• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PLUMMPLUMMova tvorba - kresby, malby, vesmír a vůbec
    rozbalit záhlaví
    KULHY
    KULHY --- ---
    PLUMM: Ollie je strasne nadhernej! Ty skejty v tom mi zvysujou srdecni tep.
    PLUMM
    PLUMM --- ---
    A doresil bych to bud ve zpravach, nebo se muzem potkat nekdy nekde.
    PLUMM
    PLUMM --- ---
    LOP4TA: Huste ty! Slusnej armor:)

    No tak v tom pripade konkretni postup dost zalezi na tom, jak velkou vec chces vyleptat a na jakej podklad. To bych asi musel videt primo tu vec, co chces leptat a ukazat, co tam chces vyleptat a jak to ma ve vysledku vypadat no, dost to zalezi.

    Ta zminena kyselina od sermiru s nejvetsi pravdepodobnosti bude prave chlorid zelezity. Ma ho v kovarne temer kazdej kovar, co dela cepele, patinuje povrch sedou barvou a zaroven jemne lepta do hloubky...jakoze spis povrch tak trochu zdrsni, ale nic moc vyraznyho. Koupis v elektru 40% koncentraci (je to oficialne leptadlo na tvorbu tistenych spoju) litr cca za 150 Kc. Nemusis v tom tu vec celou namacet, staci to potirat steteckem, kovovej povrch ztmavne do tmave sedy behem par minut. Uz treba po 20 sekundach to bude svetle sedivy. Nerez do tmavsi jak svetle sedivy nedostanes. Predchazejici dukladny odmasteni povrchu je podminkou.

    Kyselina chlorovodikova nezacernuje, ale ta lepta vylozene do hlouky. Tou leptam nerez, protoze na nerez je chlorid kratkej a je na to potreba trosku silnejsi chemka :D

    Dalsi moznost je pouzit roztok silnyho peroxidu vodiku s kuchynskou soli. Jakoze potirat nejaky misto. To zpusobi, ze ti ta vec okamzite zrezne pred ocima a pak to cely uvaris ve vode, cim ten cervenej oxid zeleza (Fe2O3) premenis na cernej oxid zeleza (Fe3O4) a stabilizujes - Tohle se pouziva v trochu slozitejsi podobe prumyslove na strelnych zbranich, proto jsou cerny. Ale tenhle zpusob je pouzitelnej jen v pripade, ze ten kus kovu pak muzes vzit a celej dat varit do hrnce s vodou no:)

    No a napadaji me i dalsi moznosti s vyuzitim ne tak silnejch ziravim...dost podobny veci dela silny horky instatni kafe, kuchynskej ocet (5-8% kyselina octova) nebo treba horcice (kde je taky kyselina octova). Ale horcici to trva dost dlouho, zase se s horcici daji udelat krasny flekance, to by se ti mohlo zamlouvat:) Proste to na par hodin ruzne opatlas nejlevnejsi horcici a pak umejes.

    Tohle vsechno co jmenuju vcetne tech silnejch kyselin jsem vyzkousel, tak bych poradit asi dokazal, ale zalezi pripad od pripadu a jakyho vysledku chces dosahnout no, rikam, musel bych to videt :))
    ____
    Jj, opoustim pruzinovku a jdu do mnohem lepsich oceli, at se nekam pohnu:) Ted prave budu pro kamarada do restaurace nuz z ty japonsky VG10. Je to takovej jakoby damasek no, ale ve skutecnosti to jsou jen vrstvy na sobe, takovej sendvic. Nejsou v tom nejaky obrazce nebo tak.
    LOP4TA
    LOP4TA --- ---
    PLUMM: ah peknej detail, takze diky vyzkousim
    LOP4TA
    LOP4TA --- ---
    PLUMM: jop prave ze bych to potreboval spis povrchove a tak nejak humpolacky na ty moje "vyrobky" viz foto. vim ze kdysi u sermiru se to delalo nejakou kyselinou ale tam nez bych se doptal.. no na kukri bychom se mohli dohodnout :D koukam ze mas novou japonskou ocel a vypada moc hezky takovej damaskovej sendvic.

    PLUMM
    PLUMM --- ---
    LOP4TA: Nasel jsem jeste tohle. Tady vidis dobre rozdil mezi AC a DC. Tohle je oboje v obyc nerezovych kuchynacich. Delal jsem asi milion testu nejdriv:)

    20200326-21464120200328-200437
    PLUMM
    PLUMM --- ---
    LOP4TA: Ale pocitej s tim, ze pokud budes vypalovat elektrolyzou ocel, ktera neni nerezova, bude to misto pak nachylnejsi ke korozi, protoze narusis tu ocel a zdrsnis v tom miste jeji povrch = vetsi povrch pro chytani vzdusny vlhkosti. Pokud do nerezu, tak no problem.

    Klidne se ptej jestli te kolem toho este neco zajima, nebo se ti to nebude darit, mam tohleto postizeni:
    :)
    PLUMM
    PLUMM --- ---
    PLUMM: LOP4TA: S tim chloridem...pripadne misto vinylovy samolepky muzes na vymaskovani pouzit lak na nehty, kterej ma vyhodu, ze se ti ponorenej neodchlipne, samolepka se odchlipnout muze, pokud ten kov nebude vylestenej a dobre odmastenej. A na konci to jen umejes acetonem.

    A jeste zajimavy zjisteni... stejnosmernej proud vypaluje vylozene do hloubky, viz ftoka toho loga, co jsem postnul. Stridavej proud spis jen permanentne zacernuje a do hloubky nejde.
    PLUMM
    PLUMM --- ---
    LOP4TA: Zvladl. :) Jen jsem teda jeste nedelal full tang rukojet (cepel pruchozi celou rukojeti, ze ji vidis po stranach), delam porad tyhlety japonsky skryty trny v rukojeti, na kuchynak mi to prijde elegantejsi, ale zvladl bych. Ono je to jen nekolik navrtanych der navic:)

    Ilustraci jsem leptal ja, ona jen nakreslila ten obrazek. Je to delany elektrolyzou. Nez abych to slozite popisoval, googli treba "knife electro-etch" a u vetsich obrazku/vetsich ploch se vyvaruj ponoreni noze do elektrolytu (odpalil jsem takhle jeden zdroj a prepalil nekolik kabliku:)) a spis se dej cestou leptani pomoci uchostouru s pripojenou elektrodou. Popchopis az se mrknes na nejaky video. Btv ja uchostoury taky nemel, takze jsem vypaloval hajzlpapirem namotanym na dreveny trisce a porad ten hajzlpapir vymenoval, pac to vypalujes jiskrenim, takze se porad palil na uhel, haha. Jako zdroj postaci pouzit nabijecku na telefon, uriznout konec a pripojit krokodylkovy kabliky. Ja to delal na 12 voltu, 2–3 ampery. Cim vic obojiho, tim to jde rychleji, ale kdyz budes mit levny krokodylky jak ja, tak cim vetsi proud a napeti, tim rychleji se ti na nich roztece guma a prepalis je:) Maly logo je otazkou chvilky a stacila by na nej i 9V baterie (nebo nekolik), mne to zabralo tak hodinu az dve, pac je to veliky.

    Jako dalsi moznost se nabizi i vyriznout si sablonu do vinylovy pasky (stejne jak u ty elektrolyzy), odmastit, nalepit, znovu odmastit to vymaskovany misto a pak to cely ponorit na par minut do chloridu zeleziteho, vytahnout, oplachnout, odmastit a tohle cely nekolikrat opakovat. Vysledek bude tmavsi lept, ale ne tak hlubokej, spis jen tak povrchovej, nicmene je to vhodnejsi na velkou plochu. Elektrolyzou muzes jit klidne milimetr do hlouky, kdyz to budes delat dost dlouho a je vhodnejsi na veci, kde jsou linky. Za me elektrolyza is the way to go. :)

    Nebo to muzes nakreslit a odnest nekam, at to vypalej gravirovacim laserem, ale to asi neni uplne ten zpusob, na kterej se ptas :)

    Tohle logo je elektrolyzou na mym prvnim nozi. Na cistym kovu dokazes udelat cisty linie, ale jak tam bude nejakej bordel - v tomhle pripade ty cerny oxidy jako pozustatky po kovani na pravy strane – tak je to pak takovy prasactejsi a nejde to moc dobre.

    LOP4TA
    LOP4TA --- ---
    PLUMM: hele a takove kukri by jsi zvladl? to jsem si vzdycky pral :) a jeste tak jako mimo nejake dobrej leptaci postup by se u kamaradky nasel? diky
    PLUMM
    PLUMM --- ---
    Tohle je docela axperimentalni nuz, rikam mu Koronajf :) Zrenovovanej desitky let starej reznickej nuz. Dost znicenej, nepouzivanej. Tak jsem mu dal chudakovi znova funkci a jinej tvar.
    Spoluprace s kamaradkou, ktera delala ilustraci. Corona: Princezna bojovnice s rouskou permanentne vypalena do cepele. Udelali jsme to jako takovy memento tohohle karantenniho silenstvi :) Americkej orech, mosaz, zlomeny skejty.

    "Coroknife" 170 mm
    http://www.youtube.com/watch?v=VDXaVS2ZO-I


    PLUMM
    PLUMM --- ---
    PLUMM
    PLUMM --- ---
    PLUMM
    PLUMM --- ---
    LOP4TA: Diky. No zatim ne. Jen spoustu kecu od kamaradu "ja bych chtel nuz" a "ja urcite taky" a pak nikdo nic, kdyz se dozvi, ze to nestoji 5 stovek :) Nikdo si moc neuvedomuje, ze nozir seriovy vyrove cenove konkurovat proste nemuze, to nejde, takze nakonec vsechny stejne posilam pro noze do ikey, kdyz se dozvim, ze ta nejdulezitejsi vec u novyho noze je pro ne nizka cena a je jim fuk jak to vzniklo a z jakyho je to materialu a ze to budou muset porad brousit:)
    A ja je dotedka nikde ani neprezentoval, pac jsem doted pouzival hlavne pruzinovou ocel, protoze se s ni dobre pracuje, nestoji moc a pritom je relativne kvalitni. Ale vzdycky kdyz reknu, ze neni korozivzdorna a museli by se o ni lidi starat, tak vsichni vohrnou nos, ze to nemuzou davat do mycky. Jak kdyby tu mycka na nadobi a nerezova ocel s nama byla od praveku nebo nevim:)

    Kazdopadne korozivzdorny a nekorozivzdorny premiovy oceli mam taky ted docela zasobu, takze postupne budou pribyvat . Nicmene porad me to tahne spis k ty nekorozivzdorny, protoze patina je podle me krasna a ten "navzdycky novej vzhled" nerezu mi prijde sterilni, studenej a nudnej. Nejlepsi nozirsky oceli jsou stejne nekorozivzdorny a treba japonci nerez skoro nepouzivaj... nehlede na to, ze reznici taky vzdycky meli nekorozivzdorny noze, ale to se lidem blbe vysvetluje, musi si to holt najit samo zakazniky no. No uvidime. Ale kaslat na to, nejak to dopadne :)
    PLUMM
    PLUMM --- ---
    Animacky koukam moc netahnou, tak zacnu s nozikama :D
    Linkuju z fejsbuku, co jsem tedka zalozil https://www.facebook.com/2mknives
    Instac zatim neni, pac tam nemam jak uploadovat. Mobil mi nefoti, takze to fotim fotakem a pro jistotu mi ted i odesel notas. A ze stolniho se instac ovladat neda, pac ten jede na win7 a ne potrebnym win10. Haha:)

    Jeden z prvnich, ma svy mouchy. Pruzinova ocel 14-260, parcialne kalena (tvrdy ostri – tmavsi barva, nezakalenej pruznej hrbet), rukojet z mosazi a palisandru. Btw. vubec jsem netusil, jak palisandr nadherne voni, kdyz ho cek rozrizne. Ona ta prace se drevem celkove je hrozne vonava od zacatku az po konecny napousteni prirodnimi oleji a vosky. :)




    PLUMM
    PLUMM --- ---
    Tenhle posledni je teda prekreslenej realnej vyhled z toho okna, to neni sci-fi. Doporucuju prepnout to na 4k, jinak jsou ty vyhledy dost pixel-party :) Kreslil jsem to myslim na 10k nebo tak neco.

    Helicopter and fire
    https://www.youtube.com/watch?v=PdsEd1J05jw
    PLUMM
    PLUMM --- ---
    PLUMM
    PLUMM --- ---
    PLUMM
    PLUMM --- ---
    PLUMM
    PLUMM --- ---
    Nasel jsem na YT ty VR ilustracky. Ono to takhle na 2D videu vypada docela trapne i kdyz se v tom taky da rozhlizet. Ale bylo to poprvy, co jsem mel na hlave oculus a kdyz se cek ocitne ve svym nakreslenym prostredi a muze se v tom rozhlizet, tak to ma docela silnej wow efekt:) Delali jsme to ve dvou lidech v docela kratkym terminu, ja kreslil, kamarad animoval.

    Jsou to vlastne vyhledy z Novomlynske vodarenske vezi v Praze, z ktery je ted pozarni muzeum. A nechteli jsme delat klasickou muzejni vec (muzeini vizualy byly v ostatnich patrech, tohle je v tom nejvyssim), tak jsme udelali takovyhle "pozarnicky" scifarny, pac jsme proste mohli:) V ty vezi jsou nahore okna a pred nima instalovany oculusy, takze proste cek jakoby kouka z okna a kdyz se podiva do dalekohledu/oculusu, je tam to samy mesto o X let pozdeji s nejakou animaci no. Proste jsme si to udelali tak, aby to byvilo i nas:)

    Apes
    https://www.youtube.com/watch?v=A7E-MpMem9c




    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam