• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo 🪓
    Vše o dřevu, fotky dřevěných věcí, rady a návody na zpracování, tipy na koupi atp.
    rozbalit záhlaví
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    JOSEF_K: Térem se natírala konstrukce pod terasou, ředil ho lněným olejem, aby to nebylo tak tmavý. Pár dní to bylo docela cítit.
    Benáckej štuk neumím, bude ho tam dělat nějaký subdodavatel, já umím marocký štuk, leštěné japonské otsu a hliněné omítky :) Klidně pošta, kdyby ses chtěl na něco zeptat.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    LINKOS: Fotky nahoď, to jsem zvědavej. Jinak tér je fajn a chrání fakt pěkně. Ale je opravdu hodně aromatickej (je to prakticky vypálená smůla ze zbytků jehličnatýho dříví, takže smrdí kouřem, terpentýnem a smůlou) a hodně barví. Tungový olej vytahuje kresbu, ale je takový medový a barvu dost ovlivňuje. On i ten vosk bude vidět, protože když ho naneseš za tepla, tak čelní dřevo ho nasákne klidně cenťák hluboko, což je na podélném dřevu vidět. A z čeho děláte benátskej štuk? To mě zrovna hodně zajímá. (klidně do pošty, zedničina sem moc nepatří:)).
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ono hlavně šlo aby se zachoval přirozený vzhled dřeva, aby zešedlo atd, proto sme nechtěli barvu od osma.
    Se seříznutím sme počítali, jen sme si nebyli úplně jistí čím to ošetřit, zkusíme tedy ten nahřátý vosk. Protože se budou natírat jen špičky, nebylo by to asi ono natřít to térem, nebo tungovým olejem, kvůli zbarvení.
    Díky všem. Tu publikaci si proštuduju až bude trochu času.
    Ještě máme rozdělaný dřevěný stropy, prkna budou opalované a natřené lněným olejem, to dřevo vypadá takle pěkně, tak jsem zvědav jak to bude vypadat v kombinaci s benátským štukem na stěnách, možná nasdílím fotky.
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    LINKOS: Nebo tady je jako hodně tradiční dřevní tér, zkušenost nemám, zkus prozkoumat: http://www.cestadreva.cz/page/obchod/prirodni-oleje-na-drevo
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    tady by mohli psát něco zajímavýho o tradičních metodách, když je to ten skanzen - http://www.npu.cz/download/1204893368/met21ochrdrev.pdf
    DEEJAYY
    DEEJAYY --- ---
    jj OSMO je jasná volba LINKOS: klidně dej vědět, něco vymyslíme ;)
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    LINKOS: Chápu dobře, že ti jde o vršky kůlů? Včelí vosk není špatná varianta (rozpustit teplem a natřít), ale hlavně ty vršky kůlů seřízni do šikma, aby voda stejkala. A půjde i ten olej, lněný na exteriér moc není, ale tungový prý ano. A jestli na přírodnosti netrváš, tak OSMO na venkovní terasy.
    VINC
    VINC --- ---
    LINKOS: Děda dělal plot, ničim nenatíral vydržel 40 let, my jsme dělali plot a po 10ti letech vypadá jak ten po 40ti. Dřevo skoro stejný:)
    Někdo natíral plot vyjetym olejem, možná kombinace vosku a nějakého oleje by mohla fungovat dobře...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    zdravím, měl bych dotaz. Děláme teď ploty do skanzenu, všechno to je dřevo na dřevo, oloupáno pořízem. řešili jsem čím nejlépe ošetřit vrchní čelo dřeva, chceme to napustit včelím voskem. Je to dobrý nápad? Máte s tím někdo zkušenosti, případně existuje lepší varianta?
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    GHOSTDOGG: těžko říct. Když si kupuju řezivo, tak těch 8% má. Ale může to být blbé skladování, to udělá hodně. Nicméně byla by to lepší varianta než nedosušený dřevo těžený letos v červenci.
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    JOSEF_K: Ideální postup to sice není, ale obávám se, že naprosto bežný:(
    JPI
    JPI --- ---
    JOSEF_K: Díky moc. Vlhkoměr bohužel nemám.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    JPI: To skutečně na zamodrání vypadá, ale bohužel velmi podobně vypdají některé plísně z rodu Aspergilus případně Mucor. Pravda je, že zamodrání kromě estetiky nic nenarušuje, dřevo je furt stejně pevné a zdravotně nezávadné. Nicméně tak jako tak to není zrovna ideální postup. Dřevo by se mělo těžit v zimě. Standardně by se mělo dosušovat na osm procent vlhkosti, přičemž v interiéru ještě občas doschne (např. u mě v bytě je hodně sucho a dřevo mi vyschne na 5-6%, tedy tak málo, že už vlhkoměr má problém to změřit). Už při těch osmi na omak fakt necítíš, že by bylo vlhké, to se mi stává u dřeva cca 15-17% vlhkého. Bylo by zajímavé u tvé postele změřit vlhkost, ale vlhkoměr asi nemáš, co? Jestli je takhle vysoká vlhkost a dřevo bylo těženo např. letos, může dojít k tvarovým změnám nebo praskání, zejm. když teď začala topná sezóna a vysychání bude hodně rychlé. Uvidíš tak v horizontu měsíce.
    JPI
    JPI --- ---
    Chtěl bych vás poprosit o radu. Objednal jsem si postel na míru, po dodání mají ale některá prkna zešednutí, viz obrázky.

    Jedná se vnitřní prkna postele. Takže to esteticky nevadí. Bojím se ale, aby to nebyla plíseň, kterou by prkna chytla při přepravě. Prkna jsou očividně z hodně čerstvého dřeva Když na ně sáhnu je cítit, že jsou ještě vlhká.

    Prkna byla při přepravě zabalena cca týden v igelitu, kde se mohla snadno zapařit.

    Dodavatel mi na dotaz napsal:
    > Dobrý den,
    > určitě se nejedná o plíseň. Rošt postele je vyrobený z borovicového dřeva, které
    > je charakteristické zamodráním. K tomu někdy dochází, pokud je dřevo těženo
    > v letním období. Není to vada dřeva, ale je to jen estetická vada.

    Můžu mu věřit, že to tak je, že to není plíseň?



    LASAN
    LASAN --- ---
    zdravím, nemá někdo zkušenost s pořezem ořechového dřeva? Přivezl jsem si domu kmeny ořechu, ovšem jak to tak bývá mají daleko více běli nežli jádra. Chtěl bych docílit toho aby běl chytla také zahnědlou barvu jako to je u pařeného ořechu. Nemá někdo nějaký tip jak toho docílit, třeba jako nechat ho délé v kuře jen tak ležet a pořezat hop třeba až za půl roku?
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    Možná další věc, co si postavím:).

    Bending Wood The Easy Way
    http://wonderfulwoodworking.com/bending-wood-the-easy-way/
    ZCR
    ZCR --- ---
    tak prozměnu něco odstrašujícího

    55: Turning a $0.10 Log into $50.00 3D Art CNC Router
    http://www.youtube.com/watch?v=8YpjPi2QanQ
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    ZCR: Ha, nová věc k vyzkoušení. Síry mám kupodivu docela dost (taky dusičnanu draselného a dřevěného uhlí, ale pšššt), takže hokuspokusům nic nebrání.
    ZCR
    ZCR --- ---
    JOSEF_K: copak vosk, ale síra! O téhle technice jsem neměl ani tuchu: Sulphur inlay (též: inlay, která se vám při požáru řádně vymstí)
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    V podstatě nedopatřením jsem natrefil na tuhle stránku a na ní recepty na zajímavé využití včelího vosku. Vše potřebné mám, asi brzo vyzkouším...

    Domácí dílna - Politúry na nábytok z včelieho vosku
    http://www.domacidilna.cz/dilna/dilna.nsf/0/8aa96f874833b37cc1256ba6003e5704
    ZCR
    ZCR --- ---
    a tady ještě to první video...

    TOOL TIME 29 LEINHARD ROSE LATHE
    http://www.youtube.com/watch?v=zSE3Zww6fQE
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam