Za Kotrouše strážníci utratili miliony za netradiční stroje
Téma: Městské části
6.12.2011 PRAHA HN Strana 4 Téma Městská á policie
Nákup Hummerů strážníci obhajují vlastnostmi
Vznášedlo je prý běžným prostředkem pro záchranu životů
Daňové poplatníky stály stroje, které si pro své potřeby zakoupila v posledních několika letech městská policie, miliony korun. Další statisíce stojí ročně jejich provoz. Některé drahé stroje určené pro mimořádné situace si přitom ještě strážníci zatím v ostré akci ani nevyzkoušeli. Třeba vznášedlo za více než dva miliony korun, které je ve výbavě poříčního útvaru městské policie od roku 2007, nepoužili ani jednou. Hlídkovat na Vltavě se vznášedlem strážníci také nemohou, protože obojživelník s velkým ventilátorem formálně není loď, a tudíž na hladinu bez speciálních povolení vůbec nesmí.
Použít ho tak mohou jen ve chvíli, kdy primátor města vyhlásí krizovou situaci. „Já kluky od poříční jednotky znám a vím bezpečně, že to vznášedlo lítalo, jezdilo a fungovalo. Zachraňovat lidi umí a technika je naprosto unikátní a do Prahy se za povodní hodí,“ tvrdí Josef Toman, obchodník se vznášedly. „Na jedinou otázku vám však neodpovím, a sice jestli hodnota toho vznášedla městské policie odpovídala nákupní ceně. O tom bych mohl diskutovat,“ dodal Toman.
Městská policie nákup vznášedla obhajuje. Díky pohybu na vzduchovém polštáři dokáže překonávat i jezy nebo jezdit po ledě. „Na Západě jsou vznášedla běžným prostředkem pro záchranu životů,“ tvrdí vrchní policejní rada Ludvík Klema, jenž je dočasně pověřen vedením městské policie.
Bývalá pražská zastupitelka za Stranu zelených Petra Kolínská tvrdí, že netradiční techniku policie kupovala především kvůli tomu, aby měla na co nalákat nové strážníky při náborové kampani. „U městské policie si rádi dělají dobrý den z Pražanů. Vedoucí Městské policie Prahy 1 mi před dvěma lety hodinu vysvětloval, že nemá strážníkům možnost nabídnout žádné benefity a kluci z ulice tyto výkřiky techniky a možnost svezení se v nich velmi ocení,“ popsala Kolínská.
Nákup drahých terénních vozidel značky Hummer, bez výběrového řízení, pro potřeby policejního oddělení Prahy 1 kritizovali snad úplně všichni, včetně tehdejšího primátora Prahy Pavla Béma. Nakonec městská policie zakoupila tři dvoutunové Hummery, které na spotřebu paliva moc nehledí.
Využitelnost těchto aut v náročném terénu přitom zpochybňuje sám Klema. V rozhovoru pro HN o nich nedávno hovořil jako o nákupních taškách dam z USA. Mluvčí městské policie Jana Přikrylová o Hummerech prohlásila, že vozidla strážníci používají například při kalamitách k vyprošťování aut zapadlých do sněhu. „Kromě toho byly vozy nasazeny během ničivých povodní v severních Čechách, na území metropole pomáhaly vyprostit také vozy, které uvízly v rozbahněných terénech,“ upřesnila Přikrylová.
Kritice čelila městská policie také v roce 2009 kvůli tříkolovému motocyklu Can am Bombaedier, který stál téměř půl milionu korun. Ten mají strážníci zapůjčen od Městské části Praha 1. Pochybnosti o potřebnosti provázel i nákup dvoudveřových i čtyřdveřových automobilů značky Smart.
***
Z vozového parku městské policie
3 267 620 Kč
za tři vozy
Hummer
Strážníci využívají tři vozy Hummer H3. První z nich koupila městská policie v roce 2008. Další dva vozy zakoupila v roce 2009. Všechny mají spotřebu zhruba 20 litrů benzinu na sto kilometrů. Je v nich nainstalován i systém na pohon zemním plynem. Drahý provoz se tak promítá do ročních nákladů, které strážníci za rok 2010 vyčíslili na 824 75 korun včetně pohonných hmot a údržby. Vozy dosud najezdily asi 228 tisíc kilometrů. Pražané je mohli běžně potkat na Václavském náměstí či na panelových sídlištích.
2 230 000 Kč
Vznášedlo
Vznášedlo koupila městská policie v létě roku 2007. Stroj SCOUT Hovercraft XS 430 strážníci ještě nikdy nepoužili v ostré akci.
Obojživelník měří 4,25 metru, váží 335 kilogramů, motor je čtyřtaktní Weber s objemem 750 kubických centimetrů s výkonem 110 koňských sil. Na vodě uveze čtyři lidi, na souši o jednoho více. Má zasahovat především při povodních a dalších katastrofách. Za hodinu provozu dají strážníci zhruba 400 až 450 korun.
1 154 141 Kč
za čtyři vozy
Smart
Strážníci provozují čtyři miniauta typu Smart. Dva nejmenší dvoudveřové vozy koupili v roce 2003. Jde o vozy Smart for Two. Větší čtyřdveřové Smart for Four koupila městská policie v roce 2004 a 2005. Vozy strážníci využívají k běžné hlídkové službě.
226 100 Kč
za dvě vozítka
Segway
Vozítka Segway slouží u městské policie v počtu tří kusů, z toho je jedno zapůjčeno od Městské části Praha 1. Vozítka byla zakoupena v roce 2009 a strážníci je využívají k hlídkové službě v centru města. Na vozítkách prý strážníci pokryjí území o větší rozloze.