• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • zobrazit sekci
    Princip v kostce:

    Vytvořit prostor, který by kombinoval čajovnu, bar, knihovnu, galerii či kancelář. Odehrávaly by se tam umělecké produkce, divadla, autorská čtení, DJs, apod.

    Proč?

    Spočítal jsem si, že za různé dýchánky s kamarády utratím měsíčně přes 3000 Kč (hmm, kolik je to ročně? :-)) A to si jdeme jen obden sednout na pivko nebo do čajovny. A nebo si beru notebook s sebou do kavárny a dám si tam preso, abych neseděl na suchu (je to minimálně slušnost, že).

    Cíl?

    Prostor, kam by člověk mohl přijít, pobýt tam a zároveň by po něm nebylo vyžadováno, aby si cokoli objednal. A když už by si něco dal, platil by téměř nákupní ceny. DIY klub by bylo místo především pro ty, kteří nechtějí trávit samotu u svých notebooků doma, ale být mezi lidmi (a klidně tam i pracovat). V klubu - klubovně - by byl k dispozici třeba soudek piva, čaje, vodnice, kávovar, projektor, audio zařízení, apod. Samozřejmě by bylo možné přivést tam další lidi (nečleny klubu), kteří by však zaplatili standardní ceny jako v baru, čímž by přispívali na provoz klubu (a nebo financování řešit úplně dobrovolně, viz níže).

    Jak?

    1. Projekt stojí na tom, zda se najdou vhodné a levné prostory (nejlépe díky známosti někoho s majitelem).

    2. Dát dohromady malou komunitu lidí, ochotných učinit prvotní investici (rozpočítá se na ně nájem) a sehnat základní vybavení (pohovka, židle, "bar", soudek, vodnici, konvici, nádobí, atd.) Jak by se členská základna postupně rozšiřovala, členský poplatek by se snižoval.

    2. Vyřešit financování klubu (aby to bylo co nejvíce ok a nedošlo ke zrušení). Například formou dobrovolného příspěvku za konzumaci (jako je to v kavárně Big Lebowski?) Je potřeba zohlednit, aby členové klubu měli výhody oproti nečlenům. Nejlépe aby konzumovali skoro za nákupku (pivo 15 Kč, vodnice 20 Kč, čaj 5 Kč, káva 5 Kč, atd. - spočítal jsem si, že kdybych chodil pouze tam, měsíčně bych ušetřil téměř polovinu).

    3. Vyřešit zásobování (někdo s autem?) Vyřešit služby (úklid, dohled nad "barem"). Místo peněz by tito členové dostávali slevy na konzumaci nebo jim byly prominuty členské poplatky.

    4. Lze očekávat, že se lidé nebudou chovat ke společnému majetku dobře. Proto by společný majetek téměř nebyl a vše by bylo něčí (tj. varnou konvici by zapůjčil XY, kávovar zapůjčila YZ, atd.)

    5. Musely by se vytvořit aspoň nějaké funkce. Anarchie nefunguje, jakmile totiž jde o peníze (byť o dvacetikoruny), z lidí se stává zvěř :-) Za konkrétní věci by musel mít někdo konkrétní odpovědnost, a zase by měl slevy za to, když se jí ujme. Nabízí se fungování jako neziskovka.

    ---

    Z diskuse zatím vyplynuly následující odkazy (z nichž je především patrné, že takový projekt fungovat MǓŽE). Snad není třeba začínat ve velkém a chtít hned otvírat klub velikosti O2 Areny, takže kdyby se začalo á la Čajráž - jednou místností někde - stačilo by to. Vždycky to pak jde zvětšit, nutné je mít pouze hrubou koncepci a především NADŠENCE, kteří by se na projektu chtěli podílet.

    Projekt ČAJRÁŽ v Brně:
    http://lumenn.blog.cz/1010/cajraz
    http://lumenn.blog.cz/1011/o-cajrazi-undergroundu-a-neproslapanych-cestach
    http://lumenn.blog.cz/1102/cajraz-je-zpet-jako-cajgar

    Inspirativní pravidla fungování komunity:
    http://www.perkel.com/rainbow/mini.htm
    http://www.asiteaboutnothing.net/pl_rainbow-culture.html

    ... a nebo v Praze už něco takového existuje?

    Myslíš, že je možné vytvořit DIY klub, který bude dlouhodobě fungovat?

    69 hlasy od 68 respondentů

      Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam