autriche-Hongrie se conformera au cours des hostilités, sous la réserve d'un precède analogue de la part de la Serbie, aux stipulations des conventions de La Haye du 18 octobre, 1907, ainsi qu'à colies de la Declaration de Londres du 20 février, 1909.

      L'Ambassade prie de vouloir bien communiquer, d'urgence, la présente notification a son Gouvernement."

      - signé Le comte Leopold Anton Johann Sigismund Josef Korsinus Ferdinand Berchtold von und zu Ungarschitz, Frättling und Püllütz, ministre des affaires étrangères de l'empire d'Autriche-Hongrie

      Před sto lety začala válka.
      ADAMIRA
      ADAMIRA --- ---
      Jinak IMHO samozdřejmě nešlo jenom o nasazení legií, ono vražení v té době poměrně velkého československa jako klínu do střední evropy mělo přinést nějákou rovnováhu.

      Jedno s druhym
      ADAMIRA
      ADAMIRA --- ---
      OBRAZEM: Zákopy, ruiny katedrál a krvavá bojiště. Tak vypadala Velká válka - iDNES.cz
      http://zpravy.idnes.cz/...-vypadala-velka-valka-do0-/zahranicni.aspx?c=A140725_153046_zahranicni_vez
      MELOP
      MELOP --- ---
      RCROW: A je tu ještě jedna věc - Brest-litevský mír (mimochodem, vedle jeho podmínek vypadá Versailleský mír jako vysoce férová dohoda).
      V důsledku této smlouvy se měli vrátit Cenrálním mocnostem zajatci z Ruska (gen. štáby najisto počítaly s jejich nasazením jinde) - čs. legie jejich repatriaci dílem zpomalily, dílem znemožnily (zablokováním Transsibiřské magistrály), to byla další věc, která udělala na Dohodu dojem.
      KORKMAZ
      KORKMAZ --- ---
      Je docela vtipné, že v práci máme nového italského kolegu co sedí vedle mě...říkal, že jeho praděda bojoval na piavě a můj taky...každý ale na druhé straně...
      DAYSIR
      DAYSIR --- ---
      RCROW: mělo to zásadní roli hned v několika ohledech.

      a) demonstrovalo to, že Češi a Slováci dohromady dobrý (tohle je důležitý - čechoslovakismus jako program byl hodně novej)
      b) specificky legie v Rusku měli asi největší úspěchy a hrdinský historky ze všech legionářů a jejich účast v občanské válce je zcela specifická
      c) celkem se uvažovalo o našich legiích v Rusku jako jednom z možných pilířů protibolševické intervence: tím byl jejich kapitál pro Západ dost vysoký
      d) je to součást národní legendy a étosu. Když se stali zakladateli státu Masaryk, Štefánik a (už ne tolik ikonický praktik) Beneš, tak bylo nutné k nim přidat "jejich zbraně". A to byli hned po vzniku jasně legionáři z nichž ti ruští tvořili také asi nejvíc kompaktní skupinu i po návratu a měli nejvíc specifik. Rekrutovala se tam taky velká část generality (Syrový, Prchala, Vojcechovský, Gajda...)

      Ale je pravda, že i tak je ta pozornost k nim skutečně veliká, možná až přehnaná a ostatní legionáři jsou trochu ve stínu. Ale já si nemám zas tak co stěžovat, já o nich zase dělám s ČSOL hru :) (www.sibirskypribeh.cz)
      MRLAH
      MRLAH --- ---
      Monte Pasubio: s batohem přes jedno z nejhorších bojišť Velké války - iDNES.cz
      http://cestovani.idnes.cz/...valecne-pevnosti-d4g-/kolem-sveta.aspx?c=A140718_153614_kolem-sveta_tom
      ADAMIRA
      ADAMIRA --- ---
      RCROW: Spolutvůrci jsou stejne jako ostatni legie potazmo domaci odboj. Proste kapital pro zapadni mocnosti - "stali jsme na Vasi strane, bojovali z Vas - chceme republiku".
      RCROW
      RCROW --- ---
      Oprava "Sleepwalkers" omlouvám se.
      RCROW
      RCROW --- ---
      Prosím o vysvětlení proč jsou naše Legie v Rusku oslavovány jako spolutvůrci, někdy i téměř hlavní činitelé při vzniku naší republiky? Nějak mi unikají ty souvislosti,není to jen uměle vytvořená legenda? Podle mě to byl president Wilson, který jediný měl tu moc měnit hranice států po vyhrané válce, ale nechápu co ty Legie vdálené od dění víc než půl světa.Rád si přečtu nějaké seriozní vysvětlení, myslím to naprosto vážně. Teď začínám číst "Sleelwalkers" od Christophera Clarka How Europe went to war in 1914, snad trošku odpověďi najdu i tam.
      JON
      JON --- ---
      STOURAL: tak co vím, přípravy probíhají už několik let (ale samozřejmě ti lidé nedělají jen na tom, že). Pořád se získávaj nový a nový materiály. A cesta to bude dlouhá, to je jistý.
      Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam