KOUDY: Ozon difunduje do porovitych materialu, to ano. Ale sam je natolik reaktivni ze bude ovlivnovat i to drevo ci epoxid. Jiste, zalezi na koncentraci, ale kdyz chces rychly a ucinny reseni budes chtit ozonu nezanedbatelnou koncentraci. Navic potrebujes nejakym zpusobem efektivne generovat ozon a postupne davkovat. *
V Biosafety level 4 laboratorich se na sterilizaci mistnosti pouziva plynny formaldehyd, ktery se da ziskat samovolnym odparenim roztoku formaldehydu. :-) Ten difunduje do zarizeni, mezer, skvir atd. V domacich podminkach se da do velkeho plastoveho pytle dat nejaky rošt, na to pozadovany predmet, na nej dalsi nejaky distancni rošt nebo neco. Dolu vylejt porci vodneho formaldehydu a pytel zavazat (stahovaci paskou) a utesnit. Pockat tak 2 dny.
Vodny formaldehyd prestoze je toxicky tak pri zredeni jsou jeho produkty biologicky odbouratelne. Take se stale pouziva na specialni uklidy/sanace i ted. Da se pracovat v ochrannych pomuckach, pytel mit nekde venku na teple atd. Chronicka expozice formaldehydem jsou prokazatelne karcinogenni, ale ochrannymi pomuckami s nim pracovat muzou i studeni na VS, medici atd.
* Pro zajimavost. Znamej takhle pred cca 20 lety postupne zachranoval nejakou starou drevenou stavbu. Kdyz se odjizdelo pryc, zapl sestavu germicidnich vybojek co byla ruzne mezi podlahou a konstrukci atd. a takhle moril drevomorku. K tomu vetral, foukal, natiral zlejma picifukama atd. Postupne to umoril, jakoze za nekolik let. Ale zabalit celej barak do igelitaku a napustit formaldehydem na mesic realizovat neslo.