• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo
    Vše o dřevu, fotky dřevěných věcí, rady a návody na zpracování, tipy na koupi atp.
    rozbalit záhlaví
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    MODRAPUSINKA: zajimavy bylo akorat to, ze nedokazes v 4 zpravach jednou vetou formulovat co chces, co to ma splnovat a k cemu to ma ladit.
    MODRAPUSINKA
    MODRAPUSINKA --- ---
    Zajímavý, že Koudy to pochopil. Asi chodí taky na Mimibazar :) Omlouvám se, že jsem vás tak pobouřila, jdu to radši smazat, aby tady někomu nepraskla cévka třeba.
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    Hodne stesti kolegove, ja to vzdavam :D
    VODNIK
    VODNIK --- ---
    Nějak mi to tady připomíná bydlenkovské diskuze z mimibazaru
    OMNISLASH
    OMNISLASH --- ---
    nesel by k tomu nejaky graf pro nazornejsi vysvetleni? diky
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    MODRAPUSINKA: ukaz probuh fotky stolu, zidle, prostoru a linky ktery fakticky mas. Co si mam odnest z vyfiltrovanyho pinterest prispevku? Ano maj to pekny, ale ty si nevis rady s tim co mas...
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    MODRAPUSINKA: co klasicka ikeacka tmavsi sparovka? Nejsou vubec spatny.

    KARLBY Pracovní deska, ořech, dýha, 186x3.8 cm - IKEA
    https://www.ikea.com/cz/cs/p/karlby-pracovni-deska-orech-dyha-30335191/
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    MODRAPUSINKA: koukat se na to budes ty tak asi kazda rada zbytecna. Kazdopadne linka je jasna ikea tam pomer cena vykon nenajdes lepsi. kdyz bila linka tak bych zidle vzal nejakym bilym naterem (treba osmo, nevim cim to je natrene ted) a kdyz uz mas dubovy stul tak bych koupil dubovou pracovni desku, kdyz chces setrit tak lamino. No a sedych dlazeb se da vybrat milion.
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    MODRAPUSINKA: a o co teda de, kdyz se ptas v auditku o drevu? Pokud chces neco k sobe ladit, muzem poprosit aspon o jednu fotku?
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    MODRAPUSINKA: ctu spravne, ze ladis vyber kuchynsky desky podle zidli...?
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    MODRAPUSINKA: Posli fotku stolu. Dubovy stoly nejsou spatny. Je to nejaka sparovka z lutzu, nebo neco od truhlare?
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    MODRAPUSINKA: tys ten stul pred placenim nevidela?
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    K buku bych dal dub nebo jasan
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    VO_D_KOLEK: cerstvy akat je takovy zlato horcicovy. Pak to trochu ztmavne dohneda.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    VO_D_KOLEK: co jsem kdy viděl terasovky z akátu, tak jsou to cinkovaný délkově napojovaný prkna. Z toho bych měl osobně strach, protože vlhkostní a kroucením ten spoj IMHO povolí, minimálně z něj polezou třísky. Jinak akát je jedovatý v celém průřezu včetně kořenů, proto tolik vydrží. Není to životu nebezpečné jako tis, ale když se dělá s akátem, tak jedině s respirátorem, umí to famózní alergický reakce...
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    JOSEF_K: Díky za vysvětlení.
    Keř znám a tak nějak jsem si myslel, že jestli z toho mají být prkna na terasu, nebude to jen tak.
    Vycházel jsem z doporučených dřev určených k nechání jen tak, bez ošetření.
    Prkna z akátu jsem naživo neviděl a dětská hřiště mi doporučil někdo na Nyxu.
    Asi to bude jeden z modřínů. Někdo doporučoval sibiřský s kvalitou C, na terasu (s trochu větší rezervou na prořez) prý v pohodě a cenou ještě níž než evropský.
    Zase jsem kousek blíž :)
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    CUKI: mam z neho doma prahy, soustruzil jsem z neho asi 20 misek, 2 krygly, porizem delal hromadu topurek a drzatek ke struhum a zrovna dneska z neho delam nahradni dily k hoblici. A rekl bych ze to je akorat jinak barevny dub, vrtulky jsou z jinych drev.

    30cm+prkna i fosny jsou ale pokud tady budou kacet vsechno tak nebude za chvili nic. Loni vykaceli celou plochu co byla u cesty na hlucin, to je dobrych 5 km a pas to bylo tak 300+metru na obe strany cesty jen akaty. Byly tam i 80 cm kmeny.



    CUKI
    CUKI --- ---
    PLAGUEDIL: Akát je plevel, rostlina co tu v našem lesním společenství nemá co dělat, ale nedostatek ji určitě jen tak nebude.
    Ta cena je za spracování. Zkoušej jsi někdy upravovat akát? To se musí dělat ručně. Terasový prkna jsem z toho neviděl, ale nedovedu si představit jak málo toho dřeva je na to použitelné, protože se různě kroutí, má vnitřní praskliny... Navíc se tím zabije jeho hlavní výhoda a tou je jedovatost a PH vrchní vrstvy. Ta vnitřní vrstva už tak odolná myslím není.
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    JOSEF_K: taky se kaci jako naletovka a cena jde nahoru protoze prej nebude kde brat dalsi.
    JOSEF_K
    JOSEF_K --- ---
    VO_D_KOLEK: Ne, mluvíme oba o trnovníku akátu. Zkusmo jsem se podíval a zatímco evropský modřín seženeš kolem 500 Kč/m2, akát je všude přes litr, tzn. ještě víc než ten sibiřský modřín. A jasně, je to ten samý strom, ze kterého se dělají dětská hřiště. Jenže si představ, jak ten strom vypadá. Oloupat z něj krátký kusy kulatiny je hračka, ale dlouhý rovný kus na nařezání na prkna abys pohledal. Takže výtěžnost je tragická. Oproti tomu modřín je jak stožár a řeže se úplně krásně (teda kromě čištění stroje od tý tuny smůly...). Proto ten rozdíl v ceně. Jinak akát žádná vzácnost není, je to brutální invazní dřevina, co roste kdekoli a zabije všechno ostatní, co tam kdy rostlo.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    JOSEF_K: Mám dojem, že mluvíš o akácii, zatímco já o trnovníku akátu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam