• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ONITSUKATIGERBabské rady aneb rezavý nůž vyčistíte, když několikrát říznete do syrové cibule
    MARTA_KLOFACOVA
    MARTA_KLOFACOVA --- ---
    Záchodová mísa se dá vyčistit octem, skvěle rozpouští vodní kámen...
    ONITSUKATIGER
    ONITSUKATIGER --- ---
    Žmolky z oblečení odstraníte třením látky v protisměru starými punčocháči.

    WELITELKA
    WELITELKA --- ---
    baby a babicky jak vycistit pracku? mam na mysli konkretne ty mekke gumy ktery jsou kolem bubnu, ty cerny fleky. dik]
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    IJACZEK: Jo. Mokré na kůži, suché přes ně.
    IJACZEK
    IJACZEK --- ---
    SANTAL: chápu to správně tak, že ponožky natáhneš dítěti na nohy a přes to další suchý?
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    PETJULE: cibulový sirup - tady děláme tak, že nakrájíme cibuli na hrubší plátky, řezy pořádně posypeme cukrem, poukládáme zpátky na sebe a necháme v mističce. Za nějakou hoďku se vysráží na dně první dávka (lžička) šťávy, postupně užíváme lžičku co dvě hodiny. Jedna cibule pouští dost cca jedne den.
    Silnější varianta je s přidáním česneku, cokr se variuje s medem.
    Tohle je na odkašlávání přes den, na noc zmíněný zábal na hruď.

    Priessnitz na krk je na bolest v krku (zánět), ne na odkašlávání ani na horečku.
    Bolest v krku dále sníží (odzkoušeno) tenhle nápoj:
    Šálek teplého mléka + ůžička medu (pořádná) + lžička másla - zamíchat (aby med i máslo se rovnboměrně vmíchali, pozor, máslo rychle nadělá nahoře "oko").
    Promaštěný krk bolí míň a umožní vám tak najíst se...

    Na horečku se dávají octové ponožky:
    Smícháte studenou vodu a ocet (poměry různé, já dávám něco míň octu než vody, 1/3 - 1/2 objemu). Do tohoto namočíte ponožky, natáhnete, přes to další pořádně hrubé suché ponožky. Měníte co půl hodiny cca 2 hodiny.
    Tohle hodně zabírá miminkům (kde horečka vyskakuje snadno - i z přetažení, natož z bolestí zoubků, u viroz etc., často přes 39) - kde můžete léčiva jako paralen, ibuprofen dávkovat jen opatrně, celotělné zábaly se nedoporučují a horečka nemizí a nemizí hodiny... (mým dětem zabírá)
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    LIBUSHKA: ono to psí nebo husí byla náhražka za originál sádlo z jezevce (což se blbě sežene)
    Alespoň v mém kraji je to takhle tradováno.
    LIBUSHKA
    LIBUSHKA --- ---
    PETJULE: na kasel je taky fer odvar ze skorapek vlasskych orechu... je to hnusny, ale pomaha to :))
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    já tyhle sádla na průdušky od mala děsně nesnášim (i když sádlo na dobré zhojení čerstvých jizev je prý dobrý), na to promazávání průdušek radši používám eukalyptový olej. na kašel, odkašlávání a nachlazení je výborný cibulový sirup - cibule působí v těle jako přirozené antibiotikum - ten sirup se může brát třeba i po půl hodině a dobře ho snáší i děti
    PASTEL
    PASTEL --- ---
    STEPNI_VLK: to se dává ale jen na prsíčka (na hrudníček), to je na takovýten suchý kašel, když je potřeba uvolnit hlen z průdušek aby dítko začalo odkašlác¨vat, na horečku to jistojistě nepomůže, na to jsou zas jiný zábaly, klasický priessnitz zná asi každý
    ONITSUKATIGER
    ONITSUKATIGER --- ---
    psi sadlo???
    LIBUSHKA
    LIBUSHKA --- ---
    STEPNI_VLK: psi nebo husi sadlo ;)
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    FIONOR: Přesně tak! Používám a opravdu to funguje. Tuhle radu jsem si vytáhl ze sešitu babských rad, který kdysi před dávnými lety vyšel v časopise ABC. To byl výborný zdroj.

    Jinak při problémech s průduškami (nebo prostě při hodně vysokých teplotách při angíně a chřipce - už si to prd pamatuju) mě máma balila do zábalu tvořeného igelitem, na němž byl naskládaný špek. Předpokládám, že také z kategorie babských rad. Nedávno jsme se s kolegy navíc bavili o psím sádle, které při těchto problémech údajně výborně pomáhá, a kolega právě říkal, že ten špek je toho obdoba, byť možná ne až tak funkční..
    BULHI
    BULHI --- ---
    no ja jsem to nechtel pitvat, protoze to fakt k tematu moc neni, mozna krome ty mesickovy masti, coz je takovej tradicni pripravek na vsechno mozny.. jak jsem psal, at to klidne zkusi, me to proste nepomohlo ani jedno, ale nezatracuju to
    ONITSUKATIGER
    ONITSUKATIGER --- ---
    HASH: no ja mela na mysli spis ty dalsi ingredience
    HASH
    HASH --- ---
    ONITSUKATIGER: z jine odrudy marihuany treba
    JUASINHA
    JUASINHA --- ---
    FIONOR: jj a rozkousané kávové zrníčko zápach z úst
    PASTEL
    PASTEL --- ---
    SANTAL: nechci radit špatně, atopák nemám, ani nejsem odborník. Ale obklady ze silného černého čaje mi kožařka předepsala na mokvající vyrážku, účelem bylo vysušit a odloupat tu poškozenou kůži. Takže bych řekla že to vysušuje uplně nejvíc. Ale je pravda že sice jsem měla měsíc oloupanej xicht a báli se mě lidi v autobuse, ale při součastném používání ještě nějaké antibakteriální masti, mi to zmizelo a když jsem přestala s těma obkladama z černýho čaje, kůže se krásně zahojila a od té doby cca 5 let nemám problém.
    Takže to asi není tak jednoduché, každopádně celá tato moje eskapáda se začala tím, že moje bývalá debilní kožařka mi předepsala na tu vyrážku kortikosteroidní mast jako vůbec první přípravek, což na mne pak lidi ze zdravotnictví třeštili oči, co to je proboha za doktorku.
    Přecitlivělá na mýdla, krémy čističe jsem taky a pomáhají mi přípravky s bílým ichtamolem, problém je v tom že jsou celkem těžko k sehnání, já si nechávám míchatc tělové mléko z bíle pasty
    FIONOR
    FIONOR --- ---
    čerstvě namletá káva pohltí zápach v lednici (a lněný sáček s kávovými zrny funguje výborně v létě do propocených bot aby nepáchly)
    JUASINHA
    JUASINHA --- ---
    a ještě vlastně bobkový list k houbám a jiným potravinám, co jsou v dózách, mělo by to pomáhat proti molům
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam