• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo
    Vše o dřevu, fotky dřevěných věcí, rady a návody na zpracování, tipy na koupi atp.
    rozbalit záhlaví
    CH_IN_A
    CH_IN_A --- ---
    LINKOS: Ten stůl už dosluhuje, je to asi 70let stará dyhova deska (co je pod dyhou netuším) a je permanentně zapatlany od děti, takže potrebuju nějaký odolný a snadno omyvatelny povrch
    Jen se do výměny nechci dívat na ty hnusne patlance
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CH_IN_A: fakt to chceš lakovat? Co tvrdovosk?
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    CH_IN_A: Epolex lak na dřevo S1300


    CH_IN_A
    CH_IN_A --- ---
    Muzete me doporucit nejaky transparetni lak na dreveny jidelni stul, ktery ma finalni tvrdost do 2-3 dnu?
    Natrel jsem stul pred cca 3 lety nejakym vodou reditelnym lakem na podlahy a budto byl ten lak uz prosly, nebo to byl proste smejd ale na 2 mistech, kde se o stul hodne opirame, se zacal rozplizavat (nevim jak to chovani jinak nazvat, vypada to jako kdyz se briskem prstu snazim sundat lepidlo po samolepce). Asi spatna odolnost proti potu :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    VO_D_KOLEK: kam to potřebuješ?
    INOX
    INOX --- ---
    VO_D_KOLEK: pila Mrázek v Radotíně má tohle podle mě skladem a přesně rozměr co potřebuješ.
    Hranoly a fošny | Pila Mrázek - Výroba a prodej stavebního řeziva Praha
    http://www.pilamrazek.cz/cs/hranoly-a-fosny/
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Víc toho, nemám, je to na onu terasu, do šesti trámků.
    Jasně, takže s 80 na 160 můžu v pohodě počítat.
    CUKI
    CUKI --- ---
    VO_D_KOLEK: Pokud toho máš víc, tak ti na opravdové pile nařežou i 3,5m, ale spíše to vezmou stejně ze 4ky. Pokud potřebuješ pár kousků tak bych to neřešil. 80x 160 je běžnej rozměr
    VONY
    VONY --- ---
    VO_D_KOLEK: Muzes zkusit Prazsky lesy, maj pilu v Hloubetine. Posli poptavku na voracek@lesy-praha.cz (Petr Voráček - Mistr dřevovýroby). Rozmer si muzes vybrat jaky chces.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    VODNIK: Já myslel rozměr průřezu. Ale platit 5 m, když potřebuju 3,5, bych taky nechtěl, samo.
    VODNIK
    VODNIK --- ---
    VO_D_KOLEK: naposled mi na pile řekli, že mají rozměr 5m a a pokud chci kratší ať si ho klidně uříznu (ale platil jsem pochopitelně celej)
    CH_IN_A
    CH_IN_A --- ---
    VO_D_KOLEK: Hornbach nemá špatne ceny. Často jen o par procent výš než obchody s dřevem - třeba bios na Dobříši
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    LINKOS: Já je budu potřebovat až na jaře, teď musím znát rozměry kvůli nadbetonování.
    Na pile ti uřežou, co si řekneš? Abych na jaře nezjistil, že jsem počítal s nějakým rozměrem, který mi nikdo nedodá…
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    VO_D_KOLEK: no, třeba prkna kupuju na pile, ale když jsem chtěl minule tramky, tak mi řekli, že dva měsíce smůla. Takže prekupnik, je jich dost, drevoset, drevosklad...
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    NÁKUP TRÁMŮ
    Měl bych otázku, která leckoho rozesměje, ale já fakt nevím: kde a jak se kupují trámy? Kalkulátor mi spočítal, že potřebuju dejme tomu 5 ks o rozměrech 80/160 a délce 3,5 m. S tímhle půjdu na pilu? Nebo budu hledat už hotové trámy a podle rozměrů upravím rozmístění?
    (Jde o terasu o složení trámy, prkna, lepenka, latě, pochozí prkna, řešilo se ve vedlejším klubu.)
    CH_IN_A
    CH_IN_A --- ---
    ADAMH: pokud se ti ten hoblik podari pridelat v pravem uhlu k rovnemu stolu (za ty uchyty pro voditko treba..) a nebude mit problem s tim hoblovat v poloze 90 stupnu, tak bys mohl docilit co potrebujes.
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    ADAMH: jsou i sdilene dilny např. fajnadilna.cz nebo se da najit někdo, kdo by tě za uplatu pouštěl do jeho dilny.

    tohle jako zkoušet bagrem okopavat ruže, netvrdim, že to nejde, ale jsou na to vhodnější nástroje.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    OMNISLASH: Tak ona by se dala zbastlit i minihoblovka z překližky, uprostřed které by byl ten el. hoblík:)). Ale fakt je, že bývá lepší na konkrétní práci používat nářadí k té práci určené:)).
    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    ADAMH: mno ja jen, ze ten neelektricky na te fotce je mozna i nekolikrat drazsi nez ten elektricky.. :D a imo stejne jako shooting board by se dalo vyrobit neco podobneho na elektricky. samo o sobe to proste na pravy uhel moc nepujde, to jsi proste poridil nevhodny nastroj
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    ADAMH: Ještě řekni, k čemu to vlastně potřebuješ. Ono to samozřejmě nějak půjde, třeba by se ten plechový doraz dal ohnout do pravého úhlu, že jo. Nicméně absolutní přesnost, kterou bys docílil třeba tou zmíněnou horní frézkou (a po pravdě moc nechápu, jak jde mít místo na el. hoblík a ne na horní frézku, která se dělá i v menších provedeních než hoblíky) tak prostě neuděláš (a to nejspíš ani tím ručním). Jestli se chystáš lepit spárovky, tak spíš větší problém než s pravoúhlostí budeš mít se srovnáním dlouhé hrany krátkým el. hoblíkem.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    ADAMH: Tak jasně, on plus mínus v pravém úhlu bude. Akorát výrobce ví, že tohle se rukou prakticky nedá udržet přesně, takže ani s výrobou dorazu přesně v úhlu si hlavu moc neláme. To bys tam musel dát fakt masivní pravítko, pravou rukou ovládat hoblík a levou mít dlaní položenou na tom pravítku. Pak si to představit umím. Ale jinak se pravoúhlé hrany dělají buď na normální hoblovce s pravítkem nebo se dají udělat poměrně snadno horní frézkou (spodní taky). Prostě k prknu přiděláš svorkou něco rovného, třeba vodováhu tak, aby stůl frézky dosedal na vodováhu a břit frézy (drážkovací nebo ohraňovací) šel jen kousek do materiálu. Pak to projedeš a je to jak když střelí.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam