• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KAIRRApeklo v interiérech
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    Facebook mi marketuje toto. Kto uhádne čo to je?

    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    ANNONKA: a ještě jsem vynechala jeden aspekt, plánovanou ostentativnost. V podstatě někam po francouzskou revoluci se slušelo, aby král/císař/starosta/tak někdo vystupoval tak, jak se patří k jeho stavu. Takže ta asociace honorace = dekorativno = mnoho barev, nejlépe výrazných možná taky hraje roli.
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    GENTIANA: to zní logicky.
    GENTIANA
    GENTIANA --- ---
    ANNONKA: To je na asi tak čtrnáct diplomek.

    ANNONKA: Zjednodušeně řečeno.... helejako, dekor byl vždycky, a to jako někdy od australopitéků, luxus, protože barvičky nerostly na stromech. Objev syntézy umělého ultramarínu někdy ve 20. letech 19. století byl alchymistický sen o výrobě zlata, akorát tam byl teda ten mezikrok výměny barvy za peníze. Jako že pohonem průmyslové revoluce byla textilní výroba a její nedílnou a velmi zlatonosnou součástí bylo barvení a barvy z dehtu byla ohromný pokrok, protože najednou si ty pestrobarevné věci, a to i v barvách jásavých, mohla dovolit i střední třída. Tmavé/syté barvy byly preferované taky proto, že si představ šaty z 19. století a jak je pereš v ruce.
    Totéž vzory. Vezmi si cokoli vzorovaného - brokát, výšivka, krajka, malované džbánky, vyřezávané nábytky... bylo to pracné, vyžadovalo to šikovnost, takže to nemohl dělat úplně každý jouda, takže zase luxus, zbytečnost, věc čistě pro potěchu oka.
    No a lidi to chcou mít hezké - my si tady můžeme teoretizovat o prostotě přírodního a režného, protože se na nás valí barvy odevšad a protože nátěrem lze zamaskovat šlendrián a tak, ale v estetice chléva - na zdi vápno, nábytek ze dřeva, tečka, šmytec, byl ten malovaný džbánek mnohem výraznější, zajímavější, vzácnější.

    Kýč je nápodoba, reprodukce, derivát. Ti cukrkandloví andělíčci ze Sixtinské Madony jsou odporní sami o sobě, ale když od toho uřízneš tu Madonu a necháš jenom andělíčky na pohlednice, těžítka, trička, jánevimco... tak už je to samoúčelná cukrkandlovost. A nakonec je fuk, jestli to reprodukuješ tiskem, nebo ti to vomaluje chudý student z prvního ročníku akády (přičemž ten student z akády, pokud je dobrej, z toho udělá aspoň dobré řemeslo.)

    Tak nějak.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    PASTEL: souhlasím - jsem asi OT, tady je to peklo záměrné a zároveň mi to přijde vtipné, jestli jsem hodně mimo téma klubu, tak mě smažte, ale je to taky krásná kombinace kýčovitosti.)

    MACKLEMORE X RYAN LEWIS - AND WE DANCED [OFFICIAL VIDEO]
    http://www.youtube.com/watch?v=Vhf5cuXiLTA
    ETERNITY
    ETERNITY --- ---
    PASTEL
    PASTEL --- ---
    Vtip a kýč se nevylučuje.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ANNONKA: užité řemeslo a kulturní zvyklosti do toho samozřejmě občas hází vidle :)
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    MEJLA77: holínku bych brala jako vtip :-)
    Trpaslíky nesnáším, ale takové jezírko s kačenkou se mi pětileté líbilo moc. Dnes to nechápu, stála jsem u plotu a nemohli mě odtrhnout......
    A když teda ruční výroba - co keramika? Točířky RUKAMA vytočí cokoli (tupeská třeba) malérečky RUKAMA namalují a z maličkého odstupu vypadají jeden jako druhý.... totéž sklo, baňky třeba, ruční práce a návrh nakreslil někdo "študovaný", co z výrobků Florianovy huti je umění a co kýč (sháněla jsem širm a nestačila jsem se divit co se u nás dá koupit ) a co teda ta petrolejka - je to praktická věc a přitom zdobená malovanými kytičkami ve sladkých barvách, zhruba začátek minulého století, dárek od velmi staré paní, funguje jak má. Netváří se jako něco jiného.
    Dobře, už mlčím.
    Ale fakt jsem zvědavá.......
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ANNONKA: zrovna ti trpaslíci jako sériová výroba tvářící se jako ruční práce, osobně chápu kýč jako vyprázdněný i co se týče materiálů a postupů - např. kelímky na kávu, které jsou krásné, ale roztečou se poté, co si do nich poprvé uděláte kávu...
    Někdy je umění na hranici kýče - záměrně provokuje - napadá mě třeba Maxim Velčovský a jeho porcelánové gumáky s cibulákovým vzorem - tady to asi můžeme chápat jako designérské umění nebo vtip, ale možná už by to někdo mohl zařadit i mezi kýč...

    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    GIOMIKY: i s tím se dá bohužel polemizovat, kdo určuje co je a co není umělecké?
    Od mala bádám nad tím, proč vždycky to co "je umění" bych nechtěla mít doma :-(
    FAITH
    FAITH --- ---
    MOUNTBATTEN: Dobre, nabuduce uz budem vediet a zacnem sa dojimat :o)
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    FAITH: :-)) když koukneš na stránku virtuální muzeum kýče, zjistíš, že nic z toho nezapadá, jak je to šeredný :-)))
    Trpaslík je jakože roztomilý, máš se hned dojmout :-))
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    MAMBA: jako jo, moc se jit vysrat a pritom moct podlivat kure v troube to byl vzdycky muj sen! nejlepsi je ten anti-smrad sprej vedle hajzlu, to chces rozstrikovat v kuchyni pri vareni :D
    FAITH
    FAITH --- ---
    MOUNTBATTEN: V tom pripade mi tam nezapadaju zahradni trpazlici. Je to kyc a neni to pekne, nevyvolava to vo mne pozitivne emocie.
    MOUNTBATTEN
    MOUNTBATTEN --- ---
    ANNONKA: to je na diplomky! :)
    Některý estetik to bere jako soubor znaků, kde je dominantní estetická funkce a líbivost (Mukařovský), Ecco si myslí, že kýč je ten mechanismus, co vyvolá v lidech tu líbivost, Kulka si taky myslí, že jde o díla, co v nás maj okamžitě vyvolat emoce ("to je krásné"), ale nic nám to nedá, Kundera blábolí o slzách..... :-D
    Před lety jsem o kýči psala bakalářku:)

    Kdybych mohla stručně svou definici, tak kýč jsou díla mající schopnost nám vrazit emoci jako facku - pocit, jak je to krásné, že jsi z toho tak rozněžnělý, že si neuvědomuješ, že ti to nic nepřineslo. Ale koukalo se na to hezky:-)

    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    ANNONKA:
    DOBYTEK:
    jj....
    Slovník spisovného jazyka českého
    https://ssjc.ujc.cas.cz/...ch.php?hledej=Hledat&heslo=k%C3%BD%C4%8D&sti=EMPTY&where=hesla&hsubstr=no
    kýč, -e m. (z něm. driv. angl.) hanl. líbivý, ale umělecky bezcenný obraz n. jiné dílo: k. v drahém rámu; hudební, filmový k.; sentimentální k.
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    ANNONKA: Hele, a než psát zprávy na Nyxu, není na hledání definicí lepší zkusit nějakou, řekněme, encyklopedii? Třeba wiki? https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C3%BD%C4%8D
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    GIOMIKY: jsem si to myslela, ale vážně by se mi hodila poučka, věta, něco krátkého, úderného.........:-(
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    ANNONKA: To je na celou knihu

    Umění a kýč - Tomáš Kulka | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/knihy/umeni-a-kyc-44880
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam