• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GIDDYPOROD DOMA příznivci vítáni
    GIDDY
    GIDDY --- ---
    Hezký výzkum, kvůli zákazu rodit u nás v porodním domě sem rodila doma
    SARKALINA
    SARKALINA --- ---
    GIDDY: je to komplexni problem. snahy zespoda jsou v CR nekolik desitek let, ale momentalne jakakoliv systemova zmena narazi na politiky a jisty zajmovy skupiny. vlada a doktori jsou spokojeni s vysledkama v porodnictvi co do poctu perinatologicke umrtnosti a je to pro ne primarni kriterium (dost mozna i jedine?), pres ktery nejede vlak. protoze jsou to vetsinou muzi kdo rozhoduji, dalsi aspekty porodu neberou v potaz. verim, ze pokud by:
    1/ spolurozhodovala o zmenach zena, ktera mela moznost zazit prirozenej porod bez zasahu,
    2/ parizek by odstoupil ze sve funkce
    3/ vyladil by se zakon o porodnich domech a o peci poskytovane komunitnimi porodnimi asistentkami
    4/ krajske urady by prestaly limitovat registrace porodnich asistentek co do rozsahu poskytovane pece
    5/ ministerstvo zdravotnictvi by prestalo ignorovat fakta, ktera jim nekolik lek predsunuje UNIPA, PDCAP, HAM, Ceska lobby, atd.
    6/ nekdo vlivny by zalobboval u pojistoven, aby zacaly hradit peci komunitnich asistentek (v soucasne dobe se odkazuji na zakon)
    7/ mezi doktory, pracovniky RZS, nekomunitnimi asistentkami, zakynemi porodni asistence by vzrostlo povedomi o bezpecnosti prirozeneho porodu
    8/ vyrazneji by vzrostl zajem zen o porody doma / v porodnich domech

    zmena by se prosazovala podstatne lepe a mela by sanci na uspech.
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    KAREN KERRAY: na redditu by to potřebovalo nějaký plusy, místní konzervy nebo co já vím co jsou zač si na tom tam vylívají zlost ,)
    KAREN
    KAREN --- ---
    KERRAY: Hih. Zrovna s tim sem jdu ,D
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    TZ: Výsledky studie FSV UK: Češky rodí doma hlavně kvůli stavu porodní péče | Fakulta sociálních věd UK
    https://fsv.cuni.cz/...dia/tz-vysledky-studie-fsv-uk-cesky-rodi-doma-hlavne-kvuli-stavu-porodni-pece

    Důvodem jsou hlavně zákroky, které jsou rodičkám prováděny bez jejich souhlasu a také znevažování jejich pocitů a schopností. Doma by často nerodily, pokud by si mohly v porodnicích vybrat porodní asistentku nebo by existovaly porodní domy (jak je například zvykem v zahraničí).
    SARKALINA
    SARKALINA --- ---
    GIDDY: vicemene stale stejne, par jich kolem prahy znam, poslu ti seznam?
    GIDDY
    GIDDY --- ---
    by se snad vyplatilo vybudovat cestovku za normalnimi porody v zahranici....i kdyz ted v te blaznive dobe asi uz utopie
    GIDDY
    GIDDY --- ---
    a diky za zkusenost Ulo z Nizozemska, proc jsme u nas v tomto proboha tak pozpatku, kdyz neni NL tak daleko, co? uff
    GIDDY
    GIDDY --- ---
    holky, prosim, uz to neni pro me aktualni tema, moc sem ani nechodim, nevim jaka je situace v CR, ale kamaradka chce rodit doma, treti dite, jak jsou na tom ted PA pri domporodech? nejake omezeni, maji legalne registraci, muzou stale vypsat papiry vsecky nebo sou zmeny? ja naposled rodila doma v r.2012, takze davno, moc diky za postrehy a mozna budu rada za tipy na dobre asistenky ve stredoceskem kraji, tudiz mozna praha s dojezdem, kamoska je z Kolina
    diky diky
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    ORIKA:
    to je sen a značka ideál..
    nechci z toho dělat obranu dul, ale vnímám, že se o nich fakt málo ví..
    pa právě pokud nemá zvlášť výcvik, tak je na tom úplně stejně v té péči o psychiku jako dula bez výcviku..
    vždycky stejně hraje roli konkrétní žena a konkrétní poskytovatel péče, jak si sednou..
    třeba v tom výcviku od české asociace dul se věnují krizové intervenci celé dva bloky..
    nicméně třeba pro mě to i tak je málo a jedu dál..

    poslední info o síti dul a spolupráci v gb mám z jara, koordinátorka pak zemřela..
    a právě v londýně porodní asistentky předávají co můžou dulam poslední dva roky.. tady ale jde o veřejné nemocnice..
    dokonce při první covid vlně duly přijaly mezi sebe do porodních týmů..
    ORIKA
    ORIKA --- ---
    YEETKA: ja tedy mam zkusenosti stare 7 let, takze je mozne, ze se vse opravdu posunulo (z toho co pises bohuzel ne zrovna zadoucim smerem), ale kdyz jsem rodila ja, tak me mela moje PA v peci od nejakeho 20 tydne (chodila jsem i ke svemu gynekologovi, kvuli screeningum, ale v pripade, ze bych chtela, mela by me v peci pouze PA) az do konce sestinedeli a i pak byla moznost ji zavolat kdyby byl jakykoli problem... A to nejen zdravotni, ale i psychicky. Nikdy se neomezovala pouze na zdravotni/porodni stranku veci, naopak jsem s ni resila i veci vztahove/psychologicke. Dule bych v tomto nikdy nemohla duverovat, prave proto, ze nema potrebne vzdelani. Duveryhodna by pro me byla pouze v pripade, ze by mela vystudovanou psychologii (nikoli kurz, ale vs).
    Btw segra v Anglii mela taky "pouze" PA, ktera ji mela na starost cele tehotenstvi i sestinedeli, chodila k ni domu pravidelne na kontrolu a byla k dispozici na telefonu 24/7.
    ULO
    ULO --- ---
    YEETKA: myslím, že anonymitě se stát, že je potřeba u jiných rodících žen, ale podle statistiky spíš ne. PA pracují (co jsem tak viděla) ve skupině, aby mohly klientkám věnovat náležité množství času. Při minulém porodu se stalo, že nemohly přijít PA z mé praxe a poslaly kolegyni z praxe spřátelené. Tabulka ukazuje 99 porodu na asistentku za rok.

    YEETKA
    YEETKA --- ---
    ULO:
    ne neříkám, že pa ví jen jak pracovat se ženou při porodu a po něm, říkám, že obvykle nemá kapacitu na víc, protože je potřeba u další rodící ženy, proto je ve většině vyspělých zemích snaha co největší část péče o psychiku ženy delegovat na ty duly a díky tomu mají prostor se maximálně vzdělávat..

    za info o tom jak to Niki má budu moc ráda, když bude ochotná to sdílet..
    ULO
    ULO --- ---
    CAMELLA: tady je krasne, tak by to tak zlé nebylo ;)

    (Čímž nechci říct, že v Česku není krásně, hlavně ty hory, ty hory!!!....)
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    ULO: ach, tohle zní tak krásně, ta kontinuální péče. Moc bych si přála, aby moje dcery měly jednou tuhle možnost i tady a nemusely se odstěhovat do NL
    ULO
    ULO --- ---
    YEETKA: já přidávám jak jsem koupila, až Niki uvidím a ona bude mít čas, můžu se jí zeptat na detaily. Každopádně, se pleteš v tom, když říkáš, že PA ví jen jak pracovat s ženou při porodu a krátce po něm. Tady v Nizozemí vede Verloskundige těhotenství od začátku do konce a šestinedělí (kromě screeningu ženu nikdo nevyšetřuje, i normální porod probíhající v porodnici vede ta samá verlooskunfige). Zajímají se o chod rodiny, přijetí dítěte ze strany partnera a ostatních dětí. Asi když narazí na vážný problém, tak odešlou ke specialistovi, pokud žena bude chtít, ale vzhledem k tomu, že těhotenství dále vedou, tak s tím také musí pracovat. Nechtěné těhotenství má (podle toho co říkal muž, že říkala Niki) fyzický vliv na průběh jak těhotenství tak porodu. A asi je tedy lepší pokud takové těhotenství vede někdo, kdo ví jak s tím pracovat, než verlooskundige, která toto rozšíření nemá.

    Verloskundige má zcela jiné kompetence, než česká (a pravděpodobně i britská) porodní asistentka. Důležité je, že nejsou s lékaři konkurenční, naopak se jejich služby doplňují. Podle toho, co jsem slyšela, doprovází verlooskundige ženu i k porodu, který vede lékař (protože pro rodičku je to známá důvěryhodná((rodička si ji sama vybrala)) osoba, která vedla těhotenství), osobní zkušenost nemam, ale minule jsem byla hospitalizovaná s miminkem po porodu na 24 hodin kvůli pozorování. Moje verlooskundige mě tam doprovodila, dohlédla na to, abych měla všechno, co potřebuji, představila mi lékaře, obstarala veškeré papírování. Pak mě během dne zkontrolovala, jak všechno probíhá, pohovořila s lékaři a nakonec při odchodu mě znovu doprovodila. Všechny dokumenty nemocnice musela poslat jí, protože do konce šestinedělí jsem spadala do její péče.
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    YEETKA:
    ještě doplním, že on je fakt rozdíl mezi soustředěnou prací s nějakým traumatem, která vyžaduje spoustu času a uměním s tímto pracovat přímo během porodu a těsně po něm, na což by třeba místo několika letého výcviku stačil týdenní kurz..
    pokud se pa nebo dula "specializují" třeba na práci se ženami, které byly zneužity, tak takové ženy o jejich specializaci ví a vyhledávají je, znamená to ale, že mají ten výcvik..
    YEETKA
    YEETKA --- ---
    PROMETHEA:
    myslím, že to je spíš o tom slově "specializace" a konkrétním spojení s "nechtěným těhotenstvím"
    ani jednou jsem nepsala, že by pa nemohla mít oblast ve které se dovzdělává a je to něco navíc..
    takže se snažím poukázat na nesmysl o nechtěném těhotenství a specializaci na něj.. to je příliš úzká záležitost..

    každopádně pokud jsou stavy, které vyžadují nějakou speciální péči, pak ta metodika je všude stejná - terapeut, případně psychiatr, pokud má pa nebo dula ke všemu několika letý výcvik v oblasti terapie, pak hurá.. to je ale potřeba k tomuto zmínit a prostě bez toho není možné podobnou praxi, chcete-li specializaci, dělat..

    představa, že pa a duly se nerozlišují je romantická, ale každá mají úplně jiné kompetence kdekoliv, dula není zdravotník, zase si dovedu představit, že jí některý systém jinde dovoluje rozšířit vzdělání a kompetence..

    jsem napojená na síť dul v gb která zachytává hlavně ženy s různými traumaty, případně slabé sociální zázemí a ciziny..
    je to hlavně z toho důvodu, že porodní asistentky nemají kapacitu na jakoukoliv rozšířenou práci..
    vědí jak s takovou ženou pracovat při porodu a těsně po něm, ale tam je dlouhé období před a hlavně po porodu, kdy se může rozjet cokoliv..
    a to prostě pa nemá šanci řešit, je zdravotník a je dávno potřeba jinde..
    takže za mě asi takhle.. snažím se dávat úhel pohledu z praxe, nikoliv chytračit, ono stačí se o tom chvíli normálně bavit bez útoků a urážek, někdy si lidi prostě jenom nerozumí ;]
    PROMETHEA
    PROMETHEA --- ---
    YEETKA: pardon, ale ty tady chytračíš, a evidentně o praxi v zahraničí moc nevíš. a místo, abysis to nechala od holek vysvětlit, a třeba si i rozšířila obzory, tak tady trváš na své pravdě. možná to, co píšeš sedí na českou realitu, ale zrovna od holanďanů se dá tolik okoukat.
    proč by nemohla mít PA tuhle (nebo) jinou specializaci? už jen proto, že se v zahraničí (alespoň v DE) nerozlišuje dula a PA. je to jedno povolání se samozřejmě jiným označením (zde: Hebamme). v DE má spoustu PA v popisu služeb také “rodinné poradenství”. jasně, že pak odkazují, dle povahy problému, na specialisty, ale tím, že jsou v té citlivé fázi ženě nejblíž (a mají vzhled do fungování rodiny), mohou nabídnout pomocnou ruku. Moje tehdejší PA/dula/Hebamme měla v plánu specializovat se na poporodní traumata
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam