• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo
    Vše o dřevu, fotky dřevěných věcí, rady a návody na zpracování, tipy na koupi atp.
    rozbalit záhlaví
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    GHOSTDOGG: Odpověď na první otázku je vcelku pragmatická - sračkoidní materiály, tlak na co nejnižší cenu atd. Jinak dodnes znám lidi co dělají s poctivým masívem a dělají to původně. Dneska je celkem problém sehnat i dobře proschlé a dobře skladované dřevo. Proto se tím na dnešní poměry tak málo lidí sere. Těch knih je docela dost, ale mám jich hodně v němčině.

    S lunárním dřevem jsem dělal ve švýcarsku a prošel jsem si celý proces od kácení stromů až po výrobu a ano. Opravdu to tak funguje. Jako největší osobní zkušenost rád vyprávím pobyt v budově, která byla tímto dřevem postavena. Je tam menší signál na mobily a na wifi.
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    GHOSTDOGG: učitel na dřevěný konstrukce říkal o lunárnim dřevu spíš to druhý, že se tomu přisuzuje zdaleka víc než co za tu cenu dostáváš
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    Nevíte někdo, jestli jsou nějaké knihy nebo jiné zdroje, které by popisovali, jak se zpracovávalo dřevo jako materiál historicky? Nějak mi nejde do hlavy, proč se dnes všechno dřevo napouští a máchá v kdejakých chemkách, které ve výsledku ani mnohdy nemají valný účinek, když historicky, kdy bylo masivní dřevo využíváno mnohem víc, muselo být zpracováváno jinak, avšak ne na úkor kvality. V podstatě mě zajímají povrchovky, stabilizace dřeva apod. Pokud by mi k tomu kdokoliv mohl něco říct či doporučit, budu rád.
    A k tomu i druhá, související věc: máte někdo větší nebo nějakou zkušenost s měsíčním dřevem? Vážně to funguje až tak moc, jak píše Thoma, nebo je to částečně takový naivní optimista. Zpravidla se setkávám spíš s takovým mírným nepochopením, když někomu o Thomovi začnu vyprávět, tak bych byl rád za nějaké přímé zkušenosti.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    DIXIE: Jo, to jsem četl taky. IMHO se tomu nejvíc blíží srubařina. Lidi z toho odkazu, co jsem ti poslal, ti rádi pomůžou. Dělají i kurzy, kde si to budeš moct zkusit.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    KUTIL: S trochou kreativity ho použít můžeš. Třeba spojit truhlařinu s košíkářstvím a udělat k něčemu madla z čerstvých vrbových větví a nechat je schnutím ztvrdnout. Někde jsem to viděl a je to docela pěkné.

    DIXIE: Vygoogli si "selský nábytek". Často se používá spoj na průběžný čep zajištěný klínem (do jednoho dílu uděláš díru, na druhém vyřežeš čep, čep prostrčíš dírou, do samotného čepu uděláš taky díru a natlučeš tam klín). Takový spoj ti udrží i syrové dřevo a tipuju, že se taky proto tak často používal. Je to vidět třeba na trnoži tohoto stolu:

    DIXIE
    DIXIE --- ---
    KUTIL: proto jsem to dal truhlare do uvozovek, neznam cesky nazev pro to remeslo, pouze vim ze existuje (i kdyz nevim jakou ma tradici v nasich koncinach, hodne silne udajne bylo v americe mezi osadniky) a rad bych se setkal s nekym kdo se jim zabyva..
    KUTIL
    KUTIL --- ---
    DIXIE: truhlář jako takový surové dřevo nepoužívá, leda koupí a potom nechá několik měsíců vyschnout a nebo se něco vyrábí do exteriéru kde to nevadí
    DIXIE
    DIXIE --- ---
    JOSEF_K: da se z toho i soustruzit (idealne na pruzinovem soustruhu), a udelat tak treba zidle, prave s temi spoji ktere drzi tim ze drevo v ruznych smerech ruzne sesycha..

    ad i/y - dodneska nevim jak je mozne ze jsem z cestniny nikde nepropadl ;)

    kazdopadne diky za link
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    DIXIE: Jako syrového dřeva? Sírové neznám:). Co vím, tak z toho se dělají tak leda krovy a pak dřevostavby ala sruby a roubenky. Někde jsem četl o hrubém nábytku, který byl pospojovaný tak, že se spoje vysycháním utahovaly, ale to stejně bude muset být nějaká variace na tesařské spoje. Potřebné know how budou mít zde:
    HOBLINA | Roubenky a sruby
    http://www.roubenkyasruby.cz/
    DIXIE
    DIXIE --- ---
    nevite nekdo o nekom, kdo by tady v CR delal "truhlarinu" ze siroveho dreva?
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    A propo, sice je to překližka, ale nemá to chybu:))))

    Ukrajinský student splnil sen školáků o automatu na střílení gumiček - iDNES.cz
    http://hobby.idnes.cz/...-na-strileni-gumicek-dps-/hobby-dilna.aspx?c=A140122_115002_hobby-dilna_bma
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    LASAN: Tak ať. Až zčerná úplně, střelí to za těžký peníze jako fosilní dub:)).
    GREGI
    GREGI --- ---
    co massaranduba? ta by nemela mit s vodou problem;)
    LASAN
    LASAN --- ---
    No možná bych se toho dubu trochu bál má v sobě hodně tříslovin a s vodou by mohl černat
    ADIK
    ADIK --- ---
    JOSEF_K: díky za tip
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    ADIK: Optimálně teak. Teakovou spárovku jsem před časem kupoval tady, domluva dobrá:
    Řezivo : Dřevěné terasy, dřevěné podlahy, dřevěné fasády
    http://www.h-parket.cz/rezivo/

    Dub by šel taky, dělaly se z něj mlýnská kola, takže proč ne.
    Dub beru zde:
    Sušené řezivo - prodej Ing. Pavel Sedlecký
    http://susenerezivo.cz/

    Povrch asi napust nějakým olejem na dřevo (Bona, OSMO). Lak by ti popraskal.
    ADIK
    ADIK --- ---
    chtěl bych udělat dřevěný rošt do sprchového koutu.
    1) z jakého materiálu? (napadá mě dub)
    2) kde materiál koupit? (praha a okolí)
    3) jakou povrchovou úpravu?
    ZCR
    ZCR --- ---
    (dovolím si úplně nekonstruktivní poznámku, že kdykoli tyhle spoje vidím, gratuluju si, že se dřevem dělám něco úplně jiného a nemusím se téhle 3D magii věnovat!)
    DIXIE
    DIXIE --- ---
    JOSEF_K: no premyslel jsem jestli by nestalo za to aspon to vyzkouset na nejake virtualni masine, ale na to ted nemam cas.. (a k tomu mam vazne podezreni, ze clovek stejne nedostane nic nez infekci..)
    /OT
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    DIXIE: JJ, to jsem přesně našel taky. A obecně soubory .exe stahuju děsně rád:).
    DIXIE
    DIXIE --- ---
    JOSEF_K:
    jeste jsem koukal na toto
    http://www.amazon.com/The-Art-Of-Japanese-Joinery/dp/0834815168/ref=pd_sim_b_1
    a toto
    Japanese Joinery: A Handbook for Joiners and Carpenters: Yasuo Nakahara: 9780881790016: Amazon.com: Books
    http://www.amazon.com/...502&sr=1-1&keywords=japanese_joinery__a_handbook_for_joiners_and_carpenters

    ale ve vsech pripadech jsem nasel maximalne velmi pochybne linky vnucujici cloveku .exe s pomoci ktereho si to ma stahnout, nebo pozadujici kreditni kartu
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    MILAZAJICEK: To by mi ke štěstí úplně stačilo:). Kdepak je?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam