• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo
    Vše o dřevu, fotky dřevěných věcí, rady a návody na zpracování, tipy na koupi atp.
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS:
    VO_D_KOLEK:
    cross dowel joint sic občas používám a v hodně ohledech je nezastupitelný, ale že by se nepovoloval? V měkkém dřevu a při velkém namáhání, ti ten váleček je schopnej nechat se zamáčnout mimo osu toho navrtání. Pokud nemá hlavu s podložkou tak i tam se pěkně žvejkne.
    Nejraději používám kvalitnější konfirmáty ve větším množství. Například na záda nábytku, kde to není vidět, jedu klidně každých cca 10cm jeden kolem dokola.
    Ono ať použiješ cokoliv, je potřeba v dostatečném množství, aby se to nemělo tendenci žvejkat. Něco neviditelnějšího by bodlo, ale pochybuju, že něco takového najdu.
    A jinak místo lamel používám právě hlavně kolíky, protože je člověk nemusí lepit. Excentr, beru hlavně jako prvek který velmi dobře stáhne materiály k sobě, což je často velmi nedoceněná vlastnost.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    LINKOS: Zatím jsem nevyráběl, ale používám příčnou válečkovou matici (cross dowel joint), drží, nepovoluje se, ale je vidět.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Když sme u tohodle svrtavani. Co používáte za rozebiratelny spoje? Když to chci na tvrdo, tak do udělám lamelovaci frezou, ale když to má být pak snadno rozdelatelne a prepravitelne? Ty excentry se povolují a štvou mě. Co se dá snadno rozebrat a přitom se to nepovoluje?
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Já bych řekl, že je to kopie ještě něčeho jiného. To původní bylo žluté, ale rozměrově a jinak totožné s IGM, bohužel přesnost pokulhávala. Hlavně pružností toho materiálu. Byl jsem tak nespokojenej, že jsem si vyrobil vlastní. No a pak jsem potkal ten wolfcraft. Stál asi pětikilo a vypadal mnohem lépe. A teď používám skoro výhradně ten. A pak co je dobrý jsou ty lišty https://www.igm.cz/igm-fkp656-vrtaci-pripravek-sada-656mm--zdarma-100ks-koliku-8x35/ a ještě ta druhá plochá. Tam už ta cena je jiná ale pokud by toho někdo dělal víc, tak se to vyplatí
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Fakt nechci rozjíždět diskuzi jestli koupit levnější, nebo dražší, ale třeba u toho IGM jsem pohledal některé jejich věci na aliexpresu a třeba ty hloubkomery jsou naprosto totožné, rozdíl je fakt jenom v napisu. Tím nechci tvrdit, že spousta tech laciných pomůcek a nářadí nejsou smejdy, ale některé věci se jedou hold ve velkým v Číně a evropští prodejci to pak jen nechají preznacit za svoje...
    CH_IN_A
    CH_IN_A --- ---
    CUKI: V tom s tebou naprosto souhlasím. Člověk se diví, co až jsou někteří výrobci schopni udělat špatně a to tak, ze výrobek je ve finále skoro nepoužitelný
    Značka je často alespoň základní jistota
    Mám třeba pomůcku na vrtání kolmých děr, Upnes do toho vrtacku - z obou stran vodítka s pruzinama - chtěl jsem ušetřit asi 500,- za wolcraft, objednával jsem to po netu a teď mám doma mrdku, kde špička vrtacku muže litat 3mm všemi směry od středu, jelikož uchyt na vrtacku má velkou vůli u voditek
    Přitom stačilo, aby kokot výrobce udělal díru v uchytit správně velikou
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Jasně, chápu.
    Trny: používáš je jinak, než jak jsem psal? Já jsem to zkoušel, ale moc to nešlo, nebo spíš: bylo to jako drbat si levé ucho pravou rukou.
    CUKI
    CUKI --- ---
    VO_D_KOLEK: Bude se dokonce lišit i ta IGM od toho wolfcraftu. Pokud navrtáš dvě poličky tak je to jedno, ale pokud hodláš dělat pár skříní, tak už bych šel do toho wolfcraftu. Je daleko masivnější, nekroutí se na materiál tolik neklouže na hranách. Navíc ta zarážka je fakt pevná a neujede ti. Měl jsem obě a tu druhou jsem pak raději někomu dal. Těch pár korun na víc je fakt na výsledku hodně znát. A ty trny, těm se stejně někdy nevyhneš.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Levné = nepřesné?
    Od Wolfcraftu toho mam víc, Hornbach :) Třeba trny. Ale používám je nerad, dá se to jenom u spojování dvou desek v jednu větší, jinak je lepší tenhle přípravek a/nebo rýsování.
    Nízká špička je dobrý tip, díky.
    IGM znám, mají na stránkách zajínavé články (byť reklamní), aspoň pro laika dost užitečné. Třeba zrovna o práci s touhle kolíkovačkou, kterou Číňan „ukradl“ (tady). Fakt se bude tolik lišit? Nebo myslíš, že tenhle model (nabízí ho každý druhý) je na jedno brdo, zatímco ten od Wolfcraftu bude lepší?
    CUKI
    CUKI --- ---
    VO_D_KOLEK: Tyhle levný přípravky jsou bohužel na nic. S tím jsem začínal a byl tak špatné kvality, že jsem si vyrobil raději vlastní. Z těch levnech je dobrej tenhle: https://www.rr-naradi.cz/mistrovska-kolikovacka-wolfcraft, ale pořiď si k tomu kvalitní vrtáky a kvalitní trny. Vrták je nutné aby měl nízkou špičku.
    Většinu dalších přípravků si stejně nakonec vyrobíš a nebo koupíš něco profi, ale to už něco stojí.
    Nějaké zajímavé kousky seženeš třeba tady: https://www.igm.cz/
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    Ještě mě napadá, že by mohlo jít i s touhle klasikou. A tu využiju podstatně víc.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    PŘÍPRAVEK PRO VRTÁNÍ EXCENTRŮ
    Nevíte o levněnší variantě BlueJigu, třeba z Číny? Vím, že cena kolem pěti set není extra moc, ale na jedno dvě využití :-(
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATEJ222: Odkud jsi? Soused (Rudná) takové věci dělá a mohu ho jen doporučit. Klidně ti dám na něj kontakt, pokud nevadí AJ (případně NL).
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    MATEJ222: prijedes si to vyzvednout do madridu?
    MATEJ222
    MATEJ222 --- ---
    Ahoj, shanim nekoho, nejlepe asi truhlare na mensi zakazku..potrebuju vyrobit 5 supliku na miru a par desek na osazeni kuchynske linky..jen vyroba, montaz uz zvladnu. Potreboval bych to ale mit hotove zacatkem prosince.. nevite prosim nekdo? diky!
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    CH_IN_A: Podle počtu šroubů to vypadá, že ho sponzoruje Železářství u Rotta.
    CH_IN_A
    CH_IN_A --- ---
    LEGI: pokud bys do toho sel sam, muzes se zkusit inspirovat
    Rustic Floor Mirror DIY - Easy Project
    https://www.youtube.com/watch?v=xIuD6L_M8xg

    nebo
    vintage mirror frames diy rustic - YouTube
    https://www.youtube.com/results?search_query=vintage+mirror+frames+diy+rustic
    LEGI
    LEGI --- ---
    dobrý den ve spolek.. mám lamerskej, snad hezky challenge dotaz..
    chtěl bych udělat radost, ideálně na Vánoce, a vim, že by ta radost měla ideálně vypadat nějak takhle..
    "vintage dřevěný zrcadlo"...

    a teď mě se při rekonstrukci doma válí spousta dřeva - hlavně z asi 15 let starýho krovu ale pak i X desítek let starý věci... a moje otázky zní:

    a) znáte někoho, kdo by něco takovýho zvládnul z fleku? asi to není žádná truhlářská rocket science.. rozměry jsou 180 na 80
    b) nebo neexistuje nějakej hipsta truhlář, kterej by to pojal jako workshop pro kluka, kterej není levej, ale potřebuje dozor? :) dodal bych případně dřevo a samozřejmě peníze :)
    c) nebo máte jiný nápady?

    díky







    CH_IN_A
    CH_IN_A --- ---
    CUKI: jedno celo postele bude prisroubovane ke zdi a druhe celo bude podeprene 2x nohou - na te strane bude i zebrik a pak dal nejaky nabytek
    Chtel jsem sem hodit screenshot navrhu ale nemuzu to dohledat...

    Pujdu, zda se, cestou nelepenych tramku - koukam do toho Demosu a tam tramky nikde nevidim
    CUKI
    CUKI --- ---
    CH_IN_A: Já standardně používám profily 24-28mm šíře, jen jsou vyšší. Ale té plovoučky bych se nebál, pokud je dobře položená, tak bych to neřešil. a hlavně čím větší plochou se to bude dotýkat podlahy tím se to lépe roznese. Hmotnost trámku je zanedbatelná. Většinou používám i samonosné systémy. Nevím co má být to vedle, ale nemůžeš to použít jako oporu? Osobně si myslím že bez nějakého prostoru kolem, stolek, poličky a pod budeš litovat, že jsi je neudělal...
    A co se týče pohledovosti tak jak vidím propastná rozdíl mezi pohledovou kvalitou spárovek a KVH tak nevidím větší rozdíl mezi pohledovým a nepohledovým KVH. A ty obyč maj mnohem větší výběr průřezů a lepší dostupnost.
    CH_IN_A
    CH_IN_A --- ---
    CUKI: Taky bych to rad udělal mohutnější ale jsem limitovany šířkou i délkou prostoru (není to od zdi ke zdi ale musí se tam vejít ještě věci vedle) a i tloušťka bočnic tam hraje roli. Taky to bude stát jednou nohou na plovoucí podlaze, takže chci udržet hmotnost co nejnižší - aby ta podlaha nebyla moc pretezovana v jednom místě - i tak to budu asi nadlehcovat kotvou ze stropu
    Tu vyvýšenou postel z ikea jsme měli kdysi taky a musel jsem ji alespoň fixovat ke zdi, jinak na ni cokoli jiného než otočení se z boku na bok poměrně riskantní ale co se týká prohybu bocnic, tak s ni problém nebyl
    CUKI
    CUKI --- ---
    CH_IN_A: Já raději používám výšku toho profilu, která se na nosnosti projeví nejvíc. Proto mi přijde lepší použít spárovku, která je opravdu pohledová (žádný lepený spoj) a dá se sehnat z mnoha různých dřevin. Ke KVH jsem sáhnul pouze jednou, protože spaní bylo delší než 2,5m. Do dvou metrů můžeš použít asi cokoli, záleží co se na té posteli odehrává :-) Takovou postel z ikei s prkýnky tuším 94x28 jsme dokázali velmi snadno "unavit" asi za půl hodiny. Při představě že je to patro bych měl raději nějakou rezervu. Taky hodně záleží jak je to celé konstruované a provázané. Jestli na tom bude celoplošná deska, jestli to bude upsidedown nebo klasická vrchní deska. Každopádně do 2,5m mám spousty jiných možností...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam